Наступного тижня закінчується термін дії спеціального дозволу (ліцензії) ДП «Полтаванафтогазгеологія» НАК «Надра України» на користування нафтогазоносними надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі — на дослідно-промислову розробку Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища (Краснокутський район Харківської області). Через відсутність необхідних коштів для завершення геологічного вивчення родовища ліцензіатом було залучено до цього ВАТ «Укрнафта». Крім того, на умовах спільної інвестиційної діяльності в цих роботах брали усть ще три підприємницькі структури. Ці так звані інвестори на правах оренди здійснювали експлуатацію кількох свердловин, пробурених за державні кошти, і лише однієї свердловини, яку побудували власними силами.
«Укрнафта», пробуривши за власні кошти 15 свердловин, внесла кардинальні зміни в уточнення геологічної будови родовища й відкрила два новi продуктивнi поклади. Нині на балансі компанії 21 свердловина, на буріння і облаштування яких витрачено близько 350 мільйонів гривень. Крім того, за кошти товариства побудовано газопровід Сахалінка— Сидоричі вартістю близько 20 мільйонів гривень. На соціальний розвиток Краснокутського району Харківської області за останні чотири роки «Укрнафтою» виділено 10,7 мільйона гривень. Отже, на роботи, пов’язані з дослідно- промисловою розробкою Сахалінського родовища, компанією уже інвестовано понад 380 мільйонів гривень. Не можна також не відзначити, що саме ВАТ «Укрнафта» здійснює найбільш капіталмiсткі та трудомiсткі роботи. Нею на родовищі видобуто 100% нафти, 72% газу та 90,2% конденсату.
До речі, Сахалінське родовище перебуває у геологічному вивченні з 1980 року, тобто вже 27 років(!), хоча згідно з Кодексом України «Про надра» цей термін обмежується п’ятьма роками. Основною причиною такої неприпустимо тривалої стадії геологічного вивчення є не стільки складність його геологічної будови, скільки відсутність необхідних коштів у ДП «Полтаванафтогазгеологія».
Внаслідок можливої зупинки родовища у зв’язку із закінченням терміну дії ліцензії ДП «Полтаванафтогазгеологія» річна втрата видобутку зi свердловин, які є власністю ВАТ «Укрнафта», складатиме 63,5 тисячі тонн нафти з конденсатом та 177,8 мільйона кубометрів газу. При цьому державний бюджет України недоотримає понад 132 мільйона гривень.
«Укрнафта» звернулася до уряду України та особисто до прем’єр-міністра Віктора Януковича iз заявою про готовність забезпечити ефективне для держави використання надр Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища, отримавши спеціальний дозвіл (ліцензію) на його розробку та сплативши до Державного бюджету України не менш як 300 мільйонів гривень за попередньо проведені геолого- розвідувальні роботи. Крім цього, компанія готова й надалі інвестувати значні власні кошти (протягом 10 років — близько 3 мільярдів гривень) в розробку родовища, а також забезпечити впровадження новітніх технологічних процесів для збільшення видобутку вуглеводнів. Як повідомили «Дню» в прес-центрі ВАТ «Укрнафта», масштаби родовища та його значимість для української економіки, яка потерпає через обмеженість запасів вуглеводнів, вимагають того, щоб до розробки Сахалінського родовища був залучений потужний вітчизняний фінансовий інвестор. Як наголосили в прес- центрі, така можливість у компанії є. Є й згода інвестора.