Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Потрібний проект

Та чи можна його оцінити без участі громадськості?
24 лютого, 2007 - 00:00

На Житомирщині вперше відбулися громадські слухання щодо реалізації масштабних планів у галузі електроенергетики. Йшлося про реалізацію в центральному регіоні України нового проекту Національної енергетичної компанії «Укренерго», який передбачає спорудження високовольтної лінії електропередач напругою 750 кіловольт і довжиною 353 кілометри за напрямком: Рівненська атомна електростанція — трансформаторна підстанція «Київська» (Макарівський район). В рамках проекту планується також будівництво відгалуження від лінії електропередач Хмельницька АЕС — Чорнобильська АЕС до тієї ж підстанції довжиною 134 кілометри. Кінцевою метою проекту є більш повне та безпечне використання електроенергії, яку виробляють енергоблоки Рівненської та Хмельницької атомних станцій, оскільки через низьку пропускну здатність діючих ліній електропередач, що з’єднують ці АЕС з центральними регіонами України, тут, зокрема і на Житомирщині, дедалі гостріше відчувають енергетичний голод. Загальна вартість проекту — 280 мільйонів євро. Левова частка коштів — кредити Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейського інвестиційного банку. 76 млн. євро (або 0,5 млрд. грн.) вкладе в його реалізацію НЕК «Укренерго».

Проект будівництва нових ліній електропередач уже схвалено урядом. Втім його особливості — високі й громіздкі конструкції, а також сам маршрут повітряних ліній, що проходитиме неподалік населених пунктів, по землях, що належать селянам і використовуються у сільськогосподарському виробництві, а також лісовими масивами, що, ймовірно, матиме ряд екологічних та соціальних наслідків, вимагають детального й різнобічного громадського обговорення. Важливо врахувати всі точки зору і запобігти виникненню кризових ситуацій в ході будівництва. Як поінформувала «День» прес-служба Житомирської облдержадміністрації, з ініціативи керівництва області та НЕК «Укренерго» були проведені слухання, в яких, зокрема, брали участь фахівці екологічних інспекцій та санітарно-епідеміологічних служб.

І це лише перший етап громадського обговорення, наголосив заступник директора НЕК «Укренерго» Анатолій Ходаківський. Другий намічено провести через три місяці. За переконанням заступника голови облдержадміністрації Миколи Черненка, який теж виступав на слуханнях, додаткова електроенергія, що прийде на Житомирщину, стане поштовхом для економічного зростання регіону.

Однак, на думку автора, до обговорення проекту у першу чергу мають бути максимально залучені громадські організації — екологічні, фермерські, з охорони здоров’я тощо, які б могли дати незалежну оцінку тих чи інших аспектів новобудови, і щоб їхня думка, як і думка жителів області (яких це стосується), обов’язково була врахована енергетиками і посадовцями.

Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: