Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Село не вмирає, але й не живе

5 грудня, 2007 - 00:00

Системної державної підтримки соціально-економічного розвитку села як не було, так, по суті, немає й до сьогодні. До такого висновку дійшли аудитори Рахункової палати. На початок 2007 року чисельність сільського населення (порівняно з 1991 роком) зменшилась майже на два мільйони чоловік, або на 11,8%. То чи діяла взагалі в Україні програма підтримки села? Адже жодного з її показників не було виконано в повному обсязі. Про це свідчить, зокрема, обезлюднення сільської місцевості. Протягом 2001—2005 років (час дії програми) у 3,6 тисячі сіл (12,5% загальної кількості) не народилося жодного немовляти, а в 3 тисячах сіл не було дітей віком до п'яти років.

Невиконання завдань цієї програми і проекту Міжнародного банку реконструкції та розвитку «Фонд соціальних інвестицій» призвело до того, що у 2005 році майже половина сіл не мала шкіл та закладів охорони здоров'я, дві третини — дошкільних закладів, 40 відсотків — клубів і будинків культури. Лише 22% сіл мають водопровід, 5% — каналізацію, 36% — газ. Якість питної води, якою користується сільське населення, залишається вкрай незадовільним. Мінекономіки та Мінфін у Державних бюджетах України на 2003—2005 роки не враховували пріоритетні заходи з соціального розвитку села, а кошти з державного бюджету виділялися в значно менших обсягах, ніж передбачено законодавством. На сьогодні у сільській місцевості залишаються недобудованими, хоча й з високим відсотком готовності, 349 шкіл, 61 дошкільний заклад, 111 закладів охорони здоров'я, 151 заклад культури.

Минуло вже майже два роки після того як закінчилась дія попередньої програми, а нової загальнодержавної комплексної програми для села на період до 2015 року не затверджено. Як наслідок, видатки з державного бюджету в 2006 році та у першому півріччі 2007 року на розвиток соціальної сфери у сільській місцевості проводилися безсистемно, за залишковим принципом. Крім того, видатки, передбачені Законом «Про Державний бюджет України на 2007 рік» на інвестиційні проекти для розвитку соціальної сфери села, скоротилися у порівнянні з попереднім роком на 67,6 мільйона гривень.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: