Середній бізнес є основою потенціалу української економіки. Так вважає генеральний директор консультаційної компанії Innoware (впроваджує системи управління на базі продуктів Microsoft) Дмитро Попінако. Проте, на його думку, перед українськими підприємцями сьогодні, як і раніше, стоять серйозні проблеми. «Українському бізнесу для того, щоб вижити, треба змінюватися, — сказав Попінако у розмові з «Днем» і додав, — над цим мало хто працює. Про це свідчить хоча б те, що модернізація технологій управління — предмет абсолютно новий і невідомий для переважної більшості наших менеджерів. Це аспект, який на сьогодні дуже стримує розвиток українських компаній і всієї вітчизняної економіки...» Тим часом на українському ринку посилюється конкуренція, яку нашим підприємствам важко витримати, оскільки зарубіжні компанії працюють за новітніми міжнародними стандартами. Після вступу нашої країни до СОТ конкуренція відчутно посилиться.
Водночас експерти зауважують, що для вітчизняних компаній складаються далеко не кращі умови у зв’язку з подорожчанням енергоносіїв, робочої сили, орендної плати тощо. У цих умовах компаніям залишається лише одне — підвищувати ефективність роботи, чого неможливо добитися, як вважає Попінако, без запровадження сучасних технологій управління. Тому, на його думку, зараз необхідно всемірно популяризувати системи управління ресурсами підприємства — так звані ERP-системи (Enterprise Resource Planning Systems), котрі здатні «перебудувати» бізнес за кращими європейськими зразками.
«Підприємства запроваджують ERP-системи для того, щоб отримати інформацію: актуальну, точну, на основі якої менеджмент, акціонери могли б ухвалювати адекватні рішення й ліпше реалізовувати свою стратегію. ERP-системи стосуються лише процесів бізнесу, більше нічого... Вони допомогають стати ефективнішими, конкурентноспроможнiшими на ринку», — повчає Попінако.
Однак переваги новітніх «електронних управлінців», судячи з кількості замовлень Innoware, а також з самих слів директора компанії, оцінили далеко не всі. Наші підприємці вважають за краще заощаджувати на старих технологіях, аніж викидати величезні гроші на незрозумілі вітчизняному менталітету перспективи...
«Мало в кого з українських менеджерів, на жаль, є амбіції щодо розвитку їхнього бізнесу до міжнародного рівня, для них це немислимо... Через молодість вітчизняного ринку у них немає належного досвіду й вони не можуть адекватно порівняти інвестиції в ERP-проекти та вигоди від іхнього запровадження, — характеризує наш бізнес Попінако й «ставить діагноз»: — Український бізнес, на жаль, звик до тепличних умов. Більшість великих компаній мають лоббі в парламенті й там їх собі створюють». Щоправда, при цьому він зазначає, що останнім часом робити це важче й важче, адже бажаючих потрапити до Верховної Ради забагато... «І це добре, тому що нарешті з’являється конкуренція, а це робить можливим власне розвиток бізнесу», — упевнений він.
Утім, навіть якщо коштів для запровадження ERP-системи в підприємця виявиться достатньо, про успіх проекту зарано твердити... За словами Дмитра Попінако, загалом у світі лише 36% запроваджених ERP-проектів виявляються успішними, тобто ризик провалу дуже високий. Хоча Попінако й заспокоює: Україна в загальній статистиці — виняток. Тут відсоток успішності значно вищий.
Що стосується самого ринку ERP-систем в Україні, то питання тут полягає у тому, щоб забезпечити необхідний попит. Поки що запровадження ERP-систем доволі рідкісне явище і навіть привід зайвий раз сповістити ЗМІ, як про щось надзвичайно рідкісне й важливе...
Тим часом гравці ERP-ринку вперто просуваються на укрїнський ринок. Днями, наприклад, сюди прийшла російська компанія з виробництва систем оперативного керування бізнесом ВАТ «Мотив Москва». Вона оголосила про відкриття київського філіалу. Віднині в Києві її офіс координації, служба технічної підтримки та навчальний центр.
«Ринок України завжди нам подобався, адже це другий ринок по реалізації в СНГ, який майже нічим не поступається російському. Тож ми вирішили прийти сюди з усіма відповідними представництвами та сервісами, а не лише у вигляді коробочки...» — коментує журналістам прихід на український ринок генеральний директор ВАТ Антон Зайдлер. Він також доводить, що за нинішніх глобалізованих часів будь-якій бізнес-структурі, що хоче бути успішною, просто необхідна спеціальна система для оперативного керування персоналом, справами тощо. Він додатково пропонує контролювати ще й персонал на своєрідному постійному чаті з начальством, мовляв, і підлеглі під контролем, і компанія йде в ногу з розвитком інформаційних технологій. Тим паче, використання таких спеціальних програм, переконує Зайдлер, вивільняє чимало часу як керівництву компанії, так і рядовим працівникам...
За словами Зайдлера, вибір ринку України не випадковий. За оцінками таких міжнародних експертів як компанія IDC, обсяг IТ-ринку України випереджає темпи зростання російського. Так, за період з 2004 по 2006 рік він виріс практично вдвічі і продовжує щорічно збільшуватися на 20—25%.
Однак, чи вдасться все ж переконати українських підприємців, котрі не бажають впроваджувати ERP, або навіть не знають, що це, у доцільності, необхідності «реформ європейського зразка»? Мабуть, своєрідним каталізатором цього процесу стане вступ нашої країни до СОТ, точніше — наслідки цього вступу. Експерти зазначають, що інакше витримати хоч якусь конкуренцію з боку великих іноземних компаній буде нереально...