Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що заважає запустити аграрний резерв?

Джон ТЕФФТ: «Україна буде змушена перетворити землю на товар»
7 листопада, 2012 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Якщо Україна справді хоче стати глобальним гравцем у сільському господарстві і виробництві продуктів харчування, то вона повинна відкрити вільний ринок сільськогосподарських земель. Таку думку висловив Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон ТЕФФТ. «Україна буде вимушена перетворити землю на товар», — сказав він, відповідаючи на запитання «Дня» після відвідин виробничих потужностей Групи компаній UkrLandFarming. За його словами, «ситуація в українських земельних відносинах дуже заполітизована і складна». Зі свого боку США, як і Європейський Союз, уточнив посол, готові за потреби допомогти в завершенні земельної реформи в Україні. «Цей процес непростий. Проте для того, щоб Україна змогла реалізувати всі аграрні можливості і скористатися всіма вигодами, вона просто буде вимушена рухатися в цьому напрямі», — наголосив на важливості завершення земельної реформи Джон Теффт.

Оглядаючи технологію обробки українських земель і виробничі потужності найбільшого агрохолдингу Європи UkrLandFarming, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон Теффт дав таку оцінку побаченому: «Я відчув себе вдома». Нагадаємо, що американський дипломат родом з аграрного штату Вісконсент. За його словами, в Україні він побачив першокласну аграрну компанію, що досягає серйозних результатів і працює ефективно. Найбільше вразили «передові технології не за українським, а за світовими стандартами», пояснив посол. Йдеться про комп’ютеризацію і впровадження точного землеробства. Такий підхід дуже важливий, оскільки дає змогу досягти ситуації подвійного виграшу, зазначив Теффт. Тобто, пояснив Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні, з одного боку виграє країна загалом, а з другого боку — населення всієї планети, тому що вироблятється багато якісного продовольства.

Згідно з даними компанії, продуктивність виробництва в UkrLandFarming рік у рік зростає. Щоправда, свої корективи у врожай цього року, визнають у Групі компаній, внесла посуха, від якої особливо потерпів Південь України. Проте загалом підсумки збиральної компанії дуже оптимістичні. Так, середній врожай пшениці становить 5,1 тонни з га. Порадував і врожай кукурудзи, особливо на Західній Україні: середній показник — 7,5—9,8, а інколи наближається до 10 тонн з га.

Напередодні загрози продовольчої кризи і на тлі погіршення погодних умов, що негативно впливає на землеробство, збільшення врожайності аграрних компаній — дуже важливо. Оскільки це допоможе уникнути голодних бунтів у світі і стрімкого зростання цін. Нагадаємо, що Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (FAO) вже попередила про зростання цін на м’ясо і молочні продукти через екстремальні погодні умови у США, ЄС та в інших світових центрах виробництва продуктів харчування. «Населення зростає, а виробництво не може встигнути за споживанням. Ціни на пшеницю вже зросли на 25% 2012 року, на кукурудзу — на 13%, на молочні продукти на 7% лише минулого місяця. Запаси продовольства (які зберігаються для створення буфера проти зростаня цін) на критично низькому рівні», — нещодавно зазначив старший економіст FAO Абдолреза Аббассіан, повідомляє The Guardian. Генеральний директор Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН Жозе Граціану да Сільва переконаний, що за правильної глобальної аграрної політики кількість голодуючих у світі ще можна скоротити удвічі до 2015 року.

У зв’язку з цим на Україну та її аграрний сектор покладаються серйозні надії. «Ми сприймаємо Україну не лише як територію, де можна вести ефективне господарство і організовувати успішний бізнес», — наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон Теффт. Відповідь криється в глибшій площині. «Йдеться взагалі про виживання людства і про ту важливу роль, яку Україна, безумовно, відіграватиме в цьому процесі», — деталізував він. Посол наголосив, що США хотіли б допомагати Україні долати ці виклики. За його словами, американські банки готові фінансувати українські агрокомпанії, а компанії також не проти поглиблювати співпрацю з українським АПК.

У свою чергу операційний директор холдингу UkrLandFarming Галина Василик уточнила «Дню», що візит посла на підприємства Групи — дасть поштовх для роботи в нових напрямах з американськими компаніями. Зокрема, пояснила вона, планується імпортувати американську худобу для розвитку молочного і м’ясного напряму Групи компаній. Нагадаємо, що в молочному напрямі холдинг посідає перше місце в Україні за обсягами промислового виробництва молока: щодня надої становлять 300 тонн. Окрім того, у планах розширення елеваторних потужностей і закупівля сучасної техніки.

Наталя БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: