Днями в одному з фешенебельних київських готелів, майже як у радянські часи, звучали оплески, що переходили в овації. А обличчя присутніх світилися радістю і надією. Але, знаючи минулу та новітню історію МММ і перефразовуючи класика, можна передбачити, що всі учасники таких зборів на початковому етапі щасливі однаково і так само однаково нещасливі в кінці. В усякому разі, «День» мав можливість переконатися в справедливості цього твердження... на стадії мобілізації перших учасників.
Відкриваючи цей черговий «концерт» для неофітів новітнього мережевого маркетингу, ведучий пообіцяв, що після нього глядачі вийдуть «іншими людьми», і видав прогноз погоди та настроїв. «Що там на вулиці?», — ніби мимохідь запитав він. — Сніг? Коли ви вийдете, там буде весна». Але це були лише квіточки. Справжні ягідки принесла з собою його зваблива колега з глибоким вирізом на спині. «Її рухи приносять гроші», — не без пафосу представив начальницю, поступаючись їй мікрофоном, перший ведучий. І чарівна Мар’яна доклала зусиль, щоб виправдати цю характеристику, хоча з усією скромністю зауважила, що так її ще ніхто не представляв. Тому вона відрекомендувалася як годиться і назвалася старшим віце-президентом європейської сервісної юридичної компанії, яка, будучи швейцарським холдингом, базується в Москві і стоїть там чи не в тому ж ряду, що і «Газпром», працюючи для людей у Росії, Україні та Казахстані, хоча націлюється і далі.
Мар’яна легко переконала слухачів, що їм і вдень і вночі потрібні всілякі юридичні послуги. Вона абсолютно справедливо стверджувала, що в Україні, як і в Росії, панує корупція — і на дорогах, і в податковій службі, і в судах. І розповіла безліч цілком правдоподібних випадків та історій, від яких стигне кров у жилах. Про те, що в пострадянських країнах 71% працівників звільняються керівництвом підприємств незаконно, щодня порушуються права 80 тисяч споживачів, а щохвилини — права 12 осіб. Вона із знанням справи живописала, як швидка допомога відмовляється виїжджати до літніх людей, яким понад 65 років, посилаючись на якісь вказівки, і як юристи компанії по телефону вирішують цю проблему. Розповіла і про власний досвід перевищення швидкості на дорозі, за що працівник ДАІ хотів відібрати права. Але до справи по телефону підключився адвокат, і порушниці віддали всі документи та відпустили, не отримавши не лише хабара, але і законного штрафу. Вершиною досягнень телефонних адвокатів Мар’яна висвітлила їхнє вміння рятувати підприємців від «хлопців у масках». І все це чітко, у будь-який час доби і під суворим контролем департаменту «клієнтських стосунків», який фіксує й аналізує всі телефонні розмови.
Висновок звідси напрошується сам собою: кожному необхідний особистий адвокат, якого можна підняти з теплого ліжка і посеред ночі. Але ж це страшенно дорого. А найдорожче коштує адвокат у суді. Тому слухачів закликають не доводити до нього ситуацію і ще до того вирішувати всі питання, вчитися користуватися правовими знаннями... адвокатів сервісної служби. І все це чудово. І ніякого немає криміналу. Тільки турбота про людей і богоугодні, за словами Мар’яни, справи.
У рекламованій Мар’яною та її помічниками компанії, схоже, працюють справжні безсрібники. Щоб отримати право користуватися послугами адвокатів, досить придбати одну (а можна і декілька) з п’яти карт, що емітуються компанією. Перша (автоваріант) коштує всього 125 доларів. За цю суму ви на весь рік забезпечуєте собі захист від ДАІ. Другий варіант цієї карти за 250 доларів гарантує ще і фізичну допомогу, аж до охорони, безпосередньо на автошляхах. Стільки ж коштуватиме карта під назвою «стандарт», що охоплює всі види права. А ось золота карта (Gold) за 500 доларів допоможе вам в індивідуальній підприємницькій діяльності і навіть забезпечить трьома листами-консультаціями на місяць за вашим запитом. («Свідок» із залу: я допоміг приятелеві, що не мав такої карти, отримати повну інструкцію для відкриття бакалійного магазину). Нарешті, VIP-карта, яку обирають 80% клієнтів, забезпечує вам право сказати в податковій: поспілкуйтесь, будь ласка, з моїм адвокатом. У результаті ви без суду виходите переможцем у спорі з фіскалами. І за це, звичайно, не жаль 1500 доларів. За допомогою залу Мар’яна легко підраховує, що тарифи адвокатів її компанії складають усього 1,5% від гонорарів, які отримують інші адвокати. А головне — ми несемо в маси правову культуру і допомагаємо людям бути щасливими.
Чарівники, та і годі! Але, як виявилося, це була лише приказка. Казка почалася із заяви, що кожен бажаючий може заробити на цьому «величезні гроші». Таку думку Мар’яна довірила втокмачувати в голови довірливих слухачів своєму чоловікові, теж старшому віце-президентові Валентину. Виявляється, що бажаючі попрацювати на компанію можуть набувати названих карт із певною знижкою і отримати на цьому істотний прибуток, прямо скажемо, не докладаючи особливих зусиль. По-перше, ще фактично не розпочавши працювати, ви отримаєте заохочення: право безкоштовно відвідати яку-небудь заморську країну (за вибором, але добиратися туди доведеться за свій рахунок). Хто ж не хоче подорожувати? І Валентин розповідає, що він із Мар’яною щойно з Італії, а торік був за кордоном 10 разів.
Ви скажете, якась марнотратна компанія. Ні, все розраховано. Адже побувавши за морем, ви неодмінно побажаєте поділитися своїми враженнями. І саме на цьому приємному і необтяжливому ділі зможете заробити ті самі «величезні» прибутки. Лише за двох охоплених враженнями слухачів (за умови, що вони теж захочуть з’їздити куди-небудь «на шару») вам належатиме 312 доларів. Але хіба для Києва це сума, запитує Валентин і продовжує «сипати» грошима. За шістьох слухачів, кожен з яких, припустимо, зачарує розповіддю ще двох, належить уже 3,5 тисячі доларів. І це теж, на думку Валентина, для Києва не гроші. Ось якщо ви «нарозповідаєте», разом із завороженою вами командою, на 150 платинум-карт, то отримаєте 25 тисяч доларів. А ще в компанії платять за кар’єрне зростання. («У залі є кар’єристи? Як не дивно, руки не піднялися, а ось у Тернополі, звідки щойно приїхали Мар’яна з Валентином, таких, за їхніми словами, було немало»). І все одно він переконливо розповідає, що лише за статус віце-президента отримує 2,5 тисячі доларів. І вкотре зриваються оплески з оваціями та вигуками «вау».
І тут уже терпіння автора цих рядків вичерпалося. Я побіг поверхом нижче до гардеробу. Та ба. Виявляється, зваблений запахом «капусти», гардеробник теж приєднався до слухачів, які були від цього в захопленні. Скептикам, що втекли із зали, довелося чекати його, стукаючи номерками об мармур, хвилин двадцять. Наш стук багато разів заглушували постійні овації. Подумалося, треба б розповісти читачам про диво-компанію та її послуги. З огляду на наклад газети можна враз стати доларовим мільйонером. А може і до списку Forbеs’а вдасться потрапити?
PS. Місце дії, час і події реальні. Назви компанії немає взагалі, а імена змінені. Дуже вже не хочеться тягатися з настільки «кваліфікованими» фахівцями по судах.