Асоціація підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ), Інтернет Асоціація України (ІнАУ) та Асоціація учасників ринку бездротових мереж передачі даних (АУРБМПД) звернулися до Адміністрації Президента України з проханням доручити органам влади розробити і затвердити зміни до законодавства, які дозволили б за умови імпорту й декларування відповідності посилатися на сертифікати, звіти або висновки про оцінку відповідності, які видаються органами, визначеними в країнах ЄС.
Як свідчить спільний лист трьох асоціацій, адресований до заступника голови Адміністрації Президента України Дмитра Шимківа, переважна більшість радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, що імпортуються в Україну, пройшли оцінку відповідності в органах з оцінювання відповідності країн ЄС на відповідність директиві Європейського парламенту і Ради № 1999/5/EC від 9 березня 1999 р. «Про радіообладнання і телекомунікаційне термінальне обладнання та взаємне визнання їхньої відповідності». Такі засоби і пристрої мають маркування СЕ та супроводжуються відповідними деклараціями про відповідність.
Водночас, за чинним нормативними документами, в Україні визнаються лише вітчизняні сертифікати, звіти або висновки про оцінку відповідності пристрою технічному регламенту радіообладнання і телекомунікаційного кінцевого (термінального) обладнання, які видаються призначеним органом з оцінювання відповідності (вітчизняні сертифікати), і не визнаються сертифікати, звіти або висновки про оцінку відповідності пристрою європейській директиві № 1999/5/EC, які видаються органами, визначеними в країнах ЄС.
Таким чином, іноземні виробники та імпортери вимушені купувати вітчизняні сертифікати на продукцію, яка вже пройшла оцінку на відповідність жорстким вимогам європейської директиви № 1999/5/EC. Ці витрати зумовлюють зростання ціни обладнання, звуження номенклатури і затримки з постачанням.
«Визнання Україною європейських сертифікатів надасть можливість зменшити вартість продукції для кінцевих споживачів, зменшити число непродуктивних працівників у компаніях-імпортерах та вітчизняних дослідних центрах, розширити номенклатуру радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв (РЕЗ і ВП), які наразі не імпортуються через занадто велику ціну випробувань та оцінки, зменшити корупційну складову за рахунок зниження обсягу дозвільної документації з боку чиновників», — зазначила голова правління АПІТУ Елліна Шнурко-Табакова.
Вітчизняні дослідні центри і лабораторії також не залишаться без роботи, але зможуть зосередитися на проведенні випробувань та оцінок вітчизняної продукції, продукції, що не проходила сертифікацію в країнах ЄС і на отриманні визнання як визначених органів у країнах ЄС, ідеться у листі асоціацій.
Звісно, переконані ІТ-шники, оптимальним було б взаємне визнання сертифікатів, яке згідно з Угодою про асоціацію з ЄС настане після перехідного періоду в п’ять років після набуття Угодою чинності. Однак в інтересах України, пишуть вони, провести таке визнання навіть в односторонньому порядку, як це зробила, наприклад, Грузія.
Нагадаємо, 26 липня цього року відповідно до Закону України № 1193-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 9 квітня 2014 р. набула чинності поправка до частини 1 статті 25 Закону України «Про Радіочастотний ресурс України». Згідно з цією поправкою умовою застосування радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв (РЕЗ та ВП) на території України є документальне підтвердження їхньої відповідності технічним регламентам (декларація про відповідність). Таким чином, необхідність сертифікації РЕЗ та ВП була начебто скасована і замінена на декларування відповідності. Але форма декларації про відповідність, що затверджена як додаток до технічного регламенту радіообладнання і телекомунікаційного кінцевого (термінального) обладнання (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 446 від 15 травня 2013 р.), визначає необхідність посилання на сертифікат, звіт або висновок про оцінку відповідності пристрою, виданий так званим «призначеним органом з оцінювання відповідності». Призначення органів з оцінювання відповідності пристроїв до вимог технічного регламенту і публікування переліку таких органів покладено на Мінекономрозвитку та Адміністрацію Держспецзв’язку. Отже, вимога сертифікації фактично залишилася.