Спостережна рада Національного банку України пропонує правлінню НБУ поставити головною метою його роботи забезпечення стабільності функціонування банківської системи України. Про це після засідання Спостережної ради НБУ заявив його голова Петро Порошенко. Подібне рішення є реакцією ради на фінансову й економічну кризу. Адже 2008 року, як і в попередні роки, основним завданням НБУ було забезпечення курсової стабільності. Але зараз, на думку Ради НБУ, курс гривні вже відходить на другий план перед можливими банкрутствами українських банків, що насуваються...
У своїх оцінках діяльності правління НБУ (його голова Володимир Стельмах знаходиться у відпустці, а його обов’язки виконує його перший заступник Анатолій Шаповалов) голова ради Петро Порошенко не став вдаватися в аналіз, як і чому Нацбанк не зміг утримати курс гривні. Таким чином, він уникнув полеміки між Нацбанком і урядом із цього приводу. Порошенко просто констатував, що НБУ не вдалося забезпечити курсову стабільність минулого року. І це залишається одним із пріоритетів його діяльності на цей рік. Третій пріоритет — відновлення кредитування банківською системою української економіки.
За оцінками експертів МВФ, гривня вже значною мірою використала інфляційний потенціал, закладений у неї в минулі роки. Прогноз середньорічного значення на 2009 рік української грошової одиниці експертів МВФ — 8,6. Це означає, що повернути гривню в обіцяні прем’єром рамки 6—6,5 гривні за долар, на думку МВФ, уже навряд чи вдасться. З іншого боку, те, що середньорічний прогноз дуже близький до досягнутого гривнею показника вже на самому початку 2009 року, говорить про те, що або МВФ надто оптимістично оцінює майбутнє української валюти, й особливих проблем із наступними траншами стабілізаційного кредиту, швидше за все, не буде. Або справи у фінансовому секторі справді покращилися. Тим більше, що в січні надходження за експорт перевищили імпортні платежі. Це означає, що Україна починає повертати собі позитивне сальдо у зовнішньо-торгівельному балансі, зазначив Петро Порошенко.
Разом із тим Рада пропонує повернутися до норми обов’язкового продажу 50% валютної виручки експортерів, яка існувала в Україні раніше й була скасована як неринковий механізм регулювання валютного ринку. Вдвічі, із 180 діб до 90, рада НБУ пропонує скоротити термін повернення валютної виручки в Україну.
1 мільярд 988 мільйонів гривень буде переведено НБУ до Фонду гарантування внесків фізичних осіб, повідомив Петро Порошенко. Таким чином, загальна сума коштів на рахунках цього фонду складатиме 5 мільярдів гривень, що є хорошою новиною для вкладників проблемних банків, кількість яких, за даними НБУ, збільшилося до 15. Крім цього, досягнута домовленість із в. о. голови НБУ Анатолієм Шаповаловим, котрий був присутнім на засіданні Ради, стосовно того, що НБУ дозволить достроково знімати кошти зі знову відкритих депозитів. Від якого терміну відраховуватиметься це «знову», можна буде дізнатися після виходу постанови НБУ. Поки що очевидно, що раніше заморожених на рахунках банків коштів воно, за словами Порошенка, поки що не стосуватиметься.
Петро Порошенко констатував, що паніка на ринку в січні почала зменшуватися, що стало його своєрідною відповіддю на обвинувачення на його адресу, що цю паніку своєю констатацією в ЗМІ неправильного курсу НБУ він же певною мірою і посіяв. За його словами, у вівторок ще 390 мільйонів доларів надійшло на рахунку «Промінвестбанку» у вигляді кредиту, що дозволяє заявляти про подолання більшої частини проблем у головному системотворному банку країни, з якого в Україні й стартувала фінансова криза. Разом із тим до чотирьох українських банків, де введена тимчасова адміністрація НБУ, додалися ще два банки — «Надра» і «Київ». У зв’язку з необхідністю перевірок великої кількості банків рада НБУ рекомендує правлінню терміново збільшити штат дирекції з регулювання та нагляду за банківською діяльністю на 50 осіб. Це означає, що Нацбанк буде активніше перевіряти те, як виконують його постанови банки під час кризи. Ось так: криза заглиблюється і, разом з тим, становище стабілізується. До таких двох прямо протилежних висновків приводить виступ Петра Порошенка. Ну що ж, так справді буває під час кризи. Стає одночасно і краще, і гірше.