Як відомо, вересень виявився місяцем підвищеної інфляції. Та й після виборів то один, то інший вид продуктів помітно дорожчає. Ці стрибки, як переконані в Антимонопольному комітеті України, не мають економічного обгрунтування. Тож голова АМКУ Олексій Костусєв обіцяє, що всіх «винуватців політичного стрибка цін на продукти буде покарано». «Кожен із призвідників безпідставного стрибка цін на продукти відповість перед законом, і жорсткі санкції стануть наслідком їхнього спекулювання на людському житті в умовах політичних баталій», — підкреслив на зустрічі з журналістами Костусєв.
АМКУ, за словами його голови, пильно відстежував динаміку цін на основні продовольчі товари та поведінку потужних гравців. «Ми дуже уважно відслідковуємо ситуацію на продовольчих ринках, особливо такі продукти, як хліб, борошно, олію, курячі яйця», — розповідає голова комітету і наголошує, що найбільше ціни «ворушилися» на такі продукти, як соняшникова олія, гречана крупа та курячі яйця.
На сьогодні Антимонопольний комітет розглядає понад десять справ стосовно порушення конкуренційного законодавства на продовольчих ринках — в основному в них йдеться про виявлення і припинення антиконкурентних змов. «Ми підозрюємо, що на на ряді цих регіональних ринків є зговір», — дає коротке пояснення Костусєв. За його словами, до дослідження діяльності оптових постачальників олії залучено всі регіональні відділення, 12 відділень перевіряють найпотужніших виробників олії. Стурбованість комітету викликає і той факт, що ціни значно зросли на продукцію, виготовлену з сировини минулорічного врожаю. І хоча на цьому ринку немає монополістів, пояснює Костусєв, майже однакове стрімке підвищення цін може бути ознакою протиправних дій. Він наводить такий приклад — на сьогодні Львівське відділення розслідує справу проти трьох приватних підприємств, які в один день і до одного рівня підвищили ціни на олію та крупу. Не краща ситуація і з курячими яйцями — Харківське, Тернопільське, Львівське, Кіровоградське та Кримське відділення вжили запобiжних заходів до більш ніж 20 птахофабрик. У разі невиконання вимог комітету на ці підприємства очікують досить суворі фінансові санкції.
Костусєв безапеляційно заявляє: «Я попереджаю всіх підприємців, насамперед які діють на продовольчих ринках, що їхня відповідальність за недобросовісні дії буде неминучою». При цьому він спирається на прецеденти, що вже мали місце (минулорічне підвищення відпускних цін на цукор). Днями Київський апеляційний господарський суд скасував рішення Господарського суду міста Києва, підтвердивши правомірність рішення АМКУ щодо змови сімох оптових операторів ринку цукру та накладання на них 17,2 мільйона гривень штрафу. Костусєв задоволений такою розвязкою ситуації й упевненний, що це рішення суду стане показовим уроком для потенційних порушників.
Нагадємо цю історію, яка тягнеться ще з лютого минулого року, коли комітет наклав штраф на ТОВ «Українська продовольча компанія», ТОВ «Агропродінвест», ТОВ «Цукровий союз», ТОВ «Гала-Трейд» і на субєкта у складі ТОВ фірму «Астарта- Київ», ТОВ ТД «АПО «Цукровик Полтавщини» та ТОВ «АПО «Цукровик Полтавщини» за безпідставне й синхронне підвищення відпускних цін на цукор. Коментуючи рішення суду, голова АМКУ заявив, що комітет і надалі послідовно притягатиме до жорсткої відповідальності субєкти господарювання, які, з огляду на політичну ситуацію в країні, підвищують ціни на продовольчі товари без обгрунтованих підстав. «Переконаний, вчорашнє рішення Київського апеляційного господарського суду розвіє сподівання тих, хто думав сховатися за влаштуванням судової тяганини».
«Якщо хтось із них (учасників продовольчого ринку. — Авт. ) думає, що в умовах ось такої політичної нестабільності можна без ринкового обгрунтування підвищувтаи ціни на основні види продуктів харчування, то він глибоко помиляється. Всі, хто спробує наживатися на простих людях, будуть жорстко покарані... Незалежно від того, що у нас в Україні діється, АМК ці ринки з поля зору не випустить», — резюмує Костусєв. І тут прості громадяни, звичайно, на його боці. Гадаємо, монополізація ринку та змови на ньому — явища неприпустимі. Але не можна і бізнес кривдити. Багато хто з підприємців говорять сьогодні про посилення адміністративного тиску і вказують на те, що таким чином регулювати ціни не можна.