Було б дивно, якби нова українська влада не критикувала стару — ми це вже неодноразово проходили. «Ситуація в Україні, в першу чергу в економіці — катастрофічна, — оголосив, виступаючи в неділю в парламенті, його спікер, а також виконувач обов’язків президента і координатора виконавчої влади Олександр Турчинов. — Влада Януковича довела економіку до катастрофи. На казначейському рахунку взагалі відсутні кошти. Є колосальні проблеми з пенсійним фондом. Ви бачите, що відбувається з національною валютою, банківською системою».
• Того ж дня з доповіддю до Ради прийшов глава Нацбанку України Ігор Соркін. Ще кілька днів тому, в кривавий четвер, він запевняв українських громадян, що Нацбанк і банківська система працюють у звичайному режимі, а система електронних платежів НБУ — без збоїв. «У Національного банку, — за словами Соркіна, — достатньо ресурсів для підкріплення банків готівковою в національній валюті на всій території України». Соркін, швидше за все, не випадково умовчав про стан інвалютних ресурсів НБУ й швиденько перейшов до загальних місць: «Наш головний пріоритет — захист інтересів вкладників і стабільність банківської системи України».
• Меседж головного банкіра на зустрічі з членами парламентського комітету з питань фінансів і банківської діяльності полягав, як виглядає, в тому, щоб заручитися підтримкою єдиного на той час легітимного органу управління країною. Соркін, як повідомляє сайт регулювальника, на зустрічі з членами комітету підкреслив, що загальне завдання Національного банку України та Верховної Ради — докласти максимум зусиль для зміцнення довіри громадян до банківської системи. Соркін поінформував членів комітету про поточний стан грошово-кредитного ринку й банківської системи, про актуальні питання, що вимагають невідкладного розгляду й спільних дій комітету і НБУ. У свою чергу, члени комітету запевнили, що Верховна Рада готова буде підтримати конструктивні пропозиції щодо забезпечення стабільності грошової одиниці України й розвитку банківської системи. Що там нам приготував цього разу Нацбанк?
Утім це важливе питання сьогодні для країни не на першому місці. Якщо вірити Турчинову, Україна має потребу не стільки в хитруваннях регулювальника, скільки у великообсягових фінансових вливаннях. І якщо до недавніх пір надія в цьому в уряду була на Москву, то тепер її немає.
• Президент Фонду ефективної політики Гліб Павловський, який вважається експертом щодо України, радить Росії зайняти вичікувальну позицію у відносинах з нашою країною. У той же час Павловський упевнений, що за всієї невизначеності зі станом справ в Україні в Росії все ж є позитивний чинник: «Москва не має жодних фінансових зобов’язань перед новою владою. А це вже плюс». Іншими словами, новому уряду на подальші транші з числа обіцяних 15 мільярдів доларів сподіватися не варто. Щоправда, за необхідності й бажання їх могла б, напевно, отримати від Росії Юлія Тимошенко, якби наважилася очолити уряд. Але навіщо їй такий клопіт? Тим паче що прем’єром вона вже була. І поки не дуже зрозуміло, чи зможе харківська політув’язнена повернутися на найвищий поверх української політики. У всякому разі, Майдан у неділю ввечері активно обговорював це питання, й не схвалив прем’єрствування Тимошенко.
Тим часом на Україну, мов з рогу достатку, сиплються обіцянки західної фінансової допомоги. Міністр фінансів Великої Британії Джордж Осборн закликав до цього міністрів фінансів і глав центробанков країн «великої двадцятки», які засідали в Сіднеї в ці важкі для України дні. «G-20 і, звісно, такі країни, як Велика Британія, США та інші мають дати дуже потужний сигнал і міжнародну фінансову допомогу народові України», — заявив міністр. За його словами, щойно буде призначений «загальновизнаний і законний політичний орган», ми маємо бути там з чековою книжкою, щоб допомогти народові України відновити свою країну». «Допомога може прийти через Міжнародний валютний фонд і Європейський Союз», — уточнив він.
• Євросоюз готовий надати істотну фінансову допомогу Україні, коли сформується новий уряд, повідомив, як передає Reuters, єврокомісар з фінансів Оллі Рен. «Ми готові надати істотну фінансову підтримку Україні, щойно буде досягнуте розв’язання політичної кризи, що базуватиметься на демократичних принципах, і щойно з’явиться новий уряд, готовий і рішуче налаштований на проведення інституційних і економічних реформ», — підкреслив Рен, але не дав відповіді на запитання про те, наскільки істотною може бути ця підтримка. За його словами, ЄС поки оцінює потреби країни.
• Аналогічну позицію займає й Міжнародний валютний фонд. Він готовий надати допомогу Україні, заявила директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард. «Україна — член МВФ. Якщо Україна звернеться по допомогу, економічну або фінансову, ми готові її надати», — зазначила вона й підкреслила, що МВФ «потрібен хтось в Україні, з ким можна ці питання обговорювати». Будь-яка дискусія, за словами Лагард, передбачає наявність мінімум двох співбесідників, і МВФ поки не знає, з ким в Україні розмовляти.
Обнадійливо звучить і заява прес-секретаря Білого дому Джея Карні. Минулої суботи він повідомив, що Вашингтон чекає швидкого формування в Україні технократичного уряду національної єдності. «Ми постійно виступали за деескалацію насильства, зміни Конституції, коаліційний уряд і дострокові вибори», — говориться в його заяві. Американська адміністрація має намір продовжувати роботу зі своїми союзниками, з Росією, європейськими й міжнародними організаціями, «щоб підтримати сильну, процвітаючу, єдину й демократичну Україну», цитує цю заяву AP.
• Проблема лише в тому, що всі ці висловлювання не мають, так би мовити, фінансового наповнення. І лише глава комітету із закордонних справ Європейського парламенту Елмар Брок в ефірі одного з українських телеканалів піднявся в неділю до конкретики. «Україні не слід боятися, що вона залишиться без підтримки, — сказав він. — Мені здається, що буде 20 мільярдів євро на столі на програму реформ, і цю підтримку можна буде надати негайно для запобігання дефолту. Це буде спрямовано на те, щоб створити кращі економічні умови в країні перед підписанням договору про асоціацію з ЄС і створення зони вільної торгівлі». Брок також сподівається, що й Росія надасть Україні економічну допомогу.
Так і хочеться нагадати новій владі народну мудрість: на допомогу сподівайся, але й сам рук докладай. Тим часом чергова прем’єріада, що почалася минулого тижня, йшла, як у нас заведено, переважно під килимом. Чи виповзе вона з-під нього цього тижня?