Сьогодні набере чинності новий, четвертий пакет санкцій Європейського Союзу проти Росії. Представник Єврокомісії заявила, що нові обмеження стосуватимуться російських компаній і чиновників. Американська газета The Wall Street Journal, в розпорядження якої потрапив проект нового пакету, конкретизує: йдеться про такі енергетичні компанії, як «Роснефть», «Транснефть» і «Газпром». «Нові санкції Євросоюзу проти Росії розширять кількість російських компаній і унеможливлять для них заробіток грошей на європейських ринках капіталу. Вони стосуються трьох державних нафтових компаній...» — йдеться в матеріалі. Санкції також передбачають, що ці компанії не зможуть кредитуватися в західних банках на термін більш як 30 днів. Очікується, що нові обмеження проти Росії можуть бути ухвалені вже сьогодні, у вівторок, додає видання.
Ми звернулися до російського політолога Миколи ПЕТРОВА з проханням прокоментувати новий, четвертий пакет обмежень ЄС і можливу реакцію Росії:
— Санкції, особливо третій пакет — досить серйозний інструмент впливу. Це — спосіб чинити довготривалий вплив, який також є болючою двусічною зброєю. В умовах повільного виповзання із кризи економікам єврозони дуже складно зараз піти на такий різкий крок. Не думаю, що слід чекати зміни ситуації, зокрема позиції Росії з нагоди оголошення додаткового пакету.
Як заведено в дипломатії, на новий виток санкцій, якщо він буде, Росія може відповісти певним розширенням своїх контрсанкцій, що їх вона вживала.
Водночас, прямого впливу на ситуацію в Україні це не матиме. Якщо й матиме, то це буде, скоріше, негативним і в короткостроковому виконанні. Зрозуміло, що розв’язання ситуації пов’язане зі складними перемовинами між Заходом, Росією і Україною. Продовження конфронтації між Росією і Заходом, швидше, гратиме в негатив, ніж у позитив.
Щодо умов, за яких Росія може вивести свої війська з України. Для Кремля принциповим є варіант, на якому він наполягатиме, — це отримання блокувального «пакету» на рішення українського уряду. Передусім, на зовнішньополітичні рішення, пов’язані із блоковим статусом, приєднанням до Євросоюзу, а тим паче до НАТО.
На мій погляд, існує два варіанти: Кремль наполягає на отриманні такого «пакету». У ньому може бути зазначена і «Новоросія», що має право вето на зовнішньополітичні рішення України, і федералізація країни загалом. Проте реакцією Москви буде певний механізм, а не просто заяви, обіцянки і політики, які прийшли б в уряд у Києві і влаштували Кремль.
Другий варіант — якщо це не вдається, то Росія вестиме все до того, аби нестабільність, яка панує в Україні нині (нехай не в такому відкритому варіанті і без такої кількості жертв), тривала. Якщо Захід разом із Києвом не готові надати Кремлю «блокувальний» пакет, то Росія максимально розширюватиме зону свого прямого чи непрямого впливу на території України.