Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Рецепт» енергонезалежності

Кам’янець-Подільський планує відмовитися від споживання газу
9 вересня, 2015 - 12:14
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Напередодні опалювального сезону уряд шукає способи, як посилити енергобезпеку регіонів. Наразі в Україні не так багато міст, які можуть похвалитися швидкими позитивними змінами у цьому питанні. Але вони все ж є. Одне з них — Кам’янець-Подільський, приклад якого може зразком для наслідування іншими.

Сьогодні саме це місто — один із лідерів серед використання альтернативних видів палива. Працювати над цим почали ще 2011 року. Після презентації власного проекту із запровадження енергозберігаючих технологій, Кам’янець розпочав співпрацювати із європейськими організаціями у цьому напрямку. А минулого року представники муніципалітету зрозуміли, що можуть бути перебої з постачанням газу, й питання енергоефективності загалом вийшло на перший план. «2014 року власними силами запустили п’ять котелень на альтернативних видах палива, які дали змогу на 20% відійти від залежності газу», — розповідає міський голова Кам’янця-Подільського Михайло Сімашкевич. Звідки на це гроші? «Нині вдалося отримати дев’ять мільйонів гривень із Фонду регіонального розвитку на будівництво ще для однієї котельні. Також займаємося написанням грантових проектів. Завдяки їм залучаємо кошти на розвиток міста. Так отримали гарний результат від співпраці із Північною екологічною фінансовою корпорацією НЕФКО та GIZ», — пояснює він.

Значну допомогу у розвитку енергоефективності місто отримало від Світового банку. «Коли зрозуміли, що через застаріле обладнання можуть бути серйозні проблеми з водопостачанням, стали учасниками конкурсу на отримання кредиту Світового банку. Нам вдалося перемогти. Як результат, — кредит у 5,143 мільйона доларів під 0,1% річних. Протягом двох років реалізували цю програму, і після цього був інший проект зі СБ в енергозбереженні. Ще один кредит від цього ж банку, за словами мера, — 15,32 мільйона доларів.

За словами міського голови, у всіх міст України є спільна проблема — старі тепломагістралі, збудовані понад 50 років тому. У Кам’янці-Подільському функціонує така ж ТЕЦ, розрахована на постачання тепла лише на територію селища цукрового заводу. Тоді як її змушені використовувати для потреб жителів центральної частини міста, а старе обладнання є досить енергозатратним. Шість років тому комунальне підприємство «Міськтепловоденергія» знаходилося у приватній власності, і ніхто не вкладав кошти у розвиток її інфраструктури. Завдяки коштам Світового банку вдалося реалізувати модернізацію цього масштабного проекту. Підтримка банку, кажуть представники міської влади, дала можливість модернізувати значну частину тепломереж та котелень. «Згідно з цією програмою ми ще більше перейдемо на альтернативні види палива. Якщо вдало використаємо гроші Світового банку, то місто на 60—70% відійде від залежності газу. А найближчими роками буде можливість загалом відмовитися від його використання. Однак, для того, щоб бути готовим до будь-яких коливань цін на енергетичному ринку, на котельнях одночасно облаштовано як модулі на твердих видах палива, так і на газові. Місто буде готове до будь-якої ситуації на газовому ринку», — уточнює очільник міста.

Головним завданням місцевої влади міський голова Кам’янця-Подільського називає недопущення різкого підвищення тарифів. За його словами, цього можна буде досягнути тоді, коли вдасться повністю відмовитися від старої та енергозатратної ТЕЦ.

Михайло Сімашкевич зазначає: «Ми розуміємо, якщо відкриватимуться котельні на твердих видах палива, збільшуватиметься і попит на альтернативну енергію. Тому бажаємо не просто модернізувати котельні, а зробити пілотний проект — створити самодостатню систему енергозбереження. Цьогоріч до початку опалювального сезону плануємо запустити завод по виготовленню пелетів з соломи. Вже є домовленості з постачальниками. Цієї зими матимемо можливість працювати на твердому паливі власного виробництва: солом’яних пелетах і трісці».

Євген КАСАП
Газета: 
Рубрика: