Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рахунки утридорога

З 1 березня зростуть тарифи на електроенергію, з 1 квітня – на газ, з 1 вересня — знову на електроенергію
3 березня, 2016 - 10:12
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), з 1 березня 2016 року підвищила мінімальний тариф на електроенергію для населення на 25% — до 57 копійок за кВт-ч.

Дворічний графік підвищення тарифів на електроенергію для населення комісія затвердила ще в лютому 2015 року.

Згідно з документом, мінімальний тариф встановлюється на місячний обсяг споживання електроенергії 100 кВт-год. Весь обсяг понад 100 кВт-год відпускається за тарифом 99 копійок за кВт-год. Якщо місячне споживання електроенергії перевищує 600 кВт-год, то встановлюється тариф 156 копійок за кВт-год за перевищений обсяг.

Наступний етап підвищення тарифів на електроенергію для населення розпочнеться 1 вересня 2016 року.

До березня 2017 року споживачі електроенергії будуть розділені на дві групи: з обсягом споживання до 100 кВт-год на місяць та з обсягом споживання понад 100 кВт-год на місяць. Для першої групи споживачів вартість електроенергії в березні 2017 року становитиме 0,9 гривні за кВт-год. Для другої групи — 1,68 гривні за кВт-год.

А вже з квітня поточного року мінімальний тариф на газ для населення і теплокомуненерго планують підвищити на 53%, із 3 тисяч 600 гривень з ПДВ до 5 тисяч 500 гривень з ПДВ за тисячу кубометрів.

При цьому навіть за наявними тарифами населення в минулому році, за даними експертів з питань енергоефективності, спромоглося оплатити лише 50% вартості комуналки — решту було виплачено з бюджету у вигляді субсидій.

«Якщо донедавна держава оплачувала майже половину житлово-комунальних послуг населення, то тепер, судячи з усього, компенсації з бюджету можуть сягати й 100%. Адже доходи населення не підвищуються такими ж стрімкими темпами, як вартість житлово-комунальних послуг, а якщо бути зовсім точним, вони зовсім не ростуть», — зазначає керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Крім того, з понеділка в Україні також набули чинності нові акцизні ставки на пальне. Обчислювати ставку акцизного збору почали не в євро за одну тонну, а за одну тисячу літрів. Це пов’язано з переходом на євростандарти при сплаті податків. Із 1 березня акцизний податок на бензин і дизпаливо становитиме 171,5 євро/кубометр, тоді як з 1 січня цього року він становив 228 євро за тонну (до 1 січня 2016 року акциз на бензин становив 202 євро за тонну).

Учасники ринку наголошують, що на кінцеві ціни на пальне одночасно впливають дві тенденції — підвищення акцизів і падіння цін на нафту, а отже, не можна говорити про однозначне підвищення цін разом з новими акцизами.

Також з 1 березня набули чинності нові, підвищені в півтора-два рази акцизи на алкогольні напої міцністю більше 8,5%. Від сьогодні мають зрости акцизи на міцні напої, які продаються з акцизною маркою: горілку — до 105,8 грн за 1 л 100% спирту (у 1,5 разу), кріплені вина і вермути — 7,16 грн за 1 л напою (удвічі), ігристі вина — до 10,4 грн за 1 л напою (удвічі). Таким чином, півлітрова пляшка горілки в роздрібному продажу коштуватиме не менше 70—75 гривень, зазначають експерти.

Підготувала Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: