Важкі міжконтинентальні балістичні ракети РС-20 (згідно із західною класифікацією SS-18 «Сатана») використовувалися до останнього часу для запуску космічних апаратів за українсько-російсько-казахською програмою «Дніпро». Але, як повідомило Інтерфаксу джерело в російській космічній галузі, незабаром цю програму, швидше за все, ліквідують. За його інформацією, в Міноборони Росії вважають, що подальша її реалізація стає економічно невигідною і екологічно небезпечною.
Такий висновок підготувало для керівництва країни військове відомство Росії. Однак, як зауважило джерело, програму «Дніпро» запущено на основі російсько-української міжурядової угоди, і рішення про її припинення може бути ухвалено лише на міжурядовому рівні. «Але позиція Міністерства оборони Росії є багато в чому вирішальною, оскільки ракети для космічних запусків беруться з арсеналів Ракетних військ стратегічного призначення, і фахівці РВСП забезпечують ці пуски», — сказав співрозмовник агентства. Для космічних запусків використовуються ракети, які до цього понад 20 років стояли на бойовому чергуванні. «Після виводу з бойового складу РВСП вони два-три роки зберігаються в арсеналі, де немає умов для відповідних регламентних робіт, — аргументує ракетник. — У результаті, аби підготувати космічний пуск, потрібно замінити велику кількість комплектуючих, провести значний обсяг перевірок. Це все — додаткові витрати».
Джерело зауважує, що в «Роскосмосі» також вважають продовження програми з Україною і Казахстаном недоцільним. Ракета «Дніпро», за його словами, належить до легкого класу носіїв. Її з успіхом можуть замінити екологічно безпечні ракети «Союз-2-1В», а незабаром — легка ракета «Ангара».
Нагадаємо, що програму «Дніпро» Україна, Росія і Казахстан реалізують з 1999 року. Відповідне спільне підприємство «Космотрас» трансформує міжконтинентальні балістичні ракети РС-20 в конверсійні ракети «Дніпро» і проводить на їх основі запуски малих супутників з космодрому Байконур (Казахстан), а також з позиційного району Ясненської ракетної дивізії російських РВСП (Оренбурзька обл.). За 13 років «Космотрас» провів 17 успішних комерційних пусків. На орбіту виведено 62 космічних апарати, у тому числі таких країн, як Італія, Німеччина, Малайзія, Велика Британія, Таїланд, Саудівська Аравія, Єгипет, США, Японія, Франція, ОАЕ, Іспанія і Росія.
Чи дійсно запуски модернізованих ракет «Дніпро» економічно невигідні і екологічно небезпечні, або ж Росія просто не хоче ні з ким ділитися доходами від комерційних запусків? На це питання «Дню» відповів Роман БІЛОБОРОДОВ, директор дочірнього підприємства «Міжнародна космічна компанія «Космотрас»:
— Нас це анонімне вкидання інформації не дуже непокоїть. Насправді, воно показує, що програма «Дніпро» працює нормально і досить серйозно. А стосовно припущення про те, що програма може бути закрита, ми на нього не реагуємо, оскільки це вже не перший випад проти нас. Ми вважаємо, що цим займаються конкуренти. Це нормальна робоча ситуація для ринкових умов. «Дніпро» — це спільна програма. Пуски вигідні як російській стороні, так і нам. На них заробляють як російські підприємства, так і наші. Саме заробляють. Жодної бюджетної копійки на цю програму не надходить. Ми працюємо на кошти, які інвестують у цю програму замовники пусків, виходячи з корисних навантажень. Ми не сидимо на шиї у держави і бюджету. Економіка в цьому проекті є. Відповідні фахівці роблять розрахунки, які надають як українській стороні, так і «Роскосмосу» та Міністерству оборони Росії. Отже, у нас немає підстав для хвилювання. Переваги цього проекту всім відомі. І говорити про те, що продовжувати його недоцільно можуть лише конкуренти. Не думаю, що тут може працювати якась політична складова. Це далеко не ті об’єми, аби ними можна було маніпулювати для досягнення якихось політичних цілей. Не виключаю, що конкуренти могли б переконати фахівців російського Міністерства оборони, що правда на їхньому боці. А насправді потрібно сідати і рахувати, обѓрунтовувати кожну цифру. Політичної складової я тут не бачу. Адже йдеться всього лише про утилізацію військової техніки, що відслужила свій термін. Наше основне резюме таке: у нас немає підстав для хвилювань, ми працюємо і працюватимемо, рухаємося вперед. А така інформація час від часу виникає, так би мовити супроводжує конкурентне середовище.