Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Шанс відновити будівництво LNG-термінала

Експерт: «Загострення відносин РФ і Туреччини може поховати «Турецький потік»
26 листопада, 2015 - 12:33
ФОТО LNGWORLDNEWS.COM

Збитий турецькими винищувачами російський військовий літак і подальша реакція Володимира Путіна свідчать про те, що найближчим часом проект будівництва газопроводу «Турецький потік» може бути заморожений, а потім і зовсім закритий, вважає експерт з енергетичних питань, глава Комітету енергетичної незалежності України Іван Надєїн.

За його словами, дії Туреччини та тональність російської влади не дають підстав для оптимізму лобістам цього проекту. Міністр закордонних справ Сергій Лавров уже скасував візит до Туреччини, запланований на 25 листопада. Одним з головних питань цього візиту мав стати новий газопровід.

«Зважаючи на те, що «Турецький потік» останні кілька місяців буксував через розбіжності в ціні на російський газ, є всі підстави прогнозувати, що найближчим часом це питання з порядку денного буде зняте. Таким чином, до кінця наступного року нового газопроводу в обхід України не буде», — прогнозує Надєїн.

Нагадаємо: про старт проекту «Турецький потік» було оголошено в лютому 2015 року, після того, як був закритий «Південний потік». Передбачалося, що через «Турецький потік» Росія зможе прокачувати до 32 млрд кубометрів газу, частина якого піде на потреби турецьких споживачів, а частина — до країн південно-східної Європи через газовий хаб на турецько-грецькому кордоні.

«Турецький потік» — швидше політичний проект, ніж економічний. Так само, як і будь-який інший проект будівництва газопроводу в обхід України. Економічної доцільності в цьому немає, адже європейські країни не зацікавлені в збільшенні залежності від російського газу, зберігаючи обсяги постачань на рівні 130—140 млрд кубометрів щороку. Інша річ, що Росія за будь-яку ціну намагається залишити нашу ГТС без транзиту, тому вкладає великі ресурси в нові газопроводи. Але у світлі сьогоднішніх подій «Турецький потік» навряд чи буде збудований», — повідомив експерт.

Це грає на руку Україні й відкриває нові можливості захисту національних інтересів. Зокрема, дає шанс відновити будівництво LNG-термінала.

«Саме через позицію Туреччини, яка заборонила прохід танкерів через Босфор, цей проект у черговий раз опинився під загрозою зриву. Сьогодні він знову може реанімуватися, оскільки геополітична ситуація в регіоні кардинально змінилася», — зазначив Надєїн.


«Євросоюз не дасть грошей на будівництво Північного потоку-2»

Брюссель не зацікавлений у новому російсько-німецькому газогоні. Про це заявив віце-голова Європейської комісії з питань Енергетичного союзу Марош ШЕФЧОВИЧ під час виступу в Європейському парламенті, пише «Польське радіо».

За його словами, будівництво газопроводу Nord Stream-2 не знаходиться у сфері інтересів Європейського союзу. «Євросоюз підтримуватиме лише ті проекти, які не суперечать основним принципам Енергетичного союзу. Диверсифікація джерел постачання енергії, постачальників і шляхів поставок має важливе значення для забезпечення безперебійних поставок на європейські підприємства», — сказав Шефчович.

Таким чином, пояснив віце-голова Єврокомісії, російсько-німецький проект будівництва нової гілки газогону дном Балтійського моря не викличе зацікавленості Євроспільноти і не буде профінансований із бюджету Євросоюзу.

За словами єврокомісара, російський газопровід не забезпечить Євросоюзу доступ до нових джерел газу. «Швидше навпаки, ми тоді зосередимося на тіснішій співпраці з Росією щодо придбання газу», — сказав він.

Шефчович також зазначив, що Україна попередньою зимою довела: вона є надійним транзитним партнером, коли йдеться про постачання російського газу. «Євросоюз вірить, що у сфері інтересів усіх сторін, щоб Україна залишалася важливою транзитною державою», — наголосив Шефчович.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: