Україна потрапила до списку країн-порушників, які ігнорують дотримання американської інтелектуальної власності. Про це 30 квітня у Вашингтоні повідомив голова Торговельного представництва США (USTR) Рон Кірк, презентуючи щорічний звіт про порушників прав американської інтелектуальної власності у світі. Головними порушниками виявилися Росія та Китай. Також до списку «пріоритетного моніторингу» потрапили Аргентина, Ізраїль, Канада, Таїланд, Індія, Алжир, Чилі, Індонезія, Пакистан, Венесуела та вперше, починаючи з 2007 року, Україна. У звіті вказано, що наша країна зробила лише «мінімальний прогрес» у виконанні плану дій, починаючи з 2010 року, в боротьбі з піратською продукцією та контрафактами, а в деяких випадках навіть відбувся регрес. На думку американських експертів, одна з найбільш розвинених форм порушення інтелектуальних прав — онлайн-піратство. У цьому контексті згадується нещодавня ситуація з українським файлообмінником EX.UA, перевірку якого українські ревізори пояснили порушенням прав інтелектуальної власності.
Утім, як стверджує президент Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством (УАПП) Антоніна Пахаренко-Андерсон, Україна «сильна» в питанні порушення інтелектуального права не лише завдяки Інтернету. За її словами, близько 7% усього глобального об’єму підробок виготовляється в Україні. «Років зо два тому Україна займала друге місце після Китаю з виробництва підробленої парфумерії», — говорить вона. Ліцензії на виробництво французьких парфумів, продовжує експерт, нікому не дають, і їх виробляють у Франції, а продаються вони в спеціалізованих магазинах або ж бутиках, але не в переходах. Так, продовжує вона, в Україні кілька років тому на Черкащині правоохоронці виявили підпільний завод із виробництва парфумів, де вилучили 68 тисяч флаконів!
«У даний час підробляється абсолютно все: жоден сегмент ринку не залишається без уваги груп, що займаються підробками, у тому числі й іграшки, дитяче харчування та одяг, лікарські препарати й агрохімія, запчастини для автомобілів і літаків...» — говорить Пахаренко-Андерсон.
Протягом 2005—2012 років виявлено та зафіксовано незаконне використання понад 200 товарних знаків для виробництва товарів і послуг, розповідає керівник управління департаменту Державної служби по боротьбі з економічною злочинністю МВС України Олександр Кисельов. 2012 року викрито 183 злочини. «Найчастіші випадки підробки лікеро-горілчаної продукції та дисків», — говорить він.
Напередодні Євро-2012 з’явилася нова проблема. З початку року затримано один мільйон 200 тисяч товарів із незаконним використанням символіки Євро-2012, говорить представник Державної митної служби України Олексій Гащицький. Це майки, тапочки, футболки, шарфики, запальнички тощо. На його думку, вирішити проблему з підробками частково допоможе новий Митний кодекс, який вступає в дію з червня. У ньому розширено список об’єктів права інтелектуальної власності.
Підробки та піратство стали справжньою «чумою» ХХI століття, констатують експерти. Якщо раніше говорили, що цей вид порушень завдає збитків компаніям, то сьогодні йдеться про руйнування економіки країн: прибутки від цієї нелегальної діяльності ніде не декларуються, кожна країна недоотримує кошти на соціальні потреби. А це колосальні суми, які осідають у тіні. За словами президента Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, 2005 року збитки компаній через піратство та підробки складали 200 мільярдів доларів, а 2011 року — вже 700 мільярдів доларів. За попередніми прогнозами, говорить вона, до 2015 року цифра зросте практично вдвічі та складе 1,5 трильйона доларів.
Проте страждає не лише економіка країн. Щорік близько 2,5 мільйона осіб втрачають роботу через процвітання бізнесу підробок, додає президент Українського національного комітету Міжнародної торговельної палати Володимир Щелкунов.
Загалом, говорять експерти, ситуація щодо підробок у світі ускладнюється. Щоб досягти позитивного результату, закони змінювати не треба, говорить Пахаренко-Андерсон. Необхідно боротися з причиною, а не наслідком. А причина, за її словами, полягає в тому, що суспільство «не ставиться до інтелектуальної власності, як справді до власності», і тому в шкалі кримінальних злочинів порушення у сфері інтелектуальної власності займають найнижчу позицію. Нещодавно проводилося опитування, яке засвідчило: 80% українців підтримують кримінальну відповідальність за порушення інтелектуальних прав власності, але при цьому 60% респондентів, скоріш за все, купили б підроблену продукцію. І цю психологію треба міняти. «Ми всі повинні знати: починати потрібно з себе. Якщо ми платимо за підроблений продукт свідомо — ми самі у себе крадемо», — підсумувала Пахаренко-Андерсон. Тому очолювана нею організація оголосила про старт громадської кампанії «Дні боротьби з підробками та піратством в Україні». Захід проходить під гаслом «Я купую справжнє! Я купую оригінальний продукт! Підробки коштують дорожче!».
близько 7% світового обсягу фальсифікованої продукції виготовляють в Україні;
одна з найбільш розвинутих форм порушення інтелектуальних прав в Україні — онлайн-піратство;
донедавна Україна посідала друге місце у світі (після Китаю) з виробництва підробленої парфумерії;
80% українців підтримує кримінальну відповідальність за порушення інтелектуальних прав власності;
60% українців радше купили б підроблену продукцію;
сьогодні в Україні підроблюють усе: іграшки, дитяче харчування й одяг, лікарські препарати, агрохімію, запчастини для автомобілів і навіть... літак.
Інформацію надано «Дню» Українським альянсом із боротьби з підробками та піратством (УАПП)