Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Самонавіювана інтеграція

Чи розуміють держава й бізнес виклики доби? Кілька підсумків ХІ Міжнародного економічного форуму у Трускавці
20 жовтня, 2011 - 00:00
ВІДКРИТТЯ ХІ МІЖНАРОДНОГО ЕКОНОМІЧНОГО ФОРУМУ В ТРУСКАВЦІ / ФОТО НАДАНЕ ФОТОАГЕНСТВОМ LUFA

«Маю повідомити, що нарешті, з ініціативи Президента України та керівників інших держав, прийнято рішення про створення Міжнародного інвестиційного форуму, який розпочне роботу в червні 2012-го. Цей форум позиціонуватиме Україну як глобального гравця в окремих галузях, зокрема в енергетиці», — урочисто рапортував під час ХІ Міжнародного економічного форуму в Трускавці Владислав Каськів, голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України. Чи поділяють такий оптимізм пана Каськіва політичні та економічні експерти з огляду на політичну ситуацію, глибинну корупцію в Україні — питання риторичне. Проте фактично кожен регіон в Україні продовжує стабільно проводити інвестиційні форуми, витрачаючи на них солідні суми. Тільки-но економічний форум завершився під Львовом, інший розпочався в Донецьку. Тепер, як виявилося, буде ще великий міжнародний інвестиційний форум. Все б нічого, якби, окрім приємного особистого спілкування, учасниками порушувалися теми, про які сьогодні говорить світ: кінець епохи модерну, докорінна зміна системи суспільно-економічних відносин. Проте нічого подібного у Трускавці кореспондент «Дня», на жаль, не почула.

Як уже повідомляв «День», тема цьогорічного форуму — «Економічна інтеграція — національні пріоритети», яка в черговий раз мала б об’єднати представників бізнесу, науки та влади для сприяння модернізації й інтеграції економіки, реалізації інвестиційних проектів і впровадження інноваційних технологій, а також для подальшого розвитку регіонального та транскордонного співробітництва. Фокусна тема заходу — Олімпіада-2022.

Не прибули до Трускавця задекларовані напередодні прем’єр-міністр України Микола Азаров та перший заступник глави Адміністрації Президента — представник Президента України в Кабміні Ірина Акімова. Відтак програму форуму актуалізували 14 жовтня — безпосередньо перед відкриттям.

ТИСК НА ПІДПРИЄМЦІВ ТРИВАТИМЕ?

Приїхали на форум віце-прем’єр-міністр — міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України Владислав Каськів, народні депутати й представники обласних державних адміністрацій та обласних рад (зокрема, Волинської, Луганської, Івано-Франківської, Закарпатської, Харківської, Львівської). Численною була й команда міських голів. Також у заході взяли участь 260 ділових учасників — представників різноманітних сфер бізнесу: машинобудування та енергетики, банків та консалтингу, приладобудування, будівництва, бізнес-асоціацій та організацій підтримки підприємництва. 205 підприємців і промисловців представляли регіони України, в першу чергу — Львівщину, 55 — іноземний бізнес (Австрії, Бельгії, Китаю, Німеччини, Польщі, США, Чехії та Швейцарії).

Відкрив захід голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк, який передав учасникам та гостям форуму вітання від перших осіб держави — Президента Віктора Януковича та прем’єр-міністра Миколи Азарова й наголосив, що проведення трускавецьких економічних форумів стало для Львівщини доброю традицією: «Вже 11-й рік поспіль проводимо цей захід, який збирає коло ділових людей, політиків не тільки з України, а й з Європи і загалом цілого світу. Така стабільність засвідчує, що Львівщина має низку найвигідніших переваг для проведення таких заходів». Голова ЛОДА зазначив, що кількість зареєстрованих на форумі-2011 (а це 652 особи з 22 країн) є рекордною за всі роки проведення заходу й закликав присутніх: «Інвестуйте у Львівщину! Інвестуйте в Україну!».

Головним доповідачем форуму став «найсміливіший політик і найнаполегливіший реформатор в уряді» (зі слів модератора пленарного засідання Владислава Каськіва) віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко.

— Нас передусім турбує те, що сьогодні відбувається в середовищі підприємців, — зазначив С. Тігіпко. — Нас турбує, яким чином адмініструється митниця, що робиться в Податковій адміністрації, всіх контролюючих організаціях (які ми під час реформ будемо радикально скорочувати). І в цій роботі передовсім спиратимемося на ініціативу підприємців, уважно слухатимемо, що вони нам пропонуватимуть, проводитимемо ту дерегуляцію, на яку вони звертатимуть нашу увагу. Й жорстко ставитимемося до тих, хто порушуватиме закон. Тиск із боку силових органів продовжуватиметься.

КІЛЬКА ДИПЛОМАТИЧНИХ АВАНСІВ

Одними з найкращих місць в Україні назвав Львів та Львівську область постійний учасник трускавецьких економічних форумів, президент Американської торговельної палати в Україні Хорхе Зукоскі: «Концепція Львова про те, що він відкритий для світу, є позитивним чинником для залучення інвестицій та інвесторів. І якщо в нас складеться співпраця з людьми, які тут, на місцях, прийматимуть рішення, з бізнесом, ми покращимо ситуацію із залученням інвестицій».

Заступник міністра закордонних справ Чехії Томаш Дуб вважає, що економічні відносини між Чехією та Україною є дуже важливими для обох сторін. На часі укладання угоди про створення торговельної зони, яку країни ЄС обговорюють з Україною з 2008 року.

