В Україні розпочалася «м’яка стабілізація економічної кризи», нещодавно заявила прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. В той час, як економіки світових «монстрів» продовжують демонструвати невтішні результати, «падіння у головних галузях (української. — Авт.) економіки зупинилося, банківська система отримала назад частину коштів». Все це дає підстави прем’єрці для оптимізму. Натомість експерти, які зібралися на засідання міжнародного круглого столу «Глобальна фінансова криза: уроки для України», побачили тільки окремі проблиски одужання. Справжнього ж світла в кінці тунелю їм ще не видно...
За словами виконавчого директора Wolfensohn Center for Development, колишнього віце-президента Світового банку в Європі та Центральній Азії Йоханнеса Лінна, із нинішньої кризи всі без винятку країни повинні запам’ятати кілька уроків. Зокрема, потрібно навчитися передбачувати подібні «перегріви» економіки, збільшити світові фінансові резерви, полегшити доступ країн до коштів МВФ, проводити ефективну систему управління (в тому числі й притоку капіталу) та виробити політичну волю лідерів світу для здійснення цього всього. Україні ж він порадив на додачу не дуже активно нарощувати державний борг, дбати про достатню фіскальну політику, уникати колапсу доходів населення, розвивати експорт не лише хімії та металів і, найголовніше, стабілізувати політичне середовище. «Коли я ззовні дивлюся на Україну, то бачу, що вона має сильні можливості, які продемонструвала її економіка у 2008 році», — говорить він.
У тому то й проблема, що всі ці роки до початку кризи країна жила не по коштах, говорить директор Інституту економіки та прогнозування Валерій Геєць. «Сучасний рівень життя в Україні сформували за рахунок надзвичайно серйозної кредитної експансії, яку ми спостерігали з боку світової фінансової системи. Зараз ми вимушено повернемося до того рівня, який відповідає реаліям економіки», — додає він. Мовляв, щоб не наступати знову на ті ж самі граблі, слід відмовитися від фінансування інших економік та почати розвивати свою.
У свою чергу міністр економіки тіньового опозиційного уряду Ірина Акімова найголовнішим антикризовим уроком вважає те, що неефективна макроекономічна політика врази підвищує ціну виходу держави з кризи. За її даними, темпи падіння промислового виробництва не сповільнилися, а темпи падіння реальних доходів громадян становлять 8—10%. Тож розмови про вихід з економічної кризи вона теж вважає перебільшеними.
А керівник представництва Світового банку в Україні Мартін Райзер бачить очевидні ознаки економічної та банківської стабілізації в країні. Разом з тим він застерігає владу від надмірного оптимізму і радить не розслаблятися. «Криза ще розвивається, і повернення кризи можливе, навіть незважаючи на те, що ми можемо бачити світло в кінці тунелю. Я думаю, що незалежно від того, що спостерігаються ознаки стабілізації, необхідно бути напоготові», — говорить він. За словами Райзера, підготуватися — означає акцентувати більшу увагу на підвищенні продуктивності економіки, ніж на зростанні ВВП, дотримуватися фіскальної обережності та здійснювати інвестиції в «морально застарілу» інфраструктуру.