Україна наполегливо, крок за кроком, наближається до створення електронного уряду, який перебуватиме під реальним і невсипущим контролем громадськості, особливо в частині використання публічних фінансів. Минулої п’ятниці на цьому напрямку був узятий важливий рубіж: офіційний портал публічних фінансів e-data.gov.ua перейшов із тестової в промислову експлуатацію.
«Із сьогоднішнього дня можемо карати розпорядників державних коштів за невиконання норм законодавства і нерозкриття інформації на нашому порталі», — зауважила перший заступник міністра фінансів України Оксана Маркарова. «Якщо всі транзакції казначейства автоматично відображаються на порталі, то, на жаль, не всі розпорядники, особливо це стосується державних і комунальних підприємств, сьогодні розкривають свою інформацію», — сказала вона журналістам.
За її даними, e-data — це найбільша база прилюдних фінансів у країні, через яку вже пройшли 61,5 мільйона транзакцій. Чиновник упевнена, що портал чекає хороше майбутнє. До кінця року e-data, за її словами, повністю інтегрується із системами електронних закупівель ProZorro та Державним казначейством, що полегшить роботу бухгалтерам, які на сьогодні змушені кілька разів подавати одні й ті ж документи. «E-Data.gov.ua — це фундамент для управління публічними фінансами, — каже Маркарова. На її думку, перехід порталу до промислової експлуатації відкриває можливість для наступного важливого кроку — створення «Відкритого бюджету для громадськості».
Голова Державної казначейської служби Тетяна Слюз нагадує, що закон про відкритість публічних коштів, відповідно до якого створений портал e-data, поширюється на розпорядників і одержувачів бюджетних коштів державного та місцевих бюджетів і на суб’єктів господарювання державної і комунальної форм власності та на загальнодержавні фонди соціального страхування.
«Ми щодня на нашому порталі звітуємо про трансакції, які передаємо в Мінфін, — розповідає Слюз, — і всі операції до дев’ятої ранку наступного дня автоматично відображаються на серверному устаткуванні Мінфіну. Щоденно від 120 до 200 тисяч трансакцій ми передаємо. На порталі e-data ви можете побачити всі подробиці, кожну копійку. Тому що відповідно до закону Казначейство несе відповідальність за повноту інформації, що потрапляє на портал e-data за попередній день. Дані про всі операції зберігаються протягом трьох років».
«Відповідно до законодавства, розпорядники й одержувачі бюджетних коштів щокварталу в своєму електронному кабінеті детально відображають усю звітність про використання бюджетних коштів: номери і дати угод, найменування контрагентів, що надають послуги, і навіть дані про службові відрядження чиновників. Суб’єкти господарювання надають таку інформацію раз на рік — не пізніше 1 січня», — зауважує голова Казначейства і додає, що з сьогоднішнього дня, після початку промислової експлуатації порталу e-data, всі суб’єкти господарювання зобов’язані подавати звітність». «Тепер наша інформація, що знаходиться на сайті е-Каznа, буде ще й автоматично відображатися на порталі e-data».
Керівник проекту e-data Олександр Щелоков проінформував журналістів, що цей портал об’єднує два модулі — інформацію про використання публічних коштів і блок даних про бюджет. Проте другий блок поки не запущений. «Коли ці два модулі запрацюють спільно, ми отримаємо реальний інструмент оцінки ефективності управління державними грошима», — переконаний громадський активіст. Портал почав працювати в тестовому режимі рівно два роки тому. Сьогодні на ньому можна знайти інформацію понад 20,6 мільйона угод, актів і звітів. Кількість відвідувань зросла з 0,5 мільйона 2015 року до 11 мільйонів 2017-го.
«Портал e-data.gov.ua — це парасолька для двох модулів: SPENDING і OPENBUDGET, — пояснює Щелоков. — Перший модуль стосується питань використання публічних коштів. Модуль OPENBUDGET (відкритий бюджет) поєднує в собі більше інформації про бюджет (насамперед про доходи бюджету), деталізацію за статтями та програмами. Коли ці два модулі запрацюють разом, ми, нарешті, отримаємо реальний інструмент оцінки ефективності управління державними коштами. «Звітність Державної казначейської служби, Міністерства фінансів і розпорядників необхідно зробити зрозумілою для громадян і зручною в користуванні, — наголошує Щелоков. — Лише тоді можна буде отримати соціальний ефект».
«Ми активно допомагаємо як розпорядникам, так і журналістам і активістам здобути навики користування порталом, — пояснює Щелоков. — Наша команда відвідала з тренінгами 23 області країни. Також ми проводимо конкурс «Е-розслідування», який популяризував використання e-data.gov.ua й інші ресурси відкритих державних даних для виявлення фактів корупції. Зараз продовжується конкурс «E-data Рейтинг», який заохочує мерів міст і розпорядників ресурсів до якісного наповнення бази e-data.gov.ua».
«У світових рейтингах за 2016 рік Україна істотно покращила свої позиції. Країна піднялася на 23 рядки — до 31 місця — в GlobalOpenDataIndex і на 18 позицій — до 44 місця — в OpenDataBarometer. Ключову роль у цьому зіграв портал е-data, що відкриває громадськості актуальну інформацію про використання публічних коштів, — стверджує заступник керівника проекту «Ефективне управління державними фінансами», здійснюваного за дорученням урядів Німеччини та Великобританії федеральною компанією Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zuzammenarbeit (GIZ), Андреас Бруннбауер. За його словами, уряди Німеччини та Великобританії продовжують підтримувати реалізацію нової стратегії реформи системи управління державними фінансами 2017—2021, яка, зокрема, передбачає інтеграцію порталу з іншими інструментами e-governance, наприклад, ProZorro». «Інтеграція з іншими системами та подальший розвиток е-data може підняти Україну до ще вищих позицій у міжнародних рейтингах», — прогнозує Бруннбауер.
«Без інститутів громадянського суспільства, без громадськості всього цього не було б», — стверджує директор Програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський і наголошує, що діяльність стосовно контролю громадськості щодо використання публічних фінансів починалася ще п’ять років тому, коли фонд почав підтримувати перші проекти інститутів громадянського суспільства, направлені на те, щоб закласти основу нормативних умов для створення сьогоднішніх інструментів, використавши досвід передових країн.
«Для нас сьогодні дуже важливо, щоб представники громадськості могли послуговуватися всілякими електронними продуктами, що спрощують систему контролю та моніторингу ефективної діяльності органів влади, — наголошує Орловський. — Ми орієнтуємося на те, щоб збільшити кількість учасників цього процесу, залучити їх до висвітлення відповідної інформації на порталі. На початку цього року ми підтримали наступний проект, направлений саме на популяризацію порталу та залучення до відповідної роботи тих, хто міг би, але ще не включився в процес контролю за використанням публічних фінансів. Це був конкурс журналістських розслідувань, а крім того ще і конкурс «E-data Рейтинг». Він засвідчив, як відображають на порталі необхідну інформацію 477 українських міст різного рівня. Виявилося, що сьогодні найкращі результати показують саме малі міста. Попереду такі міста як Заліщики, Сколе, Нетішин, Лубни, Гуляйполе...»