Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Потрібен компроміс

Переробники молока попереджають: у разі запровадження мінімальних цін українці споживатимуть імпортні продукти
6 березня, 2013 - 12:51
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Асоціація виробників молока запропонувала створити Комітет регулювання цін. За словами президента Асоціації Андрія Дикуна, дане об’єднання має рекомендувати ціни на молоко на певний проміжок часу. Очікується, що до Комітету на добровільних засадах увійдуть всі бажаючі виробники й переробники молока. Дану ініціативу, за словами Дикуна, підтримує Міністерство аграрної політики і продовольства України, і якщо комітет працюватиме ефективно, то Мінагропрод навіть готовий ініціювати на законодавчому рівні обов’язковість рекомендованої ціни для всіх.

Ініціатива з Комітетом виникла після того, як Мінекономторгівлі підготувало зміни до урядової постанови, яка діяла щодо держрегулювання цін на продукцію. Нагадаємо, що ними посилюється контроль над молокопереробною галуззю: після затвердження змін КМУ зможе встановлювати ціни на весь спектр молочної продукції. Крім того, оперативності молочникам додав і парламент, де зовсім нещодавно було зареєстровано законопроект №2297 «Про внесення змін до закону «Про державну підтримку сільського господарства». Автор цього документу пропонує запровадити мінімальні ціни на молоко. Причому уряд, згідно з цим законопроектом, отримає право встановлювати такі ціни, Аграрний фонд звільнять від обов’язку формувати інтервенційний фонд з молока.

Директор консалтингового агентства «Інфоагро» Василь Вінтоняк не вірить, що переробники й виробники молока дійдуть згоди. За його словами, переробники ось вже кілька років не можуть між собою домовитися, тому що всі квапляться обігнати один одного в гонитві за сировиною і пропонують виробникам все більшу ціну. Навряд чи єдиний голос з’явиться в тандемі з виробниками, додає він. У зв’язку з цим постанова про посилення держрегулювання не виконуватимуться, передбачає Вінтоняк. На думку експерта, український бізнес знайде вихід з даної ситуації: вигадають «сірі» схеми з посередниками, вони купуватимуть молоко у населення за нижчими цінами і перепродаватимуть дорожче на виробництво. Отже виробник молока все одно не отримає більшої ціни, — підсумовує він.

Не вірить в ідею з мінімальними цінами глава ради директорів «Спілки молочних підприємств України» Вадим Чагаровський. За його словами, цей механізм не спрацює в умовах ринкової економки. Якщо держава розраховує на регулювання цін, говорить він, то потрібно контролювати весь ланцюжок руху товару і використовувати механізм інтервенцій на ринку. Чагаровський виступає проти мінімальних цін, тому що в кожному регіоні свої особливості формування вартості літра молока, а відтак — і реальної ціни. «Потрібно говорити про граничну ціну, що дозволяє українським переробним підприємствам рентабельно працювати і вигравати конкуренцію з європейськими виробниками», — зазначає він. За його підрахунками, сьогодні собівартість виробленого в Україні молока на 20% перевищує вартість європейської сировини.

Якщо така динаміка збережеться, говорить Вінтоняк, то дороге молоко залишатиметься у фермерів. Адже переробник не вироблятиме продукцію, яка не має попиту на ринку. Саме тому, зауважує експерт, ринок має сам себе регулювати».

В асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) озвучують свій сценарій подальшого розвитку подій в разі запровадження мінімальних цін на молоко. За підрахунками експертів УКАБ, в Україні майже 78% молока виробляють одноосібні селянські господарства. Це і є причиною високої вартості молока в певні сезони і високої його собівартості. Так, 2012 року при загальному виробництві молока у 11,38 мільйона тонн частка, яка припадає на сільгосппідприємства, складала лише 2,5 мільйона тонн молока. У зимовий період 2012—2013 років молоко закуповується по 3,5—4,6 грн/літр. Якщо чергову законодавчу ініціативу депутатів буде схвалено, то з травня по серпень слід очікувати обвалу цін. «Встановлення мінімальної фіксованої ціни зробить як мінімум 500 тисяч тонн молока незатребуваним, що призведе до зменшення поголів’я корів мінімум на 5% протягом одного року», — робить невтішний прогноз експерт асоціації Єлизавета Святковська.

Якщо ці проблеми не вирішити, говорять експерти, то українцям радять поступово звикати до смаку імпортних продуктів.

Щоб цього уникнути, експерти пропонують удосконалювати законодавство для розвитку родинних ферм, стимулювати розвиток кооперативів, упроваджувати нові ринкові механізми й відмовитися від надмірного державного регулювання цін.

Наталя БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: