Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сергій ГРИНЕВЕЦЬКИЙ: Одещина повертається до співпраці з Європою

5 червня, 2004 - 00:00


Презентація економічного потенціалу й інвестиційних можливостей Одеської області відбулася минулого тижня в столиці Бельгії Брюсселі. Журналісти обох країн одразу охрестили її «оглядинами». Одеська область була третім за рахунком регіоном України, що представляє свої можливості в столиці ЄС (раніше тут уже виставлялися Дніпропетровська та Донецька області). До складу одеської делегації входили представники 24-х підприємств, представники банківських кіл, науки та культури. Особливе місце на виставці відводили історичному та культурному потенціалу одеського регіону, його давнішнім культурним зв’язкам із країнами Європи і, зокрема, з Бельгією. Очолював одеську делегацію голова обласної державної адміністрації Сергій ГРИНЕВЕЦЬКИЙ. «День» звернувся до губернатора з проханням поділитися враженнями.

— Сергію Рафаїловичу, в чому полягає основне завдання таких презентацій українських регіонів у Європі?

— Будемо відверті: в Європі Україну не знають. Я запитав гіда, одного з кращих у Бельгії, що він знає про Одесу? Відповідь — це порт на Чорному морі. А про Україну? Тільки те, що це республіка колишнього Союзу і там була аварія на Чорнобилі. Усе! А, до речі, свого часу Одесу будував архітектор-бельгієць де Волан, європейці Лонжерон і Ришельє. За участю бельгійських промисловців у місті з’явився перший водовід, перший трамвай, перше акціонерне товариство. Не знають у Європі майже нічого і про сучасний потенціал нашого регіону. Ми хотіли пояснити Заходу — одесити були і залишаються європейцями.

— Ділові кола Бельгії проявили цікавість до виставки?

— За два дні її вiдвiдали жителі, 150 представників посольств, ділових кіл і засобів масової інформації. Усі вони високо оцінили нашу роботу. А посли України у Франції та в Нідерландах запропонували нам провести аналогічну виставку в цих країнах.

— Під час презентації ви зустрічалися з генеральним секретарем Комітету регіонів ЄС Герхардом Сталем.

— Я розповів пану Сталю про інвестиційний та економічний потенціали нашого регіону, запросив його приїхати до Одеси, щоб познайомитися з нашими можливостями ближче. Він люб’язно погодився.

Крім того, ми познайомили наших партнерів із матеріалами моніторингової групи ФАТФ, яка відвідувала Одесу. Вони показують, яку активну роль відіграє наш регіон у боротьбі з тероризмом, нелегальною міграцією, переміщенням через кордон наркотиків, зброї. Показали також відеоматеріали Чорноморської регіональної митниці та СБУ. Зі слів європейських колег, вони заново відкрили для себе Одеський регіон та Україну загалом.

На наших зустрічах усі вони говорили, що спілкування через регіони і є той новий і найперспективніший формат співпраці між Україною та ЄС, найближчий шлях до зближення. Такий підхід підтримує і Президент України. Досить пригадати його указ про підтримку регіональної політики, який діє вже три роки.

— Чи було досягнуто конкретних домовленостей між українською та бельгійською сторонами?

— Провели переговори та досягли домовленостей про співпрацю з Килійським суднобудівним заводом, обговорювали перспективи співпраці між портом Антверпен, Іллічівським і Одеським торговими портами. Бельгійські транспортні компанії висловили зацікавленість у розробці спільних проектів із нашою судноплавною компанією «Укрферрі». Західних партнерів також цікавила підготовка кадрів морських фахівців у Одесі. Наших фахівців сьогодні добре знають і цінують за кордоном. Обговорювали перспективи залучення інвестицій в агропромисловий комплекс. Від однієї з провінцій Бельгії, де спеціалізуються на створенні племінного стада, надійшла пропозиція про співпрацю.

Я зустрічався з президентом бельгійської провінції Фландрія. У липні, після виборів, які там повинні відбутися, ми домовилися підписати договір про співпрацю між нашими регіонами. Як перші кроки, окреслили обмін за лінією культури.

Крім того, бельгійці дуже просили проінформувати їх про результати Першого міжнародного інвестиційного форуму, який 5 червня завершується в Одесі. Свою згоду взяти в ньому участь висловили вже понад 200 представників ділових кіл.

Олена АСТРАХОВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: