Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

"Самопоміч" як засіб виживання

19 серпня, 1997 - 00:00

Недаремно кажуть, що нове - це добре забуте старе. Кредитні спілки, котрі відроджуються в наші дні з допомогою зарубіжних фахівців, існували давно. До 1914 року в Україні діяло більш як 3400 товариств взаємного кредитування і кас, де можна було одержати позику. Каси взаємодопомоги існували в багатьох профспілкових організаціях. 20 вересня 1993 року було видано Указ Президента України, який визначає нинішнє становище кредитних спілок. Зазначимо: їх поки що небагато. Однією із перших в Україні було створено кредитну спілку "Самопоміч".

За своєю сутністю кредитна спілка нагадує касу взаємодопомоги. Не маючи солідного капіталу, сюди можна зробити посильний внесок і стати членом цієї спілки. Якщо потрібні гроші, можна взяти позику під невеликий відсоток, щоправда, при цьому потрібно залишити заставу, оскільки спілка грунтується насамперед на принципі повернення грошей. А якщо член спілки поки що не має потреби в коштах, то його внесок принесе прибуток, щоправда, доволі незначний. Характерною рисою КС є те, що вона об'єднує людей, які мають взаємну довіру. Ця обставина відрізняє кредитні спілки від численних трастів, які зуміли за найкоротші строки розпастися, викликавши загальну недовіру до будь-яких фінансових інституцій, котрі акумулюють кошти населення.

Кредитні спілки існують у багатьох зарубіжних державах. Досвід української діаспори в Канаді наочно свідчить про те, що з допомогою кредитних спілок можна забезпечити виживання певного кола людей, а самі кредитні спілки можуть навіть вступати в конкуренцію з банками. Канадська програма допомоги по лінії кредитних спілок працює сьогодні в Україні. Іноземні фахівці допомагають українським колегам купувати оргтехніку, фінансують просвітницьку діяльність. Керівники "Самопомочі" побували в Канаді на стажуванні, ознайомилися з тонкощами ведення справ і налаштовані тепер на втілення в життя нових програм. Для допомоги приватному бізнесові створено фонд підтримки підприємців. Існує програма, розрахована на фермерів, пенсіонерів, дітей, жінок-бізнесменів тощо.

Кореспондент "Дня" зустрівся з економічним радником Міністерства сільського господарства Канади Денисом Ковальським, який є спеціалістом в організації кредитних спілок і бере участь у відповідній програмі допомоги Україні.

На думку радника, процес взаємодії в створенні кредитних спілок дещо гальмується на урядовому рівні. В Україні вже сьогодні існують сільськогосподарські фірми, підприємства та фермерські господарства, які заслуговують на увагу. Пан Ковальський нині працює в контакті із жінками-фермерами Харківщини і сподівається, що співробітництво буде плідним, оскільки в Україні гостро відчувається брак кредитних ресурсів.

Ольга КОСТЯНА, "День"
Газета: 
Рубрика: