Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Попрощалися зі «Слов’янським»

24 вересня, 2009 - 00:00

У Дніпропетровську згорів речовий ринок «Слов’янський» — другий за величиною після знаменитої «Озерки». Пожежа почалася близько четвертої години дня, коли торговці збирали свій товар. Спочатку в критих рядах з’явився запах диму, якому багато хто не надав особливого значення. Паніка почалася після того, як згасло світло та почулися крики про пожежу. У напівтемряві реалізатори та підприємці судорожно хватали свій товар і намагалися винести його на вулицю, однак незабаром стало зрозуміло — рятуватися треба самим і як можна швидше. Вогонь стрімко охоплював пластиковий дах ринку, а в павільйонах і секціях зайнялися одяг і взуття. Усього лише за півгодини металеві конструкції, не витримавши пекельної температури, звалилися всередину приміщення. Пожежники, що прибули із запізненням на 20 хвилин, виявилися безсилими перед вогняною стихією. Гігантський стовп чорного диму, що підіймався над пожарищем, було видно майже у всіх кінцях мільйонного міста. За жахливим видовиськом спостерігав багатотисячний натовп роззяв, оскільки речовий ринок «Слов’янський», що займає півтора гектара землі, знаходиться, фактично, на привокзальній площі. На газонах і тротуарах сусідніх вулиць лежали купи брудного взуття та одягу. Тут же «швидка допомога» приводила до тями людей, що вчаділи та обгоріли. За словами лікарів, усього за час пожежі, яку гасили до самої темряви, було госпіталізовано вісім осіб, які отримали серйозні опіки та отруєння. Одна жінка перебуває у важкому стані. За попередніми даними загиблих немає, однак повна впевненість у цьому з’явиться лише тоді, коли розберуть руїни, які обвуглилися. Пізно ввечері заступник міського голови Володимир Мелещик звернувся по телебаченню до людей, які працювали на ринку, закликаючи їх приїхати на площу та зареєструватися у штабі, створеному для ліквідації наслідків надзвичайного випадку.

Офіційних версій щодо причин самої пожежі посадові особи не висувають, вважаючи за краще уникати коментарів. У той же час працівники ринку охоче розповідали в натовпі про те, що почалося все зі спалахування олії у кіоску, де смажили чебуреки. Справа в тому, що будівля ринку «Слов’янський» була обліплена десятками павільйончиків, у яких торгували пиріжками, чебуреками або готували шаурму.

Незважаючи на те, що за півроку до пожежі на «Слов’янському» в Дніпропетровську вже був подібний інцидент, під час якого живцем згоріли дві продавщиці, — висновків ніхто не зробив. Як виявилося тоді, торговельна точка, що знаходилася поблизу великого супермаркету на житловому масиві «Тополя», не мала жодних дозвільних документів, а господар поспішив зникнути у невідомому напрямку. За час, що минув, пожаронебезпечні кіоски з шаурмою та чебуреками з’явилися не лише на головному проспекті міста, але й поблизу стін Центрального універмагу, переповненого покупцями. Подібне видовище нещодавно шокувало італійського посла, що побував у Дніпропетровську, але тільки не керівництво міста. Тепер гарячі пиріжки з чебуреками обійшлися господарям «Слов’янського» приблизно у 10 мільйонів дол. Однак важче всього наслідки пожежі повинні відбитися на дрібних підприємцях. Адже на ринку заробляли собі на хліб півтори тисячі осіб, багато з яких на закупівлю товарів брали кредити. Більшість із них нині перебувають у шоковому стані, не знаючи, як саме їм повертати ці борги. У той же час експерти вважають, що знищення «Слов’янського» має істотно відбитися на вартості торговельних місць на інших ринках Дніпропетровська, а також на цінах на зимові взуття та одяг. Вони вважають, що відроджувати речовий ринок «Слов’янський», побудований наприкінці 90-х нині безглуздо — швидше за все, на його місці зведуть більш прибутковий і капітальний об’єкт, наприклад, черговий торговельно-розважальний центр зі скла та бетону.

P.S. Як повідомляє сектор зв’язків із громадськістю Дніпропетровського міського управління МВС, попередня причина пожежі на ринку «Слов’янський» — необережне поводження з вогнем і спалахування олії у павільйоні «Шаурма». Власник згаданого павільйону встановлюється (!!!). За фактом того, що трапилося, міліцією порушено карну справу за статтею 270, частина 2 КК України — порушення правил пожежної безпеки, що призвело до загибелі людей або майнової шкоди в особливо великому розмірі.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: