"Реабілітація теплової енергетики шляхом реконструкції вже існуючих електростанцій, має подовжити термін служби устаткування на 30 років, знизити споживання газу та мазуту, що використовується у виробництві електроенергії", - зазначив, виступаючи на Міжнародній конференції "Дослідження ефективності при енерговиробництві України" головний фахівець технічного управління Міненерго Андрій Потапов.
Крім того, внаслідок реконструкції мають зменшитися викиди в атмосферу і забруднення довкілля, підвищитися рентабельність виробництва, будуть збережені робочі місця. Фактично всі фахівці, які виступали, - вітчизняні та зарубіжні - були одностайними: реконструкцію теплоенергетики треба проводити, орієнтуючись на тверде паливо.
За словами А. Потапова, у великій енергетиці краще спалювати вугілля, а газ використовувати тільки на маневрених блоках. Адже, не зважаючи на зниження видобування вугілля в Україні, частка твердого палива у виробництві енергії зростає. Якщо 1985 року вона становила 31%, то нині - 55%. Розвіданих запасів вугілля в Україні вистачить на 300 років. Років 30 - 40 на світових ринках зростання цін на вугілля не очікується, між тим як найближчими десятиліттями ціни на нафту й газ, якими Україна практично не забезпечена, зростатимуть.
Держава має використовувати власні ресурси, підкреслив заступник директора Науково-технічного центру вугільних енерготехнологій Олександр Майстренко. Хоча інвестиції для реабілітації теплоенергетики дуже дорогі, але такого споживання газу, як у нас, не дозволяють собі навіть високорозвинені країни. Адже Україна споживає газу більше, ніж Німеччина і Франція разом.
Скільки ж знадобиться коштів на реабілітацію теплоенергетики? За інформацією А. Потапова, близько $12 - 15 млрд. протягом 10 - 15 років, що спричинить подорожчання 1 кВт/год. на 1 цент. Що стосується пошуку коштів, думки учасників конференції щодо цього різні. Дехто висловлювався за кредити, інші - за інвестиції, у тому числі й внутрішні. Окремі фахівці вважають: у реконструкції ТЕС Україна маж розраховувати тільки на себе. Однак без вирішення проблем із оплатою, а для цього потрібна політична воля, найкращий проект просуватиметься з великими труднощами.
Необхідність проведення переоснащення енергетики, ніхто, мабуть, заперечувати не буде. Устаткування ТЕЦ відпрацювало 40 - 50 років, вичерпавши таким чином свій ресурс. Техніко-економічні показники, рівень надійності, екологічні характеристики українських теплових електростанцій значно гірші, ніж допускається стандартами в розвинених країнах. А між тим, як вважають науковці, рівень виробництва 1990 року може бути досягнутий тільки до 2020-го, а це вимагатиме відповідного енергооснащення держави. Що зайвий раз підкреслює: реконструкцію теплоенергетики треба розпочинати негайно.