Як світ «вишкрібатиметься» з фінансової кризи? Яке місце України у глобалізованому світі? І навіть — в якій валюті краще зберігати заощадження? Відповісти на ці та інші запитання українцям нещодавно спробував екс-глава МВФ Домінік Стросс-Кан.
Відомий фінансист, репутація якого, м’яко кажучи, сьогодні «під питанням», приїхав до Києва на запрошення Фонду Віктора Пінчука прочитати лекцію на тему майбутніх змін у світовій економіці та їх наслідків для Європи й України для студентів стипендійної програми «Завтра.ЮА» та гостей (серед запрошених — експерти, політики і бізнесмени).
Для більшості тих, хто почув про лекцію Стросс-Кана в Києві, вибір Фонду видався, м’яко кажучи, дивним. Але насправді, як вдалося з’ясувати «Дню», ніяких сенсацій оргкомітет Фонду не планував. Ця зустріч — відпрацювання старих боргів. Восени 2010-го року, коли репутація ДСК (так французи називають Домініка Стросс-Кана. — Авт.) ще не була заплямована, під час саміту Ялтинської європейської стратегії двом десяткам стипендіатів програми «Завтра.ЮА» оргкомітет повідомив, що їм вдалося домовитись про зустріч тет-а-тет із відомим фінансистом, виконавчим директором МВФ. (До слова, такі зустрічі — звична практика для Фонду Віктора Пінчука. До приватної кімнати на відверту розмову з молоддю під час саміту Ялтинської європейської стратегії приходило чимало іменитих людей.) Але у Стросс-Кана тоді щось не владналося з графіком (так студентам пояснили причину відміни обіцяної зустрічі), тому VIP-зустріч відмінили. А позаяк «боржок» залишився, Фонд запросив гостя тоді, коли стало більш-менш зручно.
Лекція Домініка Стросс-Кана у Києві стала його першим публічним заходом з часів скандальної відставки з посади глави МВФ у травні 2011 року. Тому не дивно, що приїзд ДСК до Києва викликав справжній ажіотаж у пресі.
Втім, лише у ЗМІ. Серед анонсованих Фондом запрошених VIP-гостей у залі засвітились лише кілька відомих облич: опозиціонери Андрій Шевченко та Ірина Геращенко, регіонал Олексій Плотніков та до десятка експертів-політологів і дипломатів. Влада ж зустріч із відомим фінансистом проігнорувала. Мабуть, у високих кабінетах розуміють, що репутаційно такий крок мав би не дуже зручні наслідки для України. Адже, хоча в МВФ зі Стросс-Каном попрощались досить спокійно, утім, був же скандал у Європейському парламенті. ДСК мав виступити там із публічною доповіддю, але депутати Європарламенту запротестували і не допустили його до європейської інституції.
Київська лекція Стросс-Кана пройшла досить спокійно. Спочатку лектора у вступному слові представив Віктор Пінчук. Потім близько години Стросс-Кан ділився з аудиторією своїм баченням розвитку подій в економічному просторі світу. Після цього — сесія запитань від присутніх (лише студентів, формат зустрічі не передбачав спілкування гостя з пресою).
Студентів цікавило, у чому зберігати заощадження (екс-глава МВФ порадив інвестувати в освіту); коли Стросс-Кан познайомився з Україною (француз зауважив, що має українське коріння, мовляв, його прадід був родом із Одеси); хто переможе на виборах у Франції (Стросс-Кан, який до скандалів був реальним претендентом на президентське крісло у рідній країні, відповів, що програми всіх кандидатів біль-менш однакові); його прогнози щодо місця України у світі (на це Стросс-Кан зазначив, що бачить нашу країну членом ЄС-спільноти)...
Із незручних питань — погляд ДСК на фінансово-регуляторну політику США. Щоправда, лектор не відповів на це запитання, пославшись, що досить важко бути гостем на таких заходах, бо «просять відповідати на такі питання при участі телекамер і ЗМІ». Серед нез’ясованих питань залишилось і те, чому Фонд Пінчука вирішив запросити Стросс-Кана до Києва тоді, коли достеменно ще невідомо, винен він чи ні.
КОМЕНТАРІ
«...ДОВКОЛА КОГО НЕМАЄ ЗАРАЗ СКАНДАЛІВ?!»
Андрій КУЛИКОВ, журналіст, модератор зустрічі:
— Щодо змісту лекції, гадаю, все структурно було викладено, змістовно, зрозуміло. На мою думку, тим, хто насправді переймається майбутнім економіки, було корисно й цікаво, тому що все-таки не кожного дня людина такого рівня приїздить до нас. Якщо він висловив щось нове і цікаве для цих людей, думаю, що це корисно. Якщо лише підтвердив їхні думки, то, як на мене, це також корисно...