— Ми переконані, що невдовзі вдасться вирішити питання щодо цієї співпраці — у грудні поточного року, під час українсько-чеського саміту, — зазначив Томаш Дуб. — А далі відбуватиметься процес ратифікації. Вважаємо, що ця угода є вкрай важливою для нашої подальшої співпраці. Це не означає, що на нинішній час між нашими країнами немає економічної співпраці. Зазначу, що комерційні відносини між Україною та Чехією кожного року зростають на 20—30 відсотків. Наприклад, обіг за 2010 рік становив близько 1,5 млн. євро. За шість місяців поточного року можемо спостерігати зростання експорту з Чехії в Україну — на 25%, імпорту — на 35%. Сподіваємося на кращі показники, хоча прекрасно розуміємо, що на наші відносини впливає світова сировинна криза. Але маємо прекрасну співпрацю, зокрема, в галузі комп’ютерних технологій, хімікатів, автомобілів. Вважаю, що умови для наших двосторонніх відносин дуже хороші. Однак є проблеми. Зокрема, із санітарними, митними процедурами. Знаємо, що уряд України докладає зусиль, щоби вирішити ці проблеми.

ОЛІМПІЙСЬКА НАДІЯ

Міський голова Львова Андрій Садовий розповів про підготовку міста до футбольного чемпіонату й наголосив, що Львів чекає від Євро-2012, в першу чергу, великої промоції: «Щоб слово «Львів» було озвучено сотні мільйонів і мільярдів разів. Відповідно, позитивний імідж сприятиме залученню якісних інвестицій». Мер нагадав учасникам форуму, що Львів обрав для розвитку два кластери — ІТ і туризм, які, як два кити, рухатимуть місто вперед. Також мер Львова повідомив, що у переддень форуму міська рада та Агентство США з міжнародного розвитку USA-ID підписали меморандум про співпрацю в рамках програми розвитку партнерства для реалізації проекту «Реформування системи паркування автотранспорту». Програма розрахована на два роки, впродовж яких американські фахівці допоможуть львів’янам вибрати найкращі місця для паркінгів і, головне, сприятимуть у пошуку приватного інвестора, котрий вкладе кошти в будівництво відповідних об’єктів інфраструктури. За словами А. Садового, йдеться про державно-приватне партнерство, що означає створення структури, де контрольний пакет залишатиметься за міською радою, а 49 відсотків належатимуть інвестору.

«Львів обраний заявником на участь у тендері на проведення в Україні Олімпійських ігор 2022 року», — сказав на секції «Реалізація національного проекту «Олімпійська надія-2022» — можливості для України» віце-президент Національного олімпійського комітету Віктор Корж. За його словами, на виконавчі органи Львівщини покладено головні питання у вирішенні організаційних питань. А Львів буде основним гравцем у цьому процесі: «Проект «Олімпійська надія-2022» обрано невипадково — він надасть поштовх розвитку Карпатського регіону. Звичайно, взявши участь у тендері, можна його виграти, а можна й програти. Зрештою, мало хто вірив у проведення «Євро-2012» в Україні. Але ж створено прецедент, відтак можемо розраховувати й на проведення Олімпійських зимових ігор-2022». Віктор Корж нагадав, що програма зимової Олімпіади включає сім видів спорту, 15 дисциплін, 86 видів змагань. За словами нардепа, участь в Іграх, передбачається, візьмуть 2600 спортсменів, близько 20 тис. волонтерів, а також 10 тис. осіб допоміжного персоналу.

— Вартість Олімпіади-2022 для України буде дуже високою — передусім, через питання інфраструктури, — сказав В. Корж і пообіцяв, що до 2015 року буде проведена «колосальна робота, яка надасть поштовх розвиткові, причому не лише Карпатського регіону, а й України в цілому».

За словами В. Коржа, конкуренцію Україні 2022-го складатимуть Китай, Німеччина, Фінляндія, Франція, Польща, Норвегія, Румунія, Іспанія, Швейцарія, Північна Америка, Австралія та Океанія, які також готують заявки: «Конкурентна боротьба буде дуже складною».

А от нардеп Валерій Сушкевич наголосив, що Олімпіада-2022 «не відбудеться в Україні без усвідомлення необхідності проведення Параолімпіади». Крім того, Сушкевич переконаний, що питання доступності спортивних об’єктів буде показовим під час Євро-2012. Народний депутат заявив, що під час футбольного чемпіонату наступного року мають бути забезпечені права всіх людей, водночас перерахував проблеми (в тому числі — у Львівському регіоні), пов’язані з доступністю, адаптованістю об’єктів для інвалідів. І навів такий приклад: «Мій знайомий прилетів в Україну на візку. Коли його вивантажили з літака (без відповідних знарядь, які забезпечують гідність людини), хотів повернутися додому, не виходячи за межі аеропорту»... Водночас нардеп стовідсотково переконаний: жодна база зимового спорту, жодна траса в Україні сьогодні не пристосовані для людей з особливими потребами.

— Не треба створювати окремо олімпійський і паралімпійський об’єкти, — наголосив Валерій Сушкевич. — Об’єкт має бути олімпійським і параолімпійським — доступним для великої кількості людей.

Народний депутат зазначив, що триває робота з підготовки проекту спеціального центру зимових видів спорту на Львівщині. І цей центр, за його словами, отримає олімпійську ліцензію.

Під час XI Міжнародного економічного форуму в Трускавці Львівська ОДА та облрада підписали меморандум про співпрацю з Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України. Як розповів «Дню» голова Держагентства Владислав Каськів, Львівщина стала другою, після Харківської, областю, з якою Державне агентство уклало угоду про співпрацю. На Львівщині реалізовуватимуться п’ять із одинадцяти основних стратегічних проектів, зокрема «Олімпійська надія-2022». Інші проекти стосуватимуться будівництва заводів із переробки твердих побутових відходів, сфери освіти, енергозбереження, зокрема передбачається будівництво у гірських районах області малих гідроелектростанцій.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів — Трускавець — Львів
Газета: 
Рубрика: