Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Шахтарям шукають нові способи виживання

Уряд розгляне варіант створення вертикально інтегрованої компанії
29 серпня, 2009 - 00:00

Орієнтовно через два тижні Кабмін вивчить можливість створення на базі «Ровенькиантрацит», «Свердловантрацит» і «Центренерго» вертикально інтегрованої компанії. Про це заявила прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко на розширеній нараді з питань вугільної галузі. Зайнятися цим питанням доручили Міністерству палива й енергетики, Міністерству вугільної промисловості та Міністерству економіки. Уряд розраховує у разі створення енергетичного держхолдингу поставити у рівні умови роботи держсектор і приватний сектор. Експерти ж вважають, що це допоможе вирішити лише частково проблеми в галузі.

Із пропозицією створити структуру, виступив генеральний директор «Свердловантрацит» Олександр Плювако. «Ми зможемо створити ефективну структури, працюючу краще, ніж ДПЕК (приватна вертикально інтегрована компанія. — Авт.)», — сказав він. За його словами, 2009 року «Свердловантрацит» зазнає фінансових складнощів у зв’язку з різким падінням експорту вугілля. «При об’ємі видобутку за сім місяців поточного року 3 мільйони 877 тисяч тон вугілля, його експорт впав на 46% по відношенню до аналогічному періоду минулого року — до 374 тисяч тонн, частка експортної виручки, в загальному її обсязі скоротилася у 2,5 раза — до 17%», — повідомляє Плювако.

На думку заступника Донецької філії «Укренерговугілля» Дмитра Іткіна, створення інтегрованого держхолдингу в умовах кризи дає додаткові пріоритети та можливість вугільної й енергетичної галузі. Завдяки заліковим схемам, які використовуються в роботі холдингу, можна забути про проблему убогого бюджетного дотування, яке в період кризи особливо гостро відчувають держпідприємства. За його словами, поява вертикально інтегрованої енергокомпанії дозволить підтримувати в робочому стан вуглярів, які реалізовуватимуть свою продукцію енергетикам взамін на енергію, й енергетиків, які отримають безперебійне постачання електростанцій вугіллям. «Це сприятиме антикризовому виживанню вугільної галузі», — наголошує «Дню» Іткін. Якщо холдинг все ж таки створять, то держава отримає певний досвід у даному питанні й згодом зможе подумати про територіальне розширення вертикально-інтегрованих енергохолдингів і про їхнє укрупнення, вважає Іткін.

Керівнику аналітичного департаменту інвестгрупи «ТАСК» Андрію Шевчишину, важко однозначно оцінити перспективи появи такого холдингу через наявність ряду проблем. У їхньому числі експерт відзначає ключову для галузі проблему низьких тарифів на електроенергію при високій вартості сировини.

А ось аналітик інвесткомпанії Astrum Investment Management Денис Бєлов (за інформацією Інтерфаксу) передбачає, що поява вертикально інтегрованої компанії цікава з метою її подальшого продажу, як єдиного енергогенеруючого комплексу. В цьому випадку відкритим залишається питання про «центр прибутку» у новоствореній компанії: «Центренерго» зможе отримати економічну вигоду при поділі прибутку хоча б порівну між компанією та шахтами, вважає експерт. При цьому Бєлов не виключив можливості створення єдиної керуючої компанії, яка володітиме пакетами акцій «Центренерго» та вугледобувних компаній і, відповідно, отримуватиме всі прибутки. При такому сценарії акції «Центренерго» не користуватимуться підвищеним попитом в учасників фондового ринку, вважає експерт. «Створення держхолдинга не дасть нічого, тому що холдинг — це об’єднання. Якщо об’єднуються бідні, то від цього вони не стануть багатшими», — заявив у коментарі «Дню» виконавчий директор Альянсу «Нова енергія України» Павло Качур. Він вважає, що сьогодні головне завдання для уряду у сфері вугледобування — модернізація шахт для покращення якості, й відповідно, конкурентоспроможності українського «коксу» й інших марок вугілля.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: