У народі побутує своєрідна диференціація підприємців, які змогли "вибитися в люди" завдяки: власним інтелектуальним здібностям - таких мало; "грошам партії" - таких більше; зв'язкам і підтримці злочинних структур - таких більшість.
За результатами дослідження, проведеного компанією "СОЦІС-Геллап" у жовтні, 69% опитаних (з 1200 респондентів) вважають, що наявність первинного капіталу - необхідна умова для того, щоб займатися підприємницькою діяльністю. Виникає питання - де взяти гроші? Й відповідь - у банкові взяти позику майже неможливо. Залишається три джерела, перше з яких, у більшості випадків, відпадає - спадок багатих родичів. Решта є більш приступними: швиденько "зняти" потрібну суму, прокрутивши операцію "купи-продай", природно, в обхід усіх правил і законів; попроситися під крильце тіньових структур, де, якщо поталанить, або дадуть грошей під відсотки ціною в життя, або будуть насильно опікати, охороняти і контролювати бізнес.
Більше третини респондентів вважають, що велику роль для початку підприємницької діяльності мають зв'язки з потрібними людьми. Тут знову виникає питання: хто вони, ці потрібні люди? Оскільки тема "за знайомством" майже відмерла в наш час, то, це, мабуть, ті люди, які чимось допоможуть за вельми несимволічну винагороду. Повертаємося до першого питання - де взяти грошей?..
Більшість (60%) опитаних повністю чи частково згодні з твердженням, що підприємництво тісно пов'язане зі злочинною діяльністю, п'ята частина респондентів не змогли визначитися, й стільки ж учасників інтерв'ю впевнені в протилежному.
Серед тих, хто вважає, що між підприємництвом і злочинною діяльністю існує тісний зв'язок, 35% вважають, що причиною цього є прагнення підприємців заробити акомога більше грошей, 27% звинувачують непродуману податкову політику уряду. Окрім того, було названо ще дві, основні, на думку респондентів, причини: суперечність існуючого законодавства - 18% і схильність самих підприємців до порушення закону - 14%.
Необхідні умови, за наявності яких, на думку опитаних, можна починати займатися підприємницькою діяльністю, такі (можна було вказати декілька варіантів):
Здатність на ризик - 14%
Гроші (початковий капітал) - 69%
Зв'язки з потрібними людьми - 32%
Добра освіта - 13%
Схильність до шахрайства - 10%
Твердий, цілеспрямований характер - 13%
Вміння приймати нестандартні ухвали - 13%
Інші риси вдачі - 1%
Важко відповісти - 8%
Опитані розуміють, що підприємницьке життя не для тих, хто хоче комфортної роботи з 9.00 до 17.00. Це - довгі сумніви щодо успіху, загроза провалу й поразки. Учасникам дослідження пропонувалося уявити собі ситуацію, що всі необхідні умови для власного бізнесу в них є. Чи захотіли б вони самі стати підприємцями? Близько чверті відповіли "так", 13% - радше захотіли б, 15% - радше відмовилися б, а 39% - відмовилися б напевно.
Більше того, близько половини опитаних, за наявності вибору, віддали б перевагу роботі на державному підприємстві, а стати працівниками підприємства недержавного сектору (приватного, спільного, кооперативного тощо) ризикнули б 22%. Кожен п'ятий відзначив, що для нього не має значення, на якому підприємстві працювати.
Значна частка учасників дослідження мають до українських підприємців благородні почуття: повагу - 21%, співчуття - 20%.
Цікавими виявилися результати відповідей на питання: "Яке з міркувань найбільше відповідає вашій точці зору щодо підприємництва?" Серед тих, хто дав певну відповідь думки поділилися порівну:
Підприємництво - це ефективний шлях виходу з економічної кризи, воно сприяє розвиткові виробництва - 39%.
Підприємництво - це відверте пограбування, воно призводить до розколу суспільства на багатих та бідних і веде країну до катастрофи - 39%.
Загальновідомо, що державні чиновники беруть участь у підприємницькій діяльності. Більшість опитаних проти цього:
"На Вашу думку, чи мають право керівники органів державної влади займатися підприємницькою діяльністю?"
Так - 4%
Радше так - 6%
Радше ні - 11%
Ні - 67%
Важко відповісти - 12%
Що більше всього перешкоджає розвиткові вітчизняного підприємництва? (декілька відповідей)
Адміністрація Президента України - 17%
Верховна Рада України - 33%
Кабінет міністрів України - 23%
Політичні партії та рухи - 6%
Засоби масової інформації - 1%
Негативна громадська думка - 10%
Важко відповісти - 38%
Інше - 3%