Оскільки я модерував цю зустріч, то мене більше хвилювало те, щоб були поставлені цікаві запитання й дані відповіді...
«Я ЙШОВ СЛУХАТИ ЙОГО ПЕРШ ЗА ВСЕ ЯК ЕКОНОМІСТА, А НЕ ЯК УЧАСНИКА ПОДІЙ ІЗ ПОКОЇВКОЮ»
Олексій ПЛОТНИКОВ, народний депутат України (Партія регіонів):
— У цілому, це, звісно, була позитивна лекція. Мені сподобались і її форма, і зміст. Із точки зору глобалізації й того, що потрібно робити Україні, яке місце України в майбутньому, Стросс-Кан говорив правильні речі. Зокрема, я підтримую думку, що колись Україна буде членом ЄС. Серед інших важливих тем, яких торкнулися на зустрічі, — як Україні будувати подальші відносини з МВФ. Адже багато було зроблено, а потім дещо розійшлися погляди й розуміння України та Фонду.
Мені було цікаво подивитися на людину, яка втратила позицію голови МВФ, яка не стала президентом Франції, над якою зараз висить загроза 20-річного ув’язнення. Цікаво було подивитись, як він себе поводить, як він реагує, як він зустрічається з аудиторією... Оце для мене було цікаво. А що стосується контента лекції, я не хочу коментувати, що я очікував і що отримав, скажу лишень, що я задоволений її змістом.
Ірина ГЕРАЩЕНКО, народний депутат (Фракція НУНС):
— Я не є спеціалістом в економіці і тому в першу чергу це запрошення для мене було цікавим більше з політичної точки зору — як публічно почувається людина, яка сьогодні перебуває під пресом особистих обставин, як вона буде триматися, якою буде ця лекція.
Щодо репутаційного питання, то, очевидно, що сьогодні Стросс-Кан має небездоганну репутацію і як лектор сприймається неоднозначно. Але організатори заходу вирішили, що сьогодні екс- глава МВФ є цікавим для украінськоі аудиторіі, в першу чергу як спеціаліст в області міжнародних фінансів і економіки. Організатором заходу був приватний Фонд, це ж не Україна як держава запросила екс- главу МВФ . Він не був запрошений українською владою. Можливо, до речі, представники влади, враховуючи певну двозначність ситуаціі, і не прийшли на лекцію. Можливо, Віктор Пінчук ( свого часу його тесть Кучма так само був у непростій іміджевій ситуаціі) має певні сентименти до людей, які були на високих посадах, а в силу різних обставин змушені відбілювати своє ім’я.
Пан Пінчук на початку лекції дуже гарно представив гостя. Він розповів, що давно знайомий зі Стросс-Каном, що той завжди вражав своїми глибинними знаннями економіки. Очевидно, у залі зібралася респектабельна публіка, всі були чемні, і хоча скандальні питання витали в повітрі, звичайно, ніхто нічого подібного, не запитував.
Віталій ЦИГАНЮК, випускник Національного університету «Острозька академія», стипендіат програми «Завтра.UA» Фонду Віктора Пінчука:
— За ці два роки, відколи фонд уперше пообіцяв нам зустрічі з Домініком Стросс-Каном, багато чого змінилося. Тому цього разу я йшов на зустріч не лише з відомим фінансистом світу, а й, як це не прикро, із людиною, чию репутацію заплямовано неприємним скандалом.
І я не шкодую, що пішов. Стросс-Кан підтвердив, що він чудово обізнаний у питаннях фінансового стану світу. Також я почув, як європейці й провідні економісти світу дивляться на сучасну Україну і її економічний потенціал у майбутньому...
Як це не дивно, саме скромність і спокійність гостя під час зустрічі чомусь постійно нагадували про нещодавній скандал, до якого він причетний. Я не можу засуджувати чи, навпаки, виправдовувати Стросс-Кана хоча б тому, що не знаю напевне, що в цьому скандалі — правда, а що — ні.
Особисто для себе із зустрічі з Домініком Стросс-Каном я засвоїв важливий урок: потрібно здобувати гарну освіту, самовіддано працювати, постійно професійно вдосконалюватися, але разом із тим пам’ятати урок із життя Домініка Стросс-Кана. Розуміти, що для людини концептуальною ознакою є поняття твердого дотримання моралі й етичних норм. Лише за таких умов я зможу вийти на пенсію з гордо піднятою головою.