Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Щоб врятувати скарбницю, доведеться підсилювати «тиск»

Дві позиції, чому парламент повернув проект держбюджету-2014 до уряду: офіційна й експертна
17 вересня, 2013 - 11:56

Голова Верховної Ради України Володимир Рибак повернув проект державного бюджету на 2014 рік до Кабінету Міністрів України. «Сьогодні я повернув бюджет уряду», — заявив Рибак на засіданні погоджувальної ради керівників фракцій і комітетів Верховної Ради. Спікер парламенту пояснив, що уряд звернувся до нього з листом, щоб доопрацювати проект держбюджету. «Вони звернулися з листом, тому що виникло багато питань додаткових. З одного боку, у нас є цілий ряд законів, які треба прийняти, щоб сформувати прибуткову частину бюджету», — зазначив він.

«Керівник уряду відкликав цей законопроект, тому що дуже багато ще є питань, які треба погоджувати: газ, яка ціна буде, прибуткова частина, цілий ряд законів, які у нас на розгляді у Верховній Раді», — зазначив Рибак.

За словами Рибака, на цьому тижні уряд доопрацює проект держбюджету наступного року. «На цьому тижні ще попрацює уряд і в п’ятницю нам доповість і виконання бюджету 2013 роки, і принципи формування (держбюджету. — Ред.) на 2014 рік», — сказав голова Верховної Ради.

Як відомо, минулої суботи, 14 вересня, Кабмін вніс до парламенту законопроект про держбюджет на 2014 рік. Разом з тим, самого тексту законопроекту й інших супровідних документів на сайті Верховної Ради поки немає.

11 вересня перший заступник глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова повідомила, що Кабінет Міністрів України схвалив проект державного бюджету на 2014 рік з дефіцитом 2,7%, зростанням ВВП — 3%, інфляцією — 8%. Вона зазначила, що ці цифри відповідають прогнозним показникам, які даються міжнародними організаціями. За її словами, зараз щодо інших макропоказників триває дискусія на рівні галузевих міністерств. Крім того, Акімова додала: «державний борг теж озвучувався, він перебуває навіть у трохи більш низьких рамках, ніж цього року — це 32,5%».

Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Анатолій Максюта визнав, що реальні показники надходжень до держбюджету є гіршими, ніж передбачалося. Незважаючи на зростання на 13% сільськогосподарського виробництва, промисловість вийшла на мінуси і досягнення селян не перекриють втрати в промисловості. Неабияку роль у цьому відіграла зупинка українських товарів на російському кордоні. Нагадаємо, експерти прогнозували зниження обсягів виробництва на 7—10%, скорочення ВВП на 1,5%, що звичайно ж спричинить втрату доходів бюджету на мільярди доларів США.

Які шанси уряду втримати бюджет? І чи є вони взагалі? На думку директора аналітичного департаменту Concorde Capital Олександра Паращія, щоб закласти ті макроекономічні показники, які озвучила Ірина Акімова, уряду доведеться збільшити борги: це може бути випуск ОВДП або ж «працювати у борг» 2014 року. Найбільш оптимально, на думку експерта, було б домовитися про транш з МВФ. Але так, як в Україні вже «стартувала» передвиборна Президентська програма, то це навряд чи можливо. МВФ дав чітко зрозуміти: без виконання попередніх зобов’язань, зокрема збільшення тарифів на електроенергію для населення, грошей українська влада не побачить. Є, звичайно ж, і старий спосіб перекрити дірку в кишені — включити друкарський верстат, але він вже дуже небезпечний для української економіки. «Порожня» гривна, не знайшовши застосування в реальному секторі економіки, зазначає Паращій, може ринути на валютний ринок, тим самим підірвавши і без того нестабільний курс національної валюти.

Отже, схоже, що уряд Азарова, щоб врятувати держбюджет наступного року скористається традиційним для себе способом — тиском. Тиск буде і в реалізації ОВДП, як пише аналітик Concorde Capital, і в збиранні податків з бізнесу, і, ймовірніше, збільшиться фіскальне навантаження на споживання. Ініціативи Міндоходів, про які ми пишемо нижче, здається, лише підтверджують прогнози експерта.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: