Міністерство юстиції задумало обзавестися власною міліцією. Найближчим часом ідею винесуть на узгодження уряду. Про це повідомив директор Департаменту державної виконавчої служби Мін’юсту Сергій Захарченко. Річ у тім, що останнім часом держвиконавці дедалі частіше стикаються з агресивним опором з боку осіб, стосовно яких виконують рішення суду. «Державних виконавців не пускають на об’єкти, а іноді навіть жорстко б’ють при виконанні обов’язків», —каже Сергій Захарченко. На його погляд, якщо виконання рішень суду супроводжуватиме відомча міліція, до таких крайнощів не дійде.
Використовувати як помічників сили МВС у Департаменті виконавчої служби вважають ризикованим. «Традиційна» міліція часто стає заручником звичаїв, які панують сьогодні в українському бізнесі. Нерідко по різні сторони конфлікту опиняються різні підрозділи МВС. Розраховувати на їхню допомогу державному виконавцю наївно. Та й власна позиція в цих умовах, м’яко кажучи, «розмивається», і держвиконавці вважають розумнішим просто не втручатися. Якщо, звичайно, їх самих належно не «простимулює» одна з протиборчих сторін.
Рішення, як кажуть, назріло. Нові міліціонери, наприклад, можуть займатися розслідуванням причин невиконання судових рішень, на що державні виконавці часто просто не мають часу. У 2003 році на одного виконавця в середньому припадало по 117 судових рішень на місяць. Причому загальна сума задоволених позовів, які передали до Департаменту, перевищила 45 мільярдів гривень. Це порівняно з річним бюджетом України. До речі, Податкова адміністрація, що діє в інтересах бюджету, своєю міліцією обзавелася вже давно, оскільки свого часу так само зіткнулася з труднощами при використанні в своїх операціях сил МВС.
Звичайно, в Департаменті державної виконавчої служби чудово усвідомлюють, що поява відомчої міліції сама по собі навряд чи до кінця вирішить проблеми, що заважають держвиконавцям ефективно працювати. Запроваджується жорсткіший підхід до контролю за термінами виконання судових рішень. Закон надає для виконання шість місяців, але якщо через три місяці судове рішення залишилося на папері, причинами одразу займеться центральний апарат Департаменту. Крім того, у надрах Мін’юсту визрів законопроект, який дає держвиконавцям право представляти інтереси кредиторів у суді. Річ у тім, що багато компаній уникають виконання судових рішень, вдаючись до штучного банкрутства. Згідно із законодавством, у цих випадках виконання рішення суду про стягнення коштів із боржника припиняється. А якщо державний виконавець зможе увійти до ради кредиторів, яка визначає долю підприємства-банкрота, то шанси на задоволення судових рішень явно зростуть.
Минулого року в Україні було виконано лише 12% рішень судів, якими займалися державні виконавці. Цей показник, схоже, і є рейтингом законності в суспільстві. Виявляється, довести через суд свою правоту в нашій країні замало. Очевидно, що в цій ситуації уряду потрібно нарешті впритул зайнятися проблемами, які гальмують роботу державних виконавців.