Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Профспілкові війни

Вони точаться навколо величезного майна
15 квітня, 2006 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Днями Конфедерація вільних профспілок України, Національна конфедерація профспілок України та деякі інші звинуватили керівництво Федерації професійних спілок України, яка є найчисельнішою в державі (10,6 мільйона працюючих), — екс-голову Олександра Стояна та нині чинного голову Олександра Юркіна — у розкраданні та відчуженні профспілкового майна на суму близько $3,5 мільярди.

На момент розвалу СРСР ФПУ оголосила себе правонаступницею всього профспілкового майна. А було його не багато не мало — 350 об’єктів. Більшість об’єктів, за даними голови Конфедерації вільних профспілок України Михайла Волинця, були приватизовані або перепродані. Наприклад, через ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» було незаконно, як вважають у конфедерації, приватизовано 270 туристично- екскурсійних підприємств, 119 бюро подорожей, 25 автобаз та «відібрано в держави» більше 110 санаторіїв, 60 пансіонатів, 90 готелів, турбаз, кемпінгів, 17 оздоровчих таборів. Таким чином 50% прибутків тільки цієї установи, які надходять до ФПУ, у сумі складають близько десяти мільйонів гривень. За словами М. Волинця, основну частку прибутків ФПУ має від своєї «бізнесової» діяльності й лише 20% складають надходження від профспілкових внесків. Окремою статтею доходів ФПУ, як вважає голова конфедерації, є три фонди соцстраху. Чотири роки тому на їхньому балансі був $1,365 мільйона. «Із них повністю розкрали вже 850 мільйонів гривень», — підрахував М. Волинець. Схема, за якою діяла ФПУ, на його думку, була проста: при кожному санаторії створили закриті акціонерні товариства, ціна путівок на 20 — 30% збільшувалась, а путівки продавались фонду соцстрахування.

Генеральна прокуратура порушила кримінальні справи стосовно ФПУ та ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», пов’язані с продажем та приватизацією майнових об’єктів. У заяві МВС, зокрема, наводились наступні факти: «За попередніми даними, вони незаконно здавали в оренду новоствореному ЗАТ «Лікувально-оздоровчий заклад «Трускавецькурорт» майно восьми санаторіїв загальною вартістю близько 1 мільйона 277 тисяч гривень, які перебували в державній власності. Також «Укрпрофоздоровницею» було незаконно відчужено державне майно лікувально-оздоровчих організацій на суму приблизно 106 мільйонів 320 тисяч гривень. Усього державі завдано збитків на суму 234 мільйони 349 тисяч гривень».

Представник СБУ Віталій Колесников підтвердив: «Дійсно, факти відчуження майна мали місце, але через відсутність законодавчого регулювання вказаних процесів ми не можемо знайти оптимальне вирішення цього питання». Протягом 1996—2002 рр. ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» на користь комерційних структур було передано, за даними СБУ, 15 цілісних майнових комплексів, 135 окремих об’єктів, що перебували в статутному фонді ЗАТ «Укрпрофоздоровниця».

Матеріали за фактами порушення Кримінального кодексу були передані до Генпрокуратури. Уже в процесі проведення дослідчої перевірки вживалися заходи щодо визначення обов’язкової умови складу злочину — хто є власником указаних об’єктів та кому завдано збитки. Сам господарюючий об’єкт, якщо йому були нанесені збитки, мав написати відповідну заяву. «Однак таких заяв не надходило», — повідомив В. Колесников. Що ж стосується нанесення збитків економічним інтересам держави, то з цього питання СБУ неодноразово зверталася до Мін’юсту, аби там визначили майновий статус об’єкта. «На цей час підтвердження, що вказане майно є державним, ми не отримали, — заявив В. Колесников. — А в разі відсутності статусу цього майна ми не можемо стверджувати про склад злочину». За інформацією ж М. Волинця, наразі цим майном займається Фонд державного майна. Зокрема, як повідомив М. Волинець журналістам, 80% цього майна ФДМ уже проаналізував і незабаром оприлюднить свої висновки.

Тим часом лідер ФПУ Олександр Юркін категорично відкидає звинувачення про відчуження майна та наводить зовсім інші цифри. За його словами, основну частку доходів ФПУ отримує від членських внесків. «Ми за рік «піднімаємо» 500 мільйонів гривень від внесків. А те, що ми отримуємо, так би мовити, від бізнесу, складає всього 2,5% від загальних надходжень до профспілкового фонду», — зазначив він у четвер під час брифінгу в Києві. На запитання кореспондента «Дня» про те, чи володіє ФПУ взагалі якимось майном, О. Юркін відповів так: «На сьогодні на балансі ФПУ практично немає жодних об’єктів. Насправді ФПУ володіє просто корпоративними правами». О. Юркін підкреслив, що ФПУ не втручається в господарську діяльність цих підприємств. За його словами, станом на 1996 рік, профспілкове майно оцінювалось в 1 мільярд 500 тисяч гривень. А в період з 1992 по 1996 рр. федерацією було передано державі майна в комунальну власність на суму близько 900 мільйонів гривень. Стільки ж було вкладено у розвиток оздоровниць. Крім того, на сьогодні ФПУ відає 140 оздоровницями. Хоча 1990 року їх було 176. О. Юркін пояснює зникнення 36 баз результатом реорганізації, коли три бази об’єднувалися в одну. Раптовий «наїзд» деяких профспілкових організацій, які не входять до ФПУ, О. Юркін пояснює тим, що вони бажають забрати «під себе» ці об’єкти нібито на користь «своїх фіктивних членів».

Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День»
Газета: 
Рубрика: