Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Попереду жорстока конкуренція

26 квітня, 2007 - 00:00

Рейтингове агентство «Експерт-Рейтинг» спільно з Комісією з банківського аналізу Української спілки фінансових аналітиків на підгрунті публічної інформації провели дослідження надійності українських банків за підсумками 2006 року. 102 банки були визнані стійкими й отримали рi-рейтинг надійності. Багато банків поліпшили свої позиції й одержали більш високі рейтингові оцінки, ніж минулого року. Ця тенденція пов’язана із зростанням рентабельності банківського сектора, а також із новими можливостями для розвитку банківського роздробу. Банкам сприяли зростання прибутків населення та цін на житло, а також стабільність національної валюти.

Разом із тим, як зазначають автори дослідження, в Україні з’явилися збиткові банки зі 100-відсотковим іноземним капіталом, які можна охарактеризувати як такі, які все ще перебувають у стадії розвитку. Це UniCredit Bank (UniCredit Group), Міжнародний іпотечний банк (IMB Group), Індекс-Банк (Credit Agricole Group). Материнські структури цих банків інвестують кошти в розвиток банківської системи країни, демонструючи свою зацікавленість у присутності на українському ринку. Але методика рi- рейтингування не дозволяє враховувати потужність і впливовість материнських структур, тому такі банки отримали рейтинг С (рi), що означає задовільний рівень надійності. Разом із тим, дослідники нагадують: виходячи з практики роботи в Україні банків із 100-відсотковим іноземним капіталом в минулому, можна зробити висновок про те, що в довгостроковій перспективі за регулярної збитковості завжди є ризик припинення бізнесу. І все ж окремі українські банки, які не мають іноземних акціонерів, уже довели, що зовсім не обов’язково продаватися іноземцям, щоб мати доступ до дешевих грошей.

Проте одночасно з цим дослідженням прозвучали й не дуже оптимістичні для вітчизняної банківської системи прогнози. Як повідомила генеральний директор ТОВ «Перше всеукраїнське бюро кредитних історій» Антоніна Паламарчук, сплеск конкуренції між банками почнеться за два-три роки, й банкам потрібно буде докласти істотних зусиль для того, щоб зберегти свої позиції на ринку. «За два-три роки відбудеться насичення ринку й різко виникне жорстка конкуренція», — наголосила Паламарчук.

Директор аналітичного департаменту групи компаній «Тект» (Київ), президент Української спілки фінансових аналітиків Юрій Прозоров вважає, що іноземний капітал у банківському секторі України найближчими роками може закріпити своє домінуюче положення. При цьому кількість діючих в Україні кредитно-фінансових установ може скоротитися до 2009 року до 30. «Банківську систему України як незалежного суб’єкта фінансового організму нашої країни ми вже втратили. Ми пішли польським, естонським шляхом — шляхом відмови від незалежності банківської системи з метою підвищення її капіталізації та конкурентоспроможності за рахунок залучення європейських структур», — зазначає Прозоров. На його думку, національний банківський капітал може зберегти присутність у банківській системі лише за рахунок розвитку державних банків — Укрексімбанку, Ощадбанку й Українського банку реконструкції та розвитку, а також, можливо, за участю «Укрпошти». Як вважає експерт, фактично всі банки, що залишилися з українським капіталом, зараз перебувають на етапі передпродажної підготовки: їхні зусилля з розширення мереж і збільшення частки на ринку пов’язані з прагненням забезпечити велику вартість при продажу.

А ось висока купівельна активність на ринку банківських установ в Україні може зберегтися у 2007 році та в першому півріччі 2008 року: кредитно- фінансові установи, які не будуть продані за цей період, на думку Прозорова, надалі можуть програти конкуренцію за західний капітал. Згідно із оцінкою Прозорова, в Україні у 2008 році замість системи пунктів кредитування в торгових центрах, які працюють сьогодні, роздрібне кредитування активно розвиватиметься на базі кредитних карток. Добре, що обсяг шахрайських операцій із платіжними картками в Україні 2006 року склав менш ніж 90 мільйонів гривень, що є нижчим за середньоєвропейський рівень співвідношення шахрайських операцій до загального обсягу операцій із картками. Раніше про це повідомив директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем «ЕМА» Олександр Карпов. На його думку, рівень шахрайських операцій із платіжними картками в країні ніколи не перевищував середньоєвропейського рівня (6 центів на 100 доларів), а загальна кількість карток, які використовуються в країні, зросла з двох мільйонів на початку 2002 року до теперішніх більш ніж 30 мільйонів. Безготівковий обіг за платіжними картками у торгових закладах 2005 року становив чотири мільярди гривень, 2006-го — 5,7 мільярдів, а 2011 року, за прогнозами, може становити 70—100 мільярдів гривень.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: