Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Позбавилися інвестора

Тепер він шукатиме країну, де до нього ставитимуться краще
17 листопада, 2007 - 00:00

Голова правління та головний виконавчий директор компанії Cardinal Resources Роберт Бенш заявив, що вона продає свої активи в Україні й залишає наш ринок через незадовільну політику уряду. Cardinal Resources — компанія, яка однією з перших завела іноземні інвестиції в нафтогазову галузь України. Причиною такого радикального кроку, за словами Бенша, стало те, що Україна створює невигідні умови для діяльності іноземних інвесторів.

«Я приїхав сюди, бо вважав, що в України є надзвичайно великий потенціал розвитку нафтогазового сектору. Я й зараз дотримуюсь такої думки... Насправді причина продажу активів — це небажання виходу з ринку України. Ми б хотіли залишатися тут якомога довше, тому що в країні є потенціал... Але нині існує погана, ворожа політика до інвесторів. Немає однакової для всіх стратегії, яка б полягала в залученні будь-якого іноземного капіталу, хоч би навіть із Марсу!» — з іронією констатує Бенш.

Основні проблеми, що «дістали» інвесторів, за словами бізнесмена, — це підвищення рентних ставок. А також постанова уряду №31, згідно з якою ціна, за якою компанія продає видобутий нею в Україні газ, зменешена у чотири рази — від майже $4 до $1 за тисячу кубометрів. А собівартість такої кількості газу, як стверджує Бенш, 1,2 долара... Підприємець критикує нинішню політику держави в нафтогазовій сфері, особливо ж практику договорів спільної діяльності. «В Україні договори спільної діяльності — це не дуже хороший механізм щодо інвестицій...» — упевнений він.

«Тож я змушений продати цей бізнес... Хоча полюбив Україну й хочу, щоб до неї було залучено якомога більше інвестицій. ...За таких умов виникає запитання: навіщо взагалі тут працювати? Це нелогічно для України — не залучати в цю галузь інвестиції. Такі постанови лише відлякують... Люди краще поїдуть туди, де небезпечно, де в будь-яку хвилину можуть підірвати, але там кращі економічні умови!» — стверджує Бенш.

Тож Cardinal Resources, за словами головного директора цієї компанії, повинна протягом цього тижня підписати договір купівлі-продажу всіх активів компанії в Україні вартістю $71 мільйон доларів (це Carpatsky Petroleum Inc., Raget Commercial Ltd and Mitre Resources Limited) з кувейтською компанією Kuwait Energy Company.

Компанія-покупець — новачок на українському ринку. Чому Cardinal Resources уподобав саме кувейтців — загадка, адже переговори, за словами Бенша, вели ще 5—10 місцевих компаній, що знаються на місцевих особливостях ринку. Бенш побажав кувейтцям удачі й висловив надію, що з нового року термін дії постанови закінчиться й справи в нових господарів підуть краще. «Та як саме — покаже час», — все ж зазначає він.

Cardinal Resources вирішила більше не чекати «кращих часів» в Україні. «Акціонери дали мені завдання продати активи, і я це зробив, — звітує Бенш, хоча при цьому, як здається, щиро переживає за майбутнє України: — Я спілкувався з багатьма людьми в уряді, й усі вони визнають, що постанова №31 — це дуже погана політика й її необхідно змінити... Треба кардинально змінювати політику! Тому що Україна не повинна імпортувати 90% ресурсів, будучи країною з таким значним потенціалом!»

Чи не стане приклад Cardinal Resources заразливим і для інших іноземних інвестрів в Україні? Прихід американської Vanco, яка нещодавно підписала з урядом угоду в присутності Президента, — чи не єдиний добрий приклад у відносинах між інвесторами й українською владою у нафтогазовій сфері. Утім, як зазначив Бенш, Vanco домовилася про особливі умови господарювання, і дія постанови на неї не поширюється. А от інші інвестори, як і Cardinal Resources, стверджує Бенш, перебувають у скрутних умовах і ладні поїхати в країну, де стріляють, аби лише там краще ставилися до інвесторів...

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: