Український газоресурсний консорціум (УГК) наблизився до краху, а тим часом Полтавська нафтогазова компанія (ПНГК) - піонер іноземних "газових" інвестицій - вирвалася на простори міжрегіонального газового ринку.
ПНГК заявила про підписання протоколу про наміри з "Укргазом", а також про контракти й договори на поставку видобутого нею природного газу для населення, комунально-побутових та бюджетних організацій газозбутовими організаціями в шести областях України.
Тим часом відповідно до "Групування областей для забезпечення природним газом у 1997 р." ПНГК була виділена квота на поставку 300 млн. куб. м газу, але тільки для промислових підприємств Полтавської області.
Таким чином, змінивши після жорсткої критики за допущені порушення українського законодавства своє керівництво (президентом замість Девіда Робсона став Боб МакКрекін), компанія "JKX Oil & Gas" зуміла, завдяки контактам в адміністрації Президента України, забезпечити ПНГК, в якій володіє 49% акцій, ринок збуту. Причому не лише для газу, що його належить видобути нинішнього року (приблизно більше ніж 300 млн. куб. м), а й для видобутого (228 млн. куб. м), але не реалізованого 1996 р., коли ПНГК ще не була допущена на жорстко регульований газовий ринок України.
Очевидно, ПНГК, яка вже сьогодні претендує на третє місце в Україні за обсягом видобутку газу (в основному з орендованих українських свердловин), спробує зайняти позиції, що їх втратив УГК. Справа в тому, що УГК, який створено за ініціативою ЄЕСУ і який діє під патронажем цієї корпорації, повинен був, згідно з договором комісії, одержувати газ (10 млрд. куб. м) від "Укргазпрому". Однак уже за підсумками першого кварталу заборгованість консорціуму "Укргазпрому" за переданий газ становила $242 млн. У результаті останній з 1 квітня припинив постачання газу для УГК і заявив про вихід з цієї організації, де володів 28% у статутному фонді.
Унаслідок цього на ринку газу ще більше розширилася пробоїна, котра виникла після вигнання з нього "Ітери". Природно, малопотужній ПНГК цю прпобоїну не закрити. На місце УГК небезпідставно претендує "Укргазпром". Водночас у Держнафтогазпромі опрацьовується пропозиція російської компанії "Зарубіжнафтогазбуд" постачити в Україну 2 млрд. куб. м газу, заробленого в Туркменистані. На жаль, фахівці не покладають великих надій на цю пропозицію, оскільки технологія транспортування туркменського газу територіями Узбекистану, Казахстану і Росії пов'язана із значними труднощами. У результаті нам залишається сподіватися лише на ініційовану Президентом Л. Кучмою 20-відсоткову економію газу в народному господарстві, яка буде забезпечуватися в основному за рахунок відключення боржників та неплатників.