Iнформація про реєстрацію вкладників Ощадбанку СРСР та виплату компенсацій не на жарт сколихнула українське суспільство — у кожному відділенні Ощадбанку з ранку до вечора величезні черги... Тому уряд закликає не створювати ажіотажу. А прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, крім того, пропонує українським громадянам використовувати частину виплачуваних державою знецінених заощаджень на оплату житлово-комунальних послуг і придбання товарів довгострокового користування, щоб уникнути стрибка інфляції. Тимошенко запропонувала за бажанням громадян, які мають внески на суму понад тисячу гривень, використовувати залишок їхніх вкладів на погашення заборгованості й поточну оплату житлово-комунальних послуг, на оплату навчання дітей і придбання товарів довгострокового користування, зокрема, — побутової техніки. «Уже через місяць уряд прийме відповідні рішення, що дадуть можливість купувати за рахунок заощаджень згадані товари і послуги», — говорить прем’єр.
Утім, схоже, що далеко не всі поділяють радість від цих виплат. Члени Спілки ошуканих вкладників та інших громадських організацій провели прес- конференцію, на якій закликали українців узагалі не приймати виплати в їхніх нинішніх розмірах. За словами голови Рівненської обласної регіональної спілки ошуканих вкладників Костянтина Ільчука, без відповідної індексації несправедливо повертати «занижений» борг.
«На сьогоднішній день в Ощадбанку повинно було б бути 408,6 мільярда рублів», — порахував у колишній валюті суму знецінених заощаджень голова Кіровоградської обласної спілки ошуканих вкладників Олександр Гончаренко. До того ж ця сума мала б конвертуватися згідно з радянським курсом долара (1 долар = 56 копійок), переконує він. За такою математикою уряд був би винен значно більше... Він пояснив, що відповідно до розрахунків фахівців його організації, при правильній індексації, з урахуванням банківських відсотків, що повинні були бути нараховані за минулий період, і ряду інших факторів, загальна сума внесків в Ощадбанк колишнього СРСР становить близько 4 трильйони гривень.
Отож, за версією активістів громадських організацій, книжки, що засвідчують знецінений вклад в Ощадбанку, віддавати не можна. «Це спроба знищити всі сліди про наші гроші...» — стверджує Ільчук. Як альтернативу активісти пропонують продовжувати реєстрацію, проте — без будь-яких інших операцій...
Ще далі пішла Всеукраїнська громадська організація «Народний парламент України». За їхніми підрахунками, за кожну тисячу карбованців на ощадній книжці сьогодні мали б нарахувати 50 тисяч гривень... Усього боргу вони нарахували 1 трильйон 328 мільярдів гривень. Проте це ще не все, що, на думку «Народного парламенту України», заборгувала держава своїм громадянам. 14 трильйонів 465 мільярдів гривень — за майно, яке не передане народу в результаті роздержавлювання, 2 трильйони 750 мільярдів гривень — втрати від інфляції й 687,5 мільярда гривень — невиплачені дивіденди... Окрім цього, «народні парламентарі» закликають не визнавати зовнішній борг України, створений урядами за період з 1991 року по 2007 рік, персоніфікувавши борг за особами, «що його створили».
Активісти громадських організацій переконують у тому, що такі гроші в державі є, проте вони зосереджені в «злісних капіталістичних елементах», зокрема, в банках. Саме вони, на думку Костянтина Ільчука, привласнили кошти і мали б їх повертати. «Гроші є, банки є, а повертати нікому...» — іронізує він, хоча його підходи викликають іронію саме у серйозних економістів
Свої аргументи й своєрідне бачення цієї складної ситуації громадські організації відобразили у зверненні до прем’єр- міністра України Юлії Тимошенко, де, за словами голови Всеукраїнської громадської організації «Комітет по захисту прав військовослужбовців, працівників МВС та СБУ України «За справедливість» Володимира Шуби, йдеться про «неправильні рішення» нового уряду й пропонуватиметься переглянути розміри боргу Ощадбанку СРСР. Аналогічний законопроект із такою пропозицією повинен надійти до Верховної Ради, тому що не був розглянутий попередньою лише через парламентську кризу. А тим часом у п’ятницю вже розпочалися перші виплати. Є дані про нещасні випадки.