Це стало можливим завдяки тому, що Фонд вніс зміни у свій статут. Тепер він може кредитувати країни із простроченою суверенною заборгованістю. Про це із посиланням на представників прес-служби МВФ Анджелу Гавірію і Джеррі Райса повідомляє Bloomberg.
Тож ризик зриву кредитування через непоступливість Росії у питанні реструктуризації (виплати мають відбутися 20 грудня) суттєво мінімізований. У відповідь міністр фінансів РФ Антон Силуанов заявив, що Росія не згодна з таким рішенням і оскаржуватиме його у суді. Утім, шанси на успіх незначні, бо це рішення ухвалюють більшістю голосів країн-членів МВФ. Під час такого голосування проти виступала лише Росія. Раніше російський уряд пропонував виплатити три мільярда доларів боргу за «позикою Януковича» за схемою «один мільярд протягом трьох наступних років і плюс гарантії ЄС».
КОМЕНТАР
Андрій НОВАК, голова Комітету економістів України:
— Захід і весь цивілізований світ вирішив підтримувати Україну за будь-яких обставин, навіть у випадку формального дефолту держави. Чому? Зараз головне для наших партнерів — не економіка, а потреба зупинити агресію РФ, яка своїми діями перекреслює міжнародне право безпеки, сформоване після Другої світової війни. Рішення МВФ — це сигнал підтримки України. Це також месидж Росії: 20 грудня вона має обрати: або посилити свою міжнародну ізоляцію, або повернутися в цивілізоване русло. Росія хотіла таким шантажем домогтися внутрішньої дестабілізації України. Але завдяки підтримці МВФ, навіть якщо політично розпочнуться дострокові вибори, то українська економіка матиме підтримку. Агресор не доб’ється своїх цілей. Якби цього рішення не було, то Росія оголосила б дефолт України 20 грудня — і це автоматично спричинило пониження суверенного і всіх корпоративних рейтингів українських компаній. Рішення МВФ нівелює будь-які негативні економічні наслідки від дій Росії у питанні реструктуризації 3-мільярдного боргу. Цей очевидний елемент «гібридної» війни Росія втратила. Відтак РФ може розраховувати тільки на подальше погіршення внутрішньої ситуації через зниження джерел прибутків від газу і нафти, подальшу девальвацію рубля і глибшу самоізоляцію.