Проблеми олександрійських шахтарів тепер розв’язуватимуть орендарі. На колегії Мінпаливенерго, що відбулася в Кіровограді, було прийняте рішення про передачу цілісного майнового комплексу державної холдингової компанії «Олександріявугілля» в оренду двом компаніям: ЗАТ «Енерговугілля» (м. Донецьк) і ТОВ «ІПОК «Експлерент» (м. Дніпропетровськ). Як завірили журналістів міністр палива і енергетики Сергій Тулуб і кіровоградський губернатор Михайло Чорновол, місцевим шахтарям залишилося потерпіти ще трохи більше року. А потім все буде добре.
ДХК «Олександріявугілля» є єдиним підприємством в Україні, що займається видобуванням, переробкою і збутом бурого вугілля. Його тут добувають відкритим, кар’єрним способом. Якщо не зважати на цирконієві кар’єри, то олександрійські шахтарі єдині, хто в Україні добуває вугілля таким способом. Але, як вважає міністр палива і енергетики Сергій Тулуб, головною їх відмінністю від іншої багатостраждальної шахтарської когорти є найнижча зарплата — трохи більше 300 гривень. До того ж тут ще залишилися великі проблеми з її виплатою. Не кажучи вже про заборгованість.
Торік у холдингу було розпочато процедуру банкрутства. Проте його керівництво досить непогано існувало і на збитковому підприємстві. За останні кілька років холдинг майже безслідно «з’їв» близько 40 млн. доларів держпідтримки. Щоправда, це зовсім не означає, що всі ці суми було перераховано холдингу. Але факт залишається фактом — одержання держпідтримки, за відсутності інших прибутків у вугільній галузі вже давно стало непоганим бізнесом. Про це свідчить хоча б те, що на становищі холдингу і шахтарів всі ці мільйони зовсім не позначилися. Борги підприємства і середній відсоток зносу основних засобів за цей час тільки збільшилися. Мінпаливенерго має інвестиційну програму, що передбачає ще деякі державні вливання для виведення холдингу на самоокупну роботу. Але, за словами міністра Тулуба, ці гроші також «з’їдять». Єдиний вихід, на його думку, в залученні інвестора, який зможе забезпечити належний контроль за використанням своїх коштів. Охочі перевірити на практиці теорію міністра про недержавні вливання знайшлися. Тим більше, що один з інвесторів вже уклав договір з місцевим відділенням ФДМ про оренду частини активів холдингу. ЗАТ «Енерговугілля» і в квітні почав господарювати на одному з двох розрізів, брикетній фабриці, рудоремонтному заводі, управлінні монтажних і демонтажних робіт і ТЕЦ, на якій спалюється вугілля, що добувається тут же, а електроенергія реалізується на енергоринок.
Щоправда, в Мінпаливенерго відтоді нагромадилося багато питань до орендаря і змісту самого договору. Серед обвинувачень на адресу орендарів — їх соціальна політика. Зокрема, працівників названих підрозділів було звільнено з холдингу і прийнято на роботу вже в ЗАТ «Енерговугілля». Крім того, в договорі оренди не була прописана соціальна складова. І взагалі, договір, підписаний відділенням фонду, судячи з того, як його обговорювали на колегії, є мрією для будь-якого орендаря, оскільки майже не містить жодних зобов’язань.
Протести керівництва холдингу з обуренням підтримав і міністр. Але представник ФДМ в свою чергу стверджує, що Фонд ніколи не передає щось в оренду без узгодження з профільним міністерством. Тобто в міністерстві договір оренди просто залишився без уваги і, мабуть, був підписаний за умовчанням. Проте орендарів захистили профспілки підконтрольних підприємств і місцева влада. Мер Олександрії упевнений, що за допомогою звинувачень на адресу орендарів нинішнє керівництво холдингу намагається утримати в своїх руках хоч якісь залишки влади.
Міністр не дозволив прихованому конфлікту перерости у військові дії. Рішення про передачу в оренду всього холдингу було прийнято, і єдиним питанням, що потребує рішення, залишалася проблема єдиного орендаря. Крім «Енерговугілля» на право оренди холдингу претендували ще два підприємства: «Експлерент» (Дніпропетровськ) і «Етика» (Запоріжжя). Причому запорожці хотіли отримати відразу все і програму пропонували відповідну, а представників Дніпропетровська цілком влаштовувала половина холдингу, що залишилася від «Енерговугілля». Так і вирішили. «Експлеренту» дістався другий вугільний розріз, брикетна фабрика, ТЕЦ, вантажно-транспортне і ремонтно-будівельне управління. Кілька явно збиткових структурних підрозділів холдингу, що залишилися, на компанію «повісили» добровільно-примусово, незважаючи на відсутність їх активності в цьому напрямку. Орендарям доручено протягом місяця домовитися між собою і підписати договір про співпрацю. Потім їм треба узгодити і підписати план антикризових заходів і почати його реалізовувати.
Незадоволений черговим показовим прикладом міжрегіональної співпраці, директор «Етики» отримав гарний привід подати до суду на несправедливість чиновників, чим і обіцяв неодмінно скористатися. У принципі, якщо «Етика» дійсно почне судитися, то відведеного міністром терміну на улагодження всіх формальностей може і забракнути.