Мало хто надав значення тому, що в Україну минулого тижня майже одночасно прийшли два надзвичайно дорогі судна світового класу. В четвер, 10 травня, в Україну, на базу буріння «Чорноморнафтогазу», що в кримському селищі Чорноморське, прибула плавуча бурова установка «Петро Годованець» — перша з двох куплених торік компанією. А двома днями пізніше Одеський порт, а потім і Ялта приймали одну з найдорожчих у світі яхт під назвою Radiant.
Це судно належить мільярдерові з ОАЕ Абдуллі Аль Футтаїму. На 110-метровій яхті є спа-центр, кінозал, вертолітний майданчик, моторний катер і навіть засоби оборони: високочастотні звукові гармати та потужні водомети. Плавучий будинок відпочинку для вибраних може одночасно прийняти 20 гостей, яких обслуговуватиме екіпаж із 44 чоловік. Примітно, що будувати це чудо світу починав опальний російський олігарх і знаний в Україні політик Борис Березовський. Це він продав недобудований корабель його нинішньому господареві за 240 мільйонів євро.
Абдулла Аль Футтаїм, за інформацією журналу «Форбс», займає 605-ту позицію серед світових багатіїв. Його Al-Futtaim Group має активи в автомобілебудуванні, електроніці, страхуванні, торгівлі та готельному бізнесі. У фокус інтересів мільярдера останнім часом, як повідомляють західні видання, потрапили країни Причорноморського регіону — Туреччина, Болгарія, Румунія, Грузія й Україна.
Але якщо яхта Radiant служить в основному інтересам однієї людини, то бурова платформа «Петро Годованець» (названа на честь заслуженого українського моряка, що багато років очолював колектив однієї з перших українських бурових платформ), де також базуватиметься вертоліт, може бути корисною всій Україні.
Прихід цього високотехнологічного корабля в Україну надихнув главу українського уряду Миколу Азарова на важливу заяву, спрямовану на те, щоб надіятися на майбутнє. Прем’єр-міністр оголосив, що Україна здатна щорік самостійно добувати 60 мільярдів кубів газу з власних родовищ. Це удвічі більше, ніж сьогодні купується в Росії, зауважив прем’єр (27 млрд. кубометрів 2012 року проти 40 млрд. кубометрів в 2011 р.), додавши, що Україна переплачує Росії за газ суму, що перевищує річні витрати на охорону здоров’я.
Зрозуміло, що прагнення України збільшити видобуток газу не подобаються російському «Газпрому». Як повідомляли українські ЗМІ, російська монополія запропонувала «Нафтогазу України» відмовитися від однобічних проектів із розробки шельфу Чорного моря. Як тільки в Україну прибув «Петро Годованець», у «Газпромі» згадали про існування створеного ще у грудні 2010 року спільного підприємства для розробки структури Палласа на українській ділянці шельфу Чорного моря.
Колишній уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський у розмові з кореспондентом «Дня» зауважив, що розвідка в шельфі морів, що омивають південну частину України, а особливо Чорного — наш шанс вийти з російської газової петлі. І справді, схоже, що в «Газпромі» сприйняли придбання Україною потужних бурових платформ як пряму загрозу своєму домінуванню на українському газовому ринку. Наш «стратегічний партнер» пішов навіть на такий відверто недружній крок, як заборону транспортування плавучої бурової через свої територіальні води.
Це, звичайно, не перешкодило «Петру Годованцю» своєчасно потрапити в порт призначення. І в середу країна довідалася, що «Чорноморнафтогаз» ввів самопідйомну плавучу бурову установку «Петро Годованець» в експлуатацію. Як сказав на мітингу з нагоди цієї події глава «Нафтогазу України» Євгеній Бакулін, нова СПБУ на початку червня вже стане на точку буріння на платформі Одеського газового родовища в шельфі Чорного моря. «Ми сподіваємося, що, маючи таке сучасне устаткування, Україна зможе зайняти лідируючі позиції з видобутку вуглеводнів у Чорноморському регіоні, — наголосив Бакулін. — В недалекому майбутньому «Чорноморнафтогаз» не лише значно прискорить розробку шельфу, але і надаватиме консультаційну та технічну допомогу іншим країнам, що займаються видобутком у Чорному морі». Він прогнозує, що «всупереч усім можливим провокаціям, покликаним не допустити посилення позицій України в енергетичній сфері, ми продовжимо почату роботу з переоснащення своїх добувних потужностей» і завіряє, що при нинішніх цінах на російський природний газ для України (425 дол. за тисячу кубометрів, а в середньому за рік буде 440 дол.) вже перший мільярд кубометрів газу, добутий за допомогою нової бурової установки, компенсує її вартість.
Голова правління «Чорноморнафтогазу» Валерій Ясюк наголосив, що до 2015 року компанія зможе потроїти видобуток природного газу в українському секторі шельфу Чорного моря. «Нове устаткування дозволить уже 2014 року повністю забезпечити кримських споживачів добутим на шельфі енергоресурсом», — сказав Яцюк і додав, що до 2015 року об’єм видобутку на шельфі досягне 3,2 мільярда кубометрів, а в «Чорноморнафтогазі» буде створено не менше тисячі робочих місць. Подача газу з Одеського родовища на материк почнеться вже на початку нового опалювального сезону — в жовтні-листопаді 2012 року. За допомогою СПБУ «Петро Годованець» «Чорноморнафтогаз» зможе бурити на глибинах до 120 метрів свердловини завглибшки до 9 тисяч метрів. На цих глибинах виявлено 11 перспективних структур. За прогнозами, ресурси п’яти з них складають близько 70 мільярдів кубометрів газу, а ресурси інших шести — понад 70 мільйонів тонн нафти.
А який слід залишить після себе в Україні супер’яхта бізнесмена Абдулли Аль Футтаїма? Думається, цей візит, тим більше що він майже збігся з приходом в українські води «Петра Годованця», також не пройде безслідно. В арабських шейхів, що є одними з провідних світових інвесторів, дуже розвинений нюх, особливо на нафту. Можна передбачити, що Аль Футтаїм прибув у наші краї не на прогулянку, а на розвідку.