Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Регулятор чи грабіжник?

Від НКРЕКП можуть постраждати не лише побутові споживачі, а й газовидобувники та товаровиробники України
7 квітня, 2017 - 13:43
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Країна буквально повстала проти абонплати за постачання та розподіл газу. «Проти» висловилися і прем’єр-міністр, і Президент, і майже всі фракції українського парламенту.

Тепер дійшла черга й до комітетів Верховної Ради. У середу комітет ВРУ з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства підтримав проект ініційованої Радикальною партією постанови, в якій міститься рекомендація Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) скасувати необґрунтоване запровадження  оплати за послуги доставки та розподілу природного газу.

Про проект постанови на засіданні комітету доповідав заступник лідера РПЛ з економічної політики, голова парламентського комітету з промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк. «Щойно комітет ЖКГ одноголосно підтримав наш з Олегом Ляшком та іншими колегами проект постанови щодо скасування грабіжницької «абонплати за газовий лічильник», введену НКРЕКП!» — написав народний депутат на своїй сторінці у Facebook.

Нагадаємо, НКРЕКП вирішила з 1 квітня 2017 року вилучити транспортну складову із загального тарифу на природний газ та ввела в дію  окрему абонентську плату за постачання та розподіл газу. Нові тарифи фактично є абонплатою за підключення до системи газопостачання та мають сплачуватися споживачами щомісячно,  залежно від  потужності лічильника і незалежно — від фактичного обсягу споживання.

 «Спроба встановлення абонплати за газ для населення незалежно від обсягів його споживання, виходячи з потужності лічильника, це брутальний грабунок народу на користь газових олігархів! І це тільки початок афери — через три роки НКРЕКП планує підвищити цю «абонплату» майже втричі!» — наголошує Галасюк. За його словами, фракція Радикальної партії вимагає скасування грабіжницької постанови НКРЕКП, відставки комісії на чолі з Дмитром Вовком і повернення до реального контролю держави над газовою мережею». «Не повинна бути ціна на вугілля — «Роттердам плюс», ціна на газ — «Німецький хаб плюс», а зарплата українців — «Гондурас мінус» !!!» — переконаний парламентарій.

В Україні не функціонує ринок природного газу, а тому й ціна на нього сформована непрозоро,  отже, не ґрунтується на реальних економічних складових і спирається виключно на імпортний паритет. Тож схвалений комітетом проект постанови спрямовано на відновлення соціальної справедливості та припинення порушень чинного законодавства, зроблених НКРЕКП при підготовці постанови про встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу.

Рішення комітету є, але про повну перемогу громадянського суспільства над тандемом бюрократії та олігархів говорити ще рано. Нас можуть ще десять разів пошити у дурні, наголошуючи, що пішли назустріч вимогам народу, підтриманих як законодавчою, так і виконавчою владами, а насправді запровадивши до постанови НКРЕКП лише якісь косметичні зміни.

Однак навіть невеликий і ще не повний успіх окрилює. Тож проти сваволі НКРЕКП виступили також і газовидобувні компанії. Адже НКРЕКП  з 1 квітня 2017 року також зобов’язала всі компанії, які видобувають газ в Україні, платити тариф за вхід в газотранспортну систему в розмірі 296,8 гривні за тисячу кубометрів (без ПДВ). Газовидобувники вважають це несправедливим і неприпустимим.

У відкритому листі до керівників держави вони наголошують, що газовидобувні компанії  підтримують гармонізацію законодавства України в частині функціонування ринку природного газу за європейськими стандартами. Однак, як показує аналіз доступних практик європейських країн, український тариф за вхід до ГТС є чи не найвищим у Європі та більше ніж утричі перевищує середньоєвропейський рівень.

Газовидобувники звертають увагу високопосадовців на те,  що такий тариф  призведе до створення додаткового фінансового обтяження  газовидобувної галузі (у розмірі 218 мільйонів доларів США на рік, що зіставно з додатковим підвищенням  ренти на видобуток газу на 5,5%. Від цього постраждають через зменшення конкурентоспроможності також усі українські товаровиробники. Такі дії напряму суперечать проголошеним державним планам щодо стимулювання видобутку власного газу та заміщення імпорту, що передбачено урядовою Концепцією розвитку газовидобувної галузі до 2020 року.

Ми наголошуємо, наголошується у листі, що саме вітчизняна газовидобувна галузь створює в Україні робочі місця по всьому ланцюжку товарів і послуг, задіяних у виробництві, сплачуючи загальні податки та додатковий спеціальний податок (ренту) в державний, а незабаром — і до місцевих бюджетів.

Крім того, газовидобувні компанії в Україні несуть додаткові витрати, зводячи своїм коштом та обслуговуючи комерційні вузли обліку та компресорні станції. Тож газовидобувні підприємства для подачі природного газу в газотранспортну систему використовують власні активи, у той час як компанії, які постачають в Україну імпортний газ, — виключно транскордонні потужності,  що побудовані та  обслуговуються ПАТ «Укртрансгаз».

Щоб вирішити вказані проблеми, газовидобувні компанії готові до  відкритого діалогу держави і бізнесу. Вони стурбовані тим, що при розробці та ухваленні рішень, які мають безпосередній вплив на стабільну роботу та інвестиційну привабливість галузі, не відбувалося жодних консультацій з підприємствами індустрії. Газовидобувники  прогнозують, що такі дії можуть погіршити привабливість газовидобувної галузі для інвесторів, і висловлюють готовність надати свої професійні експертні висновки з цієї проблеми.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: