Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Право на пенсію під загрозою

Експерти «Дня» оцінили урядову ініціативу про відміну трудових книжок
11 серпня, 2015 - 10:43
ФОТО З АРХІВУ "Дня"

В Україні хочуть скасувати трудові книжки. «Ховаємо совкову спадщину. Вислав на узгодження до інших органів пакет законів щодо відміни трудової книжки. Чекаємо реакції», — написав минулого тижня у своєму Twitter міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. Причому він не пояснив, що натомість українцям замінить документ, який оформлюється при першому влаштуванні на роботу, зберігається у відділі кадрів організації-роботодавця, містить особисті дані (прізвище, ім’я, по батькові, дату і рік народження, освіту, професію та спеціальність, всю інформацію про взаємовідносини з роботодавцем). Наразі всі ці дані зафіксовані в трудовій книжці й засвідчуються підписом відповідального працівника відділу кадрів підприємства, де працює людина.

«Питання скасування трудових книжок порушується в Україні не вперше. Всі розуміють — це пережиток радянських часів, тож від нього треба відмовитися. Але це можна робити лише за умови створення єдиної загальнодержавної бази даних, де буде зібрано всю інформацію про конкретну людину, що є необхідною для нарахування пенсії», — розповідає «Дню» юрист Тетяна Онучина. За її словами, наразі ця система відсутня, тому людині перед виходом на пенсію доводиться довго збирати документи, особливо, якщо працювала в різних регіонах. Крім того, наявний реєстр сплати єдиного соціального внеску ведеться лише з 2003 року, а у людей є трудовий стаж по 40 — 50 років. Тому доки все це не відцифрують, каже вона, скасовувати такі книжки не можна.

Перехід на електронний документообіг у питанні трудових книжок має проводитися разом із Мінсоцполітики, Пенсійним фондом, страховими організаціями, додає перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров. Тільки так, вважає він, нова система фіксування інформації про трудову діяльність кожної окремої особи буде повною. «На конкурсних умовах оголосити тендер на розробку відповідного програмного забезпечення та системи захисту даних на нових носіях. Це можна поєднати, наприклад, з карткою накопичення пенсійних нарахувань застрахованої особи. Умовно кажучи, зробити як картку киянина. До цієї нової єдиної бази даних зможуть звернутися всі зацікавлені інституції», — розповідає він.

З розвитком ери цифрових технологій дійсно треба всі документи відцифровувати, але ініціатива з трудовими книжками — передчасна, вважає старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець. «Ми знаємо, як працюють реєстри, наскільки можливе у них несанкціоноване втручання, тому багато людей можуть позбутися доказів, що вони мають трудовий і страховий стаж, на базі яких нараховується пенсія. Крім того, вони можуть втратити можливість захисту своїх прав у разі звільнення з роботи: Трудовим кодексом передбачено повернення цієї книжки і здійснення розрахунку. Якщо це зроблено не своєчасно, то працівники можуть отримати компенсацію у вигляді середньомісячного заробітку», — пояснює він. Кравець вважає, що мета цих змін — спростити звільнення працівників із роботи і в багатьох випадках позбавити чи ускладнити їхнє право підтвердження наявності трудових взаємовідносин із роботодавцем.

Чому з такими змінами поспішають саме зараз, незрозуміло, каже він. Загалом же, переконаний експерт, скасування трудових книжок призведе до карколомних змін у трудовому законодавстві, які спочатку треба добре продумати.

«День» звернувся до прес-служби Мінекономрозвитку з проханням роз’яснити, чим замінять трудові книжки, коли має запрацювати оновлена система фіксації трудових відносин та чи не стане така ініціатива за умов відсутності повноцінних електронних реєстрів, наприклад зі сплати єдиного соцвнеску, підставою для позбавлення частини людей законного права на пенсію або ґрунтом для зловживань з її нарахуванням. Втім, на момент здачі номеру відповідь не надійшла.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: