Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ринок житла, відкрийся!

Як уряд планує профінансувати незавершені об’єкти
7 квітня, 2009 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Тема «оживлення» вітчизняного ринку будівництва житла знову набирає обертів. Фінансовим донором обіцяє стати держава, виділивши гроші зі Стабілізаційного фонду. Днями процедуру надання таких коштів виписали у Міністерстві регіонального розвитку та будівництва України (Мінрегіонбуді), яке розробило проект урядової постанови «Про затвердження порядку використання засобів Стабілізаційного фонду для надання кредитів на завершення будівництва житла, що здійснюється із залученням іпотечних кредитів».

За цим документом, державні кредити можуть отримати лише ті забудовники, які погодяться на співфінансування недобудованого житла разом з банками. Гроші з державної казни виділятимуться тільки після проведення конкурсу з елементами аукціону. Але для початку управителі фонду фінансування будівництва (замовники) подають до Кабінету Міністрів звернення з проханням надати державну фінансову підтримку. У зверненні обов’язково вказується інформація про об’єкт будівництва, про наявність письмової згоди замовника будівництва на отримання таких коштів та про те, які ще джерела фінансування для проекту передбачаються. Крім цього, окремо ще додається інформація про те, скільки коштує один квадратний метр житла, копія аудиторського висновку про фінансовий стан управителя фонду фінансування будівництва, зазначається сума державного фінансування з усіма підтверджуючими це розрахунками та умови і гарантії повернення кредиту державі.

Скільки виділить держава на допомогу будівельній галузі та коли це відбудеться, ще достеменно не відомо. Раніше ж на нараді з представниками галузі прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявляла, що для закінчення робіт на об’єктах незавершеного будівництва потрібно 14 мільярдів гривень. А щоб зберегти минулорічний будівельний темп, необхідно аж 33 мільярди гривень. Звичайно, що таку велику суму держава навряд чи зможе вкинути у будівельний сектор за один раз, зважаючи на її проблеми з дефіцитом бюджету. Вирішити питання можна було б шляхом надання державних гарантій іноземним інвесторам, які записати у пункт з фінансування планового дефіциту бюджету. Але у грудні 2008 року Україна посідала друге місце у світі за прибутковістю державних облігацій, що торгуються на ринку і номіновані в доларах. Мовою експертів, такий рівень прибутковості серед інвесторів вказує на вірогідність дефолту. Хоч, за словами наших провідних експертів, цього не може статися, бо держава має дуже низький відсоток державного боргу по відношенню до ВВП. Інша справа політичні ризики.

«Зараз очевидно, що будівництво житла з допомогою коротких грошей кануло в Лету. Повинні з’явитися нові фінансові механізми та зовсім нова принципова модель будівництва, — говорить голова ради директорів будівельної компанії «Авантаж» Юрій Костоглодов. На його думку, інвестувати у житлову нерухомість повинен не кінцевий користувач, а спеціалізований інвестиційний інститут, фонди.

Такий механізм сьогодні неможливий, вважає голова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сергій Бірюк. Він радить українським будівельникам не розраховувати на фінансування будівництва за рахунок фондового ринку принаймні у найближчі один-два роки. Гроші на забудови, за його словами, з’являться тільки після відновлення економіки та платоспроможності компаній та населення.

Його підтримує управляючий директор «DTZ» Нік Коттон, який пояснює затишшя закордонних інвесторів на українському ринку так: «В час фази зростання світової економіки був великий драйв вкладати в український ринок. Тоді до уваги не бралася, наприклад, корупція та політична нестабільність. Зараз же всі ризики розглядаються дуже уважно». Крім того, в хороший період інвестори наростили жирок і тепер спокійнісінько можуть перечекати фінансову негоду, або ж поповнити ряди прохачів в уряду.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: