Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про час для жнив повідомить «МАРС»

Україна користуватиметься європейською системою прогнозування врожайності
20 січня, 2011 - 00:00

За півроку в Україні запрацює європейська система прогнозування врожайності «МАРС» (Monitoring Agricultural Resources). Єврокомісія підписала договір вартістю 0,5 млн. євро на поставку обладнання та програмного забезпечення, необхідного для впровадження цієї системи, передає Deutsche Welle.

«МАРС» діє в усіх країнах ЄС. Україна ж, як повідомив «Дню» завідувач лабораторії наукового моніторингу агроресурсних систем та прогнозування врожайності Українського науково-дослідного інституту прогнозування та випробування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва ім. Леоніда Погорілого (саме ця установа забезпечуватиме в Україні роботу системи «МАРС». — Ред.) Олександр Ковтуненко, стане першою країною не членом ЄС, яка користуватиметься такою системою.

За його словами, експлуатація «МАРС» здійснюватиметься у шести областях України, а саме — Київській, Вінницькій, Кіровоградській, Донецькій, Херсонській та Житомирській. Вся інформація з метеостанцій у цих регіонах стікатиметься на спеціальний веб-портал, яким зможуть користуватися як українські фермери й переробні компанії, так і аналітичні центри, трейдери та чиновники. Найактуальніша інформація, за інформацією керівника проекту ЄС з виконання Україною зобов’язань щодо членства в СОТ і реалізації Європейської політики добросусідства в аграрному секторі Богдана Дроздовського, буде безкоштовною і відкритою для всіх. А от за спеціальні аналітичні дослідження і прогнози доведеться платити.

Одним з ключових елементів системи «МАРС», за словами Ковтуненка, є система моніторингу росту та розвитку рослин (GMS). Вона дає можливість, використовуючи аерометереологічну інформацію з наземних станцій, проводити моніторинг як стану рослин, так і фаз їхнього розвитку. За словами Ковтуненка, для фермерів це дуже корисна інформація. Адже вона дозволяє при плануванні певних польових робіт з достовірністю у 95—98% визначити, коли настане та чи інша фаза розвитку культури. «Не треба буде гадати на пальцях, які будуть жнива: пізні чи ранні, а з точністю в місяць визначити термін достигання рослини», — каже Ковтуненко. За таким же принципом фермер може визначати, коли треба підживити рослину чи обробити від шкідників, зауважує науковець.

У цілому, «МАРС», на думку експертів, дозволить зацікавленим сторонам краще зрозуміти, що вирощується в Україні, які площі культур, прогнозувати врожай, ціни на зернові тощо. А це, в свою чергу, допоможе уряду виробити політику, як краще підтримувати аграріїв.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: