Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Популярності набуває промислове перепільництво

В Україні сьогодні налічується близько десяти ферм із поголів’ям понад 10 тисяч птахів
6 листопада, 2012 - 00:00
ФОТО З САЙТА LVMAKARKINA.FILES.WORDPRESS.COM

Імпорт м’яса птахів до України знизився. У вересні 2012 року він становив 8,8 тисяч тонн, тоді як обсяги експорту виросли до 9,3 тисячі тонн, говориться в повідомленні Держкомстату. За оцінками експертів, досягти позитивної динаміки вдалося за рахунок збільшення постачань до країн СНД (Казахстану, Молдови, Росії), на які припало понад 80% постачань. Також українські експортери активно освоюють ринки В’єтнаму, Грузії, Ліберії і низки інших країн. Рівнобіжно в Україні намічається ще одна цікава тенденція на внутрішньому ринку — популярності набирає промислове розведення перепелів.

«Промислове перепільництво розвивалося в Україні в 50—60-х роках. У той час перших птахів Україна завозила з Японії. Вже в 60-ті роки з’явилися ферми на 30—40 тисяч голів. Потім пройшла антиреклама, що перепелячі яйця нічим не відрізняються від курячих і на виробництві пішов спад, здолати який удалося лише в 70—80-х роках. За років незалежності теж спостерігався застій, і ось останні 5 років починається відродження цього напрямку», — говорить генеральний директор асоціації птахівницьких підприємств «Птахопром України» Юрій Петров.

Щорік в Україні виробляється 17 мільярдів курячих яєць, розповідає він, а перепелиних — понад 500 мільйонів. Перепелів в Україні налічується 3 мільйони. За його словами, в країні вже працюють великі ферми (100—150 тисяч перепелів у одному господарстві). У світі пішли набагато далі. Наприклад, у Франції великими вважаються господарства, де чисельність птахів сягає 500 тисяч, а в перспективі там хочуть вийти взагалі на ферми з мільйоном перепелів! Для України це наразі далека перспектива. «Але люди вже починають вкладати гроші в цей бізнес. І за декілька років у нас з’являться ферми, які триматимуть 200—300 тисяч перепелів», — розповідає про перспективи ринку директор асоціації птахівничих підприємств «Птахопром України». Сприяє цьому і прийнятна рентабельність даного бізнесу. «Хто утримує понад 20 тисяч перепелів — отримує 20% рентабельності», — уточнив він.

В Україні сьогодні налічується близько десяти перепелиних ферм із кількістю птахів понад 10 тисяч, розповідає «Дню» голова Асоціації перепелярів України, директор фермерського господарства «ПОВІТ-АГРО», Олександр Павлик. Очолюване ним підприємство — найбільший виробник перепелів — близько 30 тисяч птахів. За декілька років господарство планує наростити виробництво до 100 тисяч. «Половина з них — племінні птахи», — розповідає Павлик. Аби цього досягти, уточнив він, потрібно інвестувати у виробництво 2,5 мільйона гривень. Освоїти гроші можна за 5—6 місяців, пояснив він. Щоб перепелярство розвивалося ще швидше, розповідає Павлик, держава повинна допомогти: «Частково компенсувати вартість закупівлі устаткування у вітчизняного товаровиробника».

Попит на перепелину продукцію, за словами голови Асоціації перепелярів України, особливо, яєць зростає. «Міста сьогодні забезпечені більш-менш добре цією продукцією, а в районах і селах — її практично немає. Тому необхідно робити акцент на продаж яєць у дрібних торговельних точках», — окреслив плани на майбутнє Павлик. На сьогоднішній день потребу України в перепелиних яйцях задоволено лише на 30—50%, уточнив він. Вирішити цю проблему можна за декілька років, інвестувавши в галузь близько 300—400 мільйонів гривень, підрахував Павлик. Ці гроші, уточнив він, допоможуть компаніям провести модернізацію і наростити поголів’я.

Інтерес українців до перепільництва, на думку експертів, поновився останні 5 років і пояснюється декількома причинами. Перша причина — зростає попит на м’ясо перепелів. «З’явилися тушка вагою не 150 грам, а 250 грам. Відпускна ціна кілограма перепела з господарства становить від 60 гривень», — говорить Петров. Друга причина — зростання попиту на перепелячі яйця. «У їхньому жовтку втричі більше вітамінів і мікроелементів ніж у курячому. Причому вага перепелячого яйця — 12 грамів, а курячого — 65 грамів. Отже, це вітамінний концентрат», — пояснює Петров.

Наталя БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: