Завершив свою роботу ІІ Український форум управління Інтернетом. Цього року дискусійний майданчик зібрав у Києві понад 200 учасників, серед яких представники органів державної влади України, вітчизняна та міжнародна інтернет-спільнота (експерти з Франції, Німеччини, Данії, Румунії, Швейцарії, Росії, Італії, Болгарії, Польщі, США) та компанії, які працюють у сфері ІКТ. Крім того, на Форумі були присутні особливі гості — президент МГО «Європейська Медіаплатформа» Ханна Северінсен та генеральний директор з прав людини і правових питань інформаційного суспільства, засобів масової інформації та захисту даних Ради Європи Алессандра П’єруцці.
Метою цьогорічного Форуму стало обговорення найважливіших проблем розвитку інформаційного суспільства в Україні та консолідація зусиль органів державної влади, підприємців та інтернет-спільноти задля впровадження нових інформаційних технологій. З огляду на доволі представницьку участь органів державної влади в цьогорічній дискусії з управління Інтернетом є сподівання, що потрібний конструктивний діалог таки відбувся. Щоправда, не слід забувати про те, що стратегічним завданням представників ринку та ІТ-громадськості все ще залишається необхідність виведення цієї консолідації зусиль зі сфери традиційного партнерства «держава — галузеве лобі» у площину обстоювання загальнонаціональних інтересів.
«Україна має шанс зайняти своє унікальне місце на світовому ринку Інтернету. Та цьому досі перешкоджають кілька важливих «але», що пов’язані з тим, як працює українська влада, — зазначив голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Андрій ШЕВЧЕНКО. — Останні півтора року біля державного керма перебуває влада, для більшості представників якої Інтернет — це чужа територія. І це пов’язано не тільки з тим, що на робочому столі Президента немає комп’ютера, але, передусім, із заходами, яких уживають, які я розцінюю як злочин проти Інтернету».
Шевченко переконаний: бажання тотального контролю і нездатність до системних реформ — це ті речі, які можуть позбавити Україну шансу просунутися в напрямку прогресивного інформаційного суспільства. Саме тому ключовим завданням форуму, на думку депутата, мало стати обговорення, якою повинна бути осмислена державна політика щодо розвитку інтернет-середовища.
Сьогодні ж вітчизняний ринок Інтернету демонструє хорошу динаміку зростання. Відповідно до останніх соціологічних досліджень, 14 мільйонів українців щодня користуються Інтернетом. До кінця року очікується, що в соціальній мережі Фейсбук буде два мільйони українців, а трафік передачі та отримування інформації до 2015 року збільшиться в 48 разів. Утім, Україна все ще не може похвалитися тим рівнем розвитку Інтернету, який є в розвинутих країнах, зазначають у Національній комісії з регулювання зв’язку. «Серед наших пріоритетів є подолання цього розриву. Саме тому Національна комісія з регулювання зв’язку нині розглядає можливість віднести послугу доступу до Інтернету до переліку загальнодоступних телекомунікаційних послуг, — зауважив на форумі голова Національної комісії з регулювання зв’язку України Петро Яцук. — Ми очікуємо, що кількісне зростання споживачів приведе до якісного зростання. А це дасть змогу нашій країні зробити крок до інформаційного суспільства».
Експертне середовище оптимістично оцінює динаміку розвитку Інтернету в Україні. «Україна долає критичний поріг, після якого починається екстенсивне зростання», — переконана директор МГО «Європейська медіаплатформа» Оксана ПРИХОДЬКО.
За програмою форуму відбулася низка дискусій на теми: «Партнерство держави, бізнесу і громадськості в розвитку українського сегмента Інтернет», «Оператор та провайдер телекомунікацій в контексті права на свободу інформації», «Перспективи розвитку українського адресного простору», «Розвиток IT-освіти як інструмент ліквідації цифрового розриву», «Безпека в Інтернеті та баланс відкритості», «Електронна комерція: європейський досвід та українська практика», «Створення умов для сталого розвитку вітчизняного інтернет-контенту» та «Інтернет майбутнього».
Детальніше про підсумки Форуму можна буде прочитати в ексклюзивних інтерв’ю та коментарях «Дню» в наступних номерах газети.
КОМЕНТАР
Іван Пєтухов, віце-президент УСПП з питань ІТ, член Правління Інтернет Асоціації України:
— Найважливіше питання, яке порушили на форумі, — пошук шляхів взаємодії бізнесу, влади, суспільства і громадських організацій та об’єднань. Тобто йшлося про те, як краще в Україні розвивати інтернет. Також звучало багато гострих повсякденних питань. Неформальне спілкування з представниками державних організацій показало, що у них вже з’явилося розуміння того, що управління Інтернетом — досить складний процес знаходження консенсусу між суспільством і державою. Не можна сказати, що після форуму настало миттєве розуміння гостроти всіх проблемних питань. Але подібні форуми сприяють зближенню позицій різних сторін. Також вдалося отримати багато нових контактів. Але найголовніше, на мій погляд, все ж поліпшення діалогу між усіма учасниками ринку інформаційних технологій. Ми відчули, що у влади з’явилася готовність до конструктивного діалогу. Це було зрозуміло з виступу пана Семиноженка, народних депутатів Анатолія Кінаха та Андрія Шевченка. І це правильно. Влада повинна зрозуміти, що необхідно більш конструктивно і рішуче підходити до цього сектору. Прийняту на форумі резолюцію буде презентовано українському уряду, а пізніше — зачитано на міжнародному форумі. Її головна мета — показати, що Україна перебуває не на задвірках ІТ-прогресу, а гармонійно і динамічно розвивається в цьому процесі, як і все міжнародне співтовариство. Хотілося б, аби цей розвиток був більш збалансованим, швидким, упевненим і не піддавався ризикам. Аби наше середовище було виокремлено в державі як один з пріоритетних напрямів подальшого розвитку.