Вже з початку літа проводити операції з іноземною валютою українцям стане простіше. З 8 червня набирає чинності постанова Національного банку України під номером № 249 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Новий документ покликаний «вдосконалити та забезпечити ефективну роботу банківських та фінансових установ під час здійснення валютно-обмінних операцій на готівковому сегменті міжбанківського валютного ринку».
Зокрема, українці й надалі не зможуть купувати за один раз у банку більше, ніж еквівалентних 15 тисяч гривень. Також знову стає необхідним паспорт при здійсненні купівлі валюти. Нагадаємо, що наприкінці НБУ скасував цю вимогу. Проте це обмеження стосується не всіх. Купувати валюту без документа, що засвідчує особу, зможуть українці, яких вже ідентифіковано в цьому банку, тобто, є клієнтами фінансової установи. Також без паспорта можна буде продати банку або ж обміняти на іншу валюту на суму, що не перевищує в еквіваленті 150 тисяч гривень. Дані клієнта — прізвище, ім’я та по-батькові — зазначатимуть лише у квитанції про здійснення валютно-обмінної операції.
Простіше продавати валюту стане й іноземцям. Адже відповідно до нової постанови, за згодою іноземної особи, банк може купувати іноземну готівку без оформлення довідки-certificate про здійснення обміну валюти.
Також в новому документі зазначено, що операції конвертації іноземної валюти та купівля банком валюти у громадян більше, ніж 150 тисяч гривень, будуть здійснювати відповідно до вимог вітчизняного законодавства про запобігання та протидію відмиванню доходів, що передбачає ідентифікацію клієнта.
Зміни стосуються і пунктів обміну іноземної валюти. Постанова № 249 скасовує необхідність реєстрації таких пунктів у територіальному управлінні Національного банку України. Натомість, пункт зобов’язаний лише надати територіальному управлінню повідомлення про початок його роботи.
Олександр СУГОНЯКО, президент Асоціації українських банків:
— Нова постанова — це технологічний документ, який регламентує обмінні валютні операції з населенням. Це часткове узаконення тих вимог, що були раніше. Гадаю, що обмеження, яке вони залишили 15 тисяч гривень продажу валюти банком — це пункт, який гальмує зростання попиту на валюту та стабілізовує курс. І поки в країні неспокійно, таким чином можна поки регулювати ціну долара в країні.
Національний банк також примушує фінансові установи робити єдиний курс для системних банків, які мають відділення в різних частинах України. Тобто, у всіх відділеннях одного банку залишається один курс на весь день в будь якому місті. Це позитивна річ, хоча й не зовсім вигідна для банків, оскільки ринкові ціни в кожному регіоні відрізняються. Але беручи до уваги те, що в країні — війна, то це цілком розумний крок, який може зменшити спекулятивні процеси.
Особисто для мене негативним є те, що відновили паспортизацію обміну валюти. Це — непотрібна річ, своєрідний рудимент, і Асоціація виступала проти цього ще з 2011 року. Звісно, при покупці валюти можна показати паспорт, але банки не повинні робити нікому непотрібні копії, витрачати час та ресурси. Варто зазначити, що послаблення є — вже не потрібна ідентифікація для клієнтів банку. Але, на мою думку, потрібно продовжувати лінію щодо скасування ідентифікації.
Не дуже добре також те, що нинішня влада не змогла позбутися агентських обмінників валют, про що АУБ вже давно говорить. Адже в світі такої практики з такими пунктами немає. Право обміну валюти мають лише обмінні пункти банків. А у нас різні компанії під «дахами» різних структур здійснюють ці операції. Цього вже давно потрібно позбутися.