Всесвітній банк поліпшив прогноз зростання реального ВВП в Україні на 2007 рік з 5,5% до 6%, а інфляції — з 10,9% до 9,7%. Про це повiдомив головний економічний радник ВБ в Україні Мартін Райзер. «Цей прогноз (щодо ВВП. — Авт. ) нижче ніж роблять інші, але Всесвітній банк — обережна інституція...» — нагадав він.
Разом з тим, за словами Райзера, рівень бідності в країні залишається високим — підвищення цін на енергоносії в період з 2005 року до першого кварталу 2007 року призвело, на його думку, до зростання рівня бідності на 1,7 п.п. — до 9,7%. При цьому експерт відзначив, що для того, щоб зменшити бідність до рівня, що був зафіксований до підвищення цін на енергоносії, уряду необхідно виплачувати малозабезпеченим приблизно $63 мільйона щорічно.
Такий висновок зробив Світовий банк, що оприлюднив своє нове дослідження: «Бідність в Україні. Оновлений звіт». За його даними, бідних українців, починаючи з 2004 року, стає все менше. «В Україні останніми роками зареєстроване одне із найстрімкіших, порівняно з іншими країнами з перехідною економікою, зниження рівня бідності», — зазначається в звіті.
Рівень бідності з 32% ще в 2001 році знизився до 14% у 2004. У 2005 році цей показник становив уже 8%. «І він, очевидно, ще більше знизився в 2006 році в результаті зростання реальної заробітної плати на 18%, незважаючи на підвищення тарифів на енергоносії для домогосподарств протягом другої половини року», — вказується у звіті. Представники Світового банку впевнені, що причина такого зростання — наявність стабільної економіки. «Бідні відчули наслідки економічного зростання, — зазначає директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Пол Бермінгхем, але додає, — тривале поліпшення рівня життя має грунтуватися радше на подальшому зростанні продуктивності праці, ніж на бюджетних виплатах».
Згідно зі звітом, бідним минулого року вважався той, хто жив менше за 1,4 долара на добу. Це приблизно 2800 гривень на рік. У 2007 році середнiй прожитковий мінімум дорівнює 6420 гривень на одну особу на рік. Експертам Світового банку такі цифри дають підстави говорити про стабільне економічне зростання в Україні. Проте нині не йдеться про загальний добробут українців: експерти радять уряду звертати найбільше уваги на багатодітні сім'ї. Райзер вважає потрібним компенсувати витрати на енергетику бідних сімей і вірить, що урядові буде не важко це зробити. Адже за даними Світового банку, динаміка виробництва сьогодні хоч і сповільнюється, але залишається потужною. За січень-травень 2007 року реальний ВВП зріс на 7,9%, а інвестиційний попит залишається високим.
Утім, від представників Світового банку можна було почути не тільки оптимістичні висловлювання. Зокрема, їм не подобаються темпи реформування українського законодавства. «А саме зараз Україна має гарну нагоду поліпшити свої стандарти до рівня Європи...» — констатує Райзер. «Після виборів давайте працювати над провадженням реформ» — закликає українську владу Мартін Райзер.