Після заборони на імпорт у Росію українського м’яса та молочних продуктів у список заборонених російськими чиновниками товарів потрапили також наші риба та рибні продукти.
Щоправда, жодних офіційних заяв із приводу риби поки не було. Як пояснив «Дню» заступник гoлoви Державного департаменту рибного господарства Мінагрополітики Василь Черник, усю інформацію про заборону департамент черпає виключно зі ЗМІ. Не більш обізнані й представники росіян. У посольстві Російської федерації, однаково як і у Торговому представництві РФ відповіли, що інформації на цю тему не отримували. Тобто, заборони нібито й немає.
Між тим, українські рибопромисловці мають іншу інформацію. Як розповів «Дню» віце-президент компанії «Інтеррибфлот» Володимир Лєсной, російські партнери прислали йому виписку iз роз’яснення міністерства сільського господарства Росії для Россільгоспнагляду, де йдеться про заборону ввезення з України в Російську федерацію всіх видів тваринницької продукції. Мотивуючи свої дії захистом споживача, російське відомство заборонило ввезення не лише м’яса, молока та меду, але й риби, морепродуктів, консервів із них. Коли російські партнери «Інтеррибфлоту» звернулися в міністерство з офіційним запитом про можливості ввезення української риби, їм заявили, що робити цього не варто. Українська сторона, не бажаючи ризикувати, ввозити продукцію навіть не пробувала.
Мотивованих пояснень для такої заборони, на думку учасників ринку, немає. Якщо до яловичини ще якісь конкретні претензії висувалися, то до риби їх не було. За словами Володимира Лєсного, якість наших консервів не лише не гірша, але і кращa, ніж у російських виробників, які, борючись за місце на дуже насиченому ринку, нерідко економлять на якості свого товару, щедро наповнюючи банки олією. Зрозуміло, що присутність українських гравців на такій конкурентній арені сприймається вороже. Так що, забороняючи ввозити нашу продукцію, російське міністерство сільського господарства завуальовано захищає своїх виробників.
Однак швидше за все причина не в цьому. Є відчуття, що єдиним поясненням появи такої неофіційної заборони (інакше про це знали б наші чиновники) став банальний збій бюрократичної машини. Російське міністерство сільського господарства просто заборонило ввезення всього, що відноситься до його відомства. У світлі нинішніх відносин між Україною та Росією цьому ніхто не здивувався. Тим часом, інформація про заборону, невідома чиновникам, невідома, схоже, і всім українським виробникам рибної продукції. Як розповів «Дню» начальник торгового відділу ТОВ «Торговий дім«Супой» (Черкаси) Руслан Андросюк, такої інформації у них немає. Проте, варто відзначити, що і вони в цьому році ще не ввозили рибу в Росію, поставивши завод на чергову профілактику.
За оцінками експертів, частка української риби, що продається в Росію, невелика — ринок більше націлений на внутрішнього споживача. Однак якщо мораторій перестане бути напівміфічним, багато підприємств усе- таки постраждають, оскільки замінити цей зовнішній ринок немає чим. Залишається одне: захистити рибні компанії зсередини, ввівши свої обмеження на імпорт. Але на це, швидше за все, наші чиновники не підуть.