85% бізнесменів не задоволені станом інвестиційного клімату в Україні. 46% вважають, що він став навіть гіршим, аніж у грудні минулого року. А 47% опитаних не прогнозують поліпшення у II кварталі 2015 року. Такими є результати 27-ї хвилі опитування Європейської Бізнес Асоціації «Індекс інвестиційної привабливості». Таким чином, показник за перший квартал цього року практично не змінився і становить 2,51 бала за п’ятибальною шкалою (2,5 бала — наприкінці 2014 року).
Водночас 89% керівників не бачать жодних передумов для стабілізації фінансового ринку, 80% — не задоволені ефективністю боротьби з корупцією, а 77% респондентів не помітили реформ судової системи. Разом із тим, 55% підприємців не задоволені митними процедурами, стільки ж не бачать прогресу з відшкодуванням ПДВ.
Лише 17% опитаних помітили незначне спрощення митного оформлення, 11% відзначили покращення у судовій сфері, і 8% вважають, що торгівля стала простішою. Серед позитивних змін за останні три місяці — активні кроки урядовців у напрямку дерегуляції та спрощення процедур ведення бізнесу. Йдеться про скасування необхідності отримання карантинного сертифікату, скорочення строків надання фітосанітарного сертифіката, скасування шести ліцензій та 14 дозвільних документів у сфері регулювання сільського господарства. Підприємці дуже схвально сприйняли ліквідацію ДП «Укрекоресурси».
Також бізнес вважає, що за впровадження економічних реформ повинен відповідати прем’єр-міністр (54%). Ще 24% назвали Президента України, а 17% — голову Верховної Ради та міністра економічного розвитку і торгівлі.
КОМЕНТАР
Анна ДЕРЕВ’ЯНКО, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації:
— Результат Індексу демонструє, на мою думку, одне дуже цінне вміння бізнесу — пристосовуватися до будь-яких умов, оптимізувати свої процеси, щоби протриматися на плаву. Навіть у такі кризові часи, які нині переживає Україна — валютна волатильність, крихкість банківської системи, війна на сході країни, втрата активів і торговельних зв’язків на Донбасі й у Криму, загальна нестабільність, — бізнес виживає.
Паралельно з опитуванням Індексу, ми в Європейській Бізнес Асоціації запитали топ-менеджерів про те, що вони думають про темпи і процес реформ в Україні. Результати обох досліджень збіглися: скаржаться на фіскальну політику і валютну нестабільність, реформи йдуть повільно, особливо їх гальмує корупція та неефективність чиновників середньої ланки, так званої «старої гвардії». Бізнес хоче бачити ефективну, справедливу та просту податкову систему. Взагалі, системність і передбачуваність політики держави — це те, чого дуже не вистачає інвесторам.
Із позитивного — старт дерегуляції. Сподіваємось, за нею почнуться перетворення на краще й в інших сферах. Команда молодих професіоналів, яка прийшла до влади, втілює ці очікування.