Українська митниця хоче реформуватися рекордними темпами — за п’ять років, хоча Європі на це знадобилося півстоліття... «Українська митниця зараз проходить етап модернізації, найважчий період. Разом iз тим, вона ще досить молода і їй ще доведеться розробити та пройти велику кількість важливих реформ. Це реформи, які європейські країни провели за 50 років. Україні ж треба встигнути за п’ять», — так вважає заступник голови з питань міжнародної торгівлі Генеральної Дирекції митної справи та непрямих податків мінекономіки Франції Філіп Керней.
Виступаючи в Києві на міжнародній конференції «Сприяння міжнародній торгівлі», він зазначив, що така форсована модернізація планується і має відбутися не тільки на українській митниці, а й на митницях усіх країн світу. Усе це — заради безпеки та зручності міжнародної торгівлі. «Є інструментарій, що розроблявся протягом 10 років заради полегшення проходження митного контролю для підприємців. Наприклад, процедура розмитнення, котра займала 10 днів ще 15 років тому, зараз займає 10 хвилин. І за ці 10 хвилин можна впевнитися в безпечності товару...» — говорить Керней, презентуючи умови європейської програми «Митниця 2013». Цейдокумент передбачає зміну законодавчого середовища шляхом видання оновленого Митного кодексу ЄС, положення якого поступово набудуть чинності до 2013 року; повне й остаточне впровадження електронної митниці, починаючи з об’єднання в одну мережу інформаційних систем 27 національних митниць; зміни положень, що мають відношення до взаємної адміністративної підтримки митних органів з метою посилення боротьби з контрабандою шляхом укладання відповідних угод з третіми країнами тощо.
Часу до 2013 року залишається небагато, але українська сторона поки не поспішає заявляти про конкретні плани та строки реформ, мовляв, ми самі все знаємо. Так, перший заступник голови Державної митної служби України Ігор Піковський навіть зазначив, що й українським митникам є чому навчити своїх європейських колег... Та все ж він не відмовляється й від того, щоб «чужого научатись». «Наша зустріч має за мету не тільки знайомство, не тільки обмін інформацією та деякі декларації. Я сподіваюся, що ми, насамперед, отримаємо нові знання й побачимо нові перспективи нашої співпраці» — зауважив Піковський.
Тим часом, співпраця з європейськими митниками, за словами учасників міжнародної конференції, з-поміж іншого полягатиме й у спільному впровадженні відповідних новинок, зокрема, електронного документообігу. Досить сказати, що 2013 року саме безпаперова електронна декларація вважатиметься оригіналом, письмова ж версія — лише копією...