Минулого тижня закінчився візит до України заступника Держсекретаря США з питань бізнесу та економіки Ентоні Вейна. За його словами, він приїхав до України, щоб зустрітися з керівництвом країни, представниками бізнесу та молоддю. Зокрема, Е. Вейн виступив перед студентами одного з київських вищих навчальних закладів, що дозволило також і журналістам ознайомитися з його думкою про нашу країну. Віддавши належне мужності українського народу, який здійснив помаранчеву революцію, він заявив, що це надихнуло й американців. «Це ваша країна, і саме ви повинні бути в ній лідерами», — сказав Вейн, відповідаючи на запитання «Дня». Він впевнений у тому, що новий уряд України відновить у країні економічне зростання. На його думку, Кабмін Єханурова не лише відновить економічні реформи, які дещо призупинилися до і після відставки колишнього уряду, але й дасть шанс Україні отримати іноземні інвестиції. На прохання «Дня» заступник держсекретаря розповів про причини попередніх невдач нашої країни у сфері інвестиційної привабливості. Так, із розмов з європейськими та іноземними бізнесменами він виніс переконання про те, що за уряду Тимошенко гроші в Україну вкладати просто боялися. А уряд Єханурова, на думку фінансистів, створить для інвесторів набагато менше ризиків. Однак, говорить Вейн, щоб цей прогноз підтвердився, мають бути зроблені конкретні кроки, щоб бізнес повірив у чесність та відвертість української економіки.
Одним із таких кроків має стати вступ до СОТ. Він не лише відкриє українським товарам експортні ринки, але ще й доведе, що з Україною можна працювати. Однак до вступу Україні доведеться зробити, за словами Вейна, ще не один крок. Причому першим із них має бути задеклароване Ющенком відділення бізнесу від влади та мінімізація державного втручання в справи ринків. Лише таким чином економіка буде більш-менш самостійною і зможе розвиватися без таких проблем, як зараз.
Відзначивши також необхідність скрупульозно дотримуватися закону про захист інтелектуальної власності, без чого в пристойному суспільстві просто нічого робити, дипломат заявив, що Україні необхідно скорочувати кількість бюрократичних перешкод для інвестицій. Разом з реприватизацією вони якраз і були тією проблемою, через яку Україна втратила довіру інвесторів. Ніхто не міг чітко зрозуміти правила, уряд постійно намагався втручатися в діяльність ринків, а суди нічого не могли зробити. У рейтингу ведення бізнесу Україна посідає місце в останній чверті серед усіх країн.
Роль перешкоди для іноземних інвестицій відіграла й корупція, впевнений Вейн, оскільки Україна за рівнем корупції в рейтингу міжнародної організації «Трансперенси Інтернешнл» посідає 122 місце.
Окремої уваги американця удостоїлася енергетична політика України. За його словами, через доступність протягом тривалого часу дешевого російського газу та нафти українці звикли тринькати енергію направо й наліво. З розрахунку на кожний долар продукції Україна споживає вдвічі більше енергії, ніж Польща. При цьому ми ще й не можемо отримати вигоду з того, що у нас є. На його думку, можна було б отримати набагато більше прибутку від трубопроводів, які пролягають через нашу територію.
Якщо усунути ці недоліки, то Україна, за словами американця, має всі передумови, щоб стати регіональним лідером. А щоб це сталося якомога швидше, США надасть нашому уряду радників з питань банківської політики, адміністрування податків, енергетики та макроекономічного менеджменту. Вейн принагідно торкнувся горезвісної поправки Джексона-Вєніка, вказавши, що його уряд виступає за її скасування. На його думку, справа тут лише за Конгресом, з яким, схоже, з цього питання адміністрація американського президента порозумітися не може...