Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Посівна в очікуванні тепла

2 квітня, 2005 - 00:00
УЧОРА ВІДБУЛОСЯ УРОЧИСТЕ ВІДКРИТТЯ ПЕРШОЇ В УКРАЇНІ ПОСТІЙНО ДІЮЧОЇ АГРАРНОЇ ВИСТАВКИ-ЯРМАРКУ У СЕЛІ ЧУБИНСЬКОМУ (БОРИСПІЛЬСЬКИЙ РАЙОН КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ). РАНІШЕ ЦЕЙ НАЙБІЛЬШИЙ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИЙ ТОРГІВЕЛЬНИЙ МАЙДАНЧИК КРАЇНИ ТРАДИЦІЙНО ВІДКРИВАВСЯ ВОСЕНИ. ВІДТЕПЕР КРАЩІ ЗРАЗКИ СІЛЬГОСПТЕХНІКИ ТА СЕЛЕКЦІЙНИХ ДОСЯГНЕНЬ, СІЛЬГОСППРОДУКЦІЯ ПРОДАВАТИМУТЬСЯ УВЕСЬ РІК / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Усе ще холодно, тому і запізнюється посівна. Тому сіяти ранні і пізні ярові (а це 17 мільйонів гектарів) і підгодовувати 7,6 млн. га озимих, за словами міністра агрополітики Олександра Баранівського, цього року доведеться одночасно.

Головне, щоб нафтопереробні заводи, що відвантажили тільки 15% від запланованих 600 тис. тонн дизельного палива за пільговою ціною 2400 грн. за тонну, не підвели. Тому що, судячи з побоювань міністра, вони вже роблять такі кроки, затримуючи відвантаження і маючи намір підвищити ціни. Виходить, що гріш ціна їх слову і всім меморандумам? І якщо ситуація розвиватиметься далі в небажаному напрямі, то, можливо, уряду доведеться знову серйозно замислитися над регулюванням ринку нафтопродуктів.

Міністр розраховує, що такі зусилля в підсумку дадуть свої результати, і коли настане час збирати врожай, аграрії засиплять до засік 15—16 млн. тонн продовольчої пшениці. Загалом же, за прогнозами Міністерства аграрної політики, урожай зернових цього року може становити 37,4 млн. тонн.

Проте не останню роль тут відіграє забезпечення аграріїв мінеральними добривами. Але, як недоречно виявилося, сьогодні «виробники мінеральних добрив, не виконали відповідне доручення Кабінету Міністрів і не зробили запаси міндобрив для сільгоспвиробників, а 944 тис. тонн відправили на експорт», — розповів Баранівський. Якщо вірити міністру, хімпідприємства не мають запасів мінеральних добрив для відвантаження аграріям навіть проплачених 300 тис. тонн, а також їм бракує потужностей для виробництва добрив у потрібному обсязі. Виходить, уряд матиме ще один привiд для головного болю.

Проте все це можна виправити і врегулювати, на відміну від перепаду температури. Якщо найближчим часом не потеплішає, озимі використають останній цукор і вже не зможуть відновити вторинну кореневу систему. Наскільки ж серйозні підстави для занепокоєння? На думку Баранівського, їх просто немає, тому що зараз до 90% озимих культур перебувають в доброму і задовільному стані, а пересіву потребують усього лише близько 700 тис. га озимих.

Марина БРИКІМОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